Svatovaclavska dobehTři významné dostihy tuzemského kalendáře byly dnes na programu na mosteckém hipodromu. Ani v jednom z nich se neodehrálo větší překvapení. V 97. VRŠANSKÁ UHELNÁ Svatováclavské ceně porazil o krk obhájce vítězství Mr Righta Henrytheaeroplane s ž. Laubem, jenž zaznamenal během mítinku double. Velkou letní cenu Ústeckého kraje ovládl Darkolva výborně odjetý ž. Janáčkem. Nejvýznamnější překážkový dostih hipodromu, CHARVÁT AXL Velká mostecká steeplechase, se stala po silném finiši kořistí Peintre Elusifa a ž. Faltejska. Dvou vítězství dnes také dosáhli trenéři Nieslanik a Vocásková.


Prvním z vrcholů mítinku byla 21. Velká letní cena Ústeckého kraje (3+, I. kat., 2000 m, 135.000 Kč), která byla dobře obsazena. O tempo dostihu se podle očekávání staral letošní dvojnásobný vítěz z Mostu Montjeu Third (Pop Rock) následovaný jedním z trojice tříletých koní na startu, Black Bardem (Big Bad Bob). V cílové rovině se dostali k Montjeu Thirdovi další soupeři. Dvě stě metrů před cílovým mezníkem poslal do čela žokej Václav Janáček svěřence Františka Holčáka DARKOLVU (Dark Angel) a o vítězi dostihu bylo rozhodnuto. Tříletý hřebec v majetku Ing. Jiřího Odcházela dominoval o délku před rovněž velmi dobře běžícím slovenským hostem Royal Ginem (It´s Gino). Dostih tak ovládli koně bílé barvy. Více než dvě délky ztrácel v cíli na vítěze třetí Ideal Approach (Bushranger). V dostihu aktivní Montjeu Third a Black Bard doplnili tabulový doběh. Darkolva si tak připsal po Ceně trojročných žrebcov další jedničkové vítězství a přestože byl pátý v Českém derby, zkrácení tratě mu určitě prospělo. Trenér František Holčák zaznamenal letošní už 12. vítězství, z toho třetí na české dráze. Multišampion Václav Janáček získal na české dráze letošní čtvrtý triumf.

Zajímavou podívanou a dobrou skokanskou úroveň všech šesti účastníků přinesl vrchol překážkové sezóny na hipodromu, CHARVÁT AXL Velká mostecká steeplechase 2018 (5+, steeplechase Národní Listed, 4500 m, 300.000 Kč). Diktování tempa v dostihu se po startu ujal Turdus (Montbard) s žokejem Kouskem v sedle a jemu nejblíže se dlouho držel Sixtyseven. Ten se ale začal půl kola před cílem propadat do hloubi pole a naopak dopředu se tlačili Lamum (Samum) a favorizovaný Peintre Elusif (Elusive City). Po absolvování poslední překážky se dostal přes stále dobře se ukazujícího Turduse Lamum, ale ještě přišel vnější stranou dráhy Janem Faltejskem načasovaný útok PEINTRE ELUSIFa (Elusive City), který pro stáj Dr. Charváta dominoval o dvě a čtvrt délky. Druhý Lamum  porazil Turduse o krk. Již více než čtyři délky za nimi dorazil do cíle Power Zar (Desert Prince) a poslední dotaci o půl délky před Nos Galanem (Dylan Thomas) uhájil Sixtyseven (Rainbows For Life). Vítězný Peintre Elusif se svým třetím překážkovým vítězstvím dostal přes zisk 1,3 milionu korun. Jan Faltejsek letos v Česku zvítězil počtvrté a čtyři vítězství (především v zahraničí) mu také letos přinesla spolupráce s trenérem Pavlem Tůmou.

Velkamosteckastch dobeh
Zvnějšku jdoucí Peintre Elusif (ž. Faltejsek) udolal finišem Lamuma (ž. Bartoš) v CHARVÁT AXL Velké mostecké steeplechase

Výbornou úroveň měla 97. VRŠANSKÁ UHELNÁ Svatocváclavská cena (3+., Listed, 1200 m, 550.000 Kč), na které snad nechyběl nikdo ze sprinterů startujících na českých nebo slovenských drahách. Na prvních dvou místech v dostihu byly dlouho k vidění klisny Berouyine (Bushranger) a Efily (Slickly). V oblouku si lepšil pozici favorit Mr Right (Echo of Light), který v cílové rovině přešel do vedení a zdálo se, že je na nejlepší cestě za obhajobou loňského vítězství, ale ještě přišel za podpory žokeje Laubeho z vnější strany silný útok HENRYTHEAROPLANE (Henrythenavigator) stáje Meridian, jenž dokázal o krk strhnout vítězství a dotaci 220 tisíc korun na svou stranu. S odstupem pěti délek sledovala jejich úsilí třetí Berouyine, jenž doběhla nakonec o krk před stájovým kolegou Hello Hobbym (Intense Focus). Druhou z pětice klisen, která se dostala na tabuli, byla Benidiction (Zebedee). Svěřenec trenérky Myškové Henrythearoplane tak dnes korunoval své výborné letošní výsledky, kdy byl ve velkých sprintérských dostizích třikrát na stupních vítězů. Poprvé se dokázal prosadit na české dráze, jeho předchozí tři velká vítězství pocházejí z bratislavského závodiště. 

Úvod slavnostního mosteckého odpoledne obstaral dostih ultravytrvalců, Cena společnosti United Energya Severočeská teplárenská (4+, III. kat., 3000 m, 60.000 Kč). V prvním oblouku se začala starat o tempo Santin (Bushranger) s ž. Janem Vernerem, zatímco favorizovanou Famous Valley držel Beysim Ferhanov na konci kompaktního pole pronásledovatelů. Na začátku posledního oblouku ale už tlačila na Santin Kopretina (Tempeltänzer) a na třetím místě byla k vidění Famous Valley. Reprezentantka stáje Stanislav Chudáček FAMOUS VALLEY (Famous Name) v cílové rovině doslova vystřelila od šesti soupeřů a dominovala o 10 délek před Kopretinou. Už 16 délek ztrácela na vítězku v cíli třetí Santin. Beysim Ferhanov, kterého jsme na dostihové dráze kvůli odnětí licence čtyři týdny neviděli, získal v sedle počtvrté za sebou vítězné klisny letošní jubilejní 20. vítězství a je tak už jen o jedno prvenství za Davidem Luškou. Za zaznamenání stojí také čas vítězky 3:12,46, což znamená nový rekord mostecké dráhy na trati 3000 metrů.

Po škrtnutí Kengi (Egerton) se vydalo na trať Cena EBF (2 l. nezvítězivší kl., III. kat., 1400 m, 60.000 Kč) sedm klisen. V dostihu dlouho hýřila aktivitou na čele Sarah Alighieri (Durante Alighieri), před kterou ale v cílové roviny přešly obě svěřenkyně trenérky Heleny Vocáskové. Z nich měla překvapivě více sil debutující WESTERNERKA (Westerner) stáje Top Centrum CZ s.r.o, k níž se favorizovaná Ladarona (Leadling Light) dokázala v cíli přiblížit jen na konečnou vzdálenost krku. Třetí příčku o dvě délky si připsala debutující Desirose (Santiago). Trenérka Vocásková si zaknihovala do šampionátu trenérů na rovině již 27. vítězství a její pozice na čele je tedy neotřesitelná. Žokeji Martinu Laubemu se letos hodně daří v zahraničí a v tuzemsku má zatím čtyři prvenství. 

LetnicenaMost dobeh
Darkolva (ž. Janáček) vítězí ve 21. Velké letní ceně Ústeckého kraje před Royal Ginem (ž. Línek)

V Ceně holdingu INELSEV (3+., handicap II. kat., 1400 m, 90.000 Kč) potvrdil svěřenec trenéra Miroslava Nieslanika Lexceed, že mu mostecká dráha svědčí. Tempo v dostihu udal jeden ze dvou nejméně zatížených koní v poli Trinis (Bully Pulpit). V cílové rovině nepolevoval ve vysokém tempu, ale nakonec se musel sklonit před dvěma soupeři. Sto metrů před cílem přes něho přešel LEXCEED (Exceed And Excel) a o délku dominoval před zlepšeným tříletým Let Firem (Planteur), kterému realizační tým prodloužil trať. Trinis uhájil třetí příčku o hlavu před klisnou Rabbit Bated (Bated Breath). Reprezentant stáje MUDr. Eva Nieslaniková Lexceed je nyní na mostecké dráze ve dvou startech neporažený. Žokej Jan Rája slaví 11. vítězství a posunul se na pátou příčku v šampionátu. 

Ozdobou startovního pole druhého překážkového dostihu, Ceny společnosti PARAMO (4+, steeplechase IV. kat., 3600 m, 60.000 Kč) byla účast jednoho z předních polských překážkářů, sedmileté svěřenkyně trenéra Swiateka INFERNY (Cloword). Klisna ale od loňské Velké wroclawské pro zranění nestartovala a na dráhu se tedy vracela po téměř roční přestávce. Infernu dlouho držel Josef Bartoš v kompaktním poli a přibližně půl kola před cílem jí poslal do vedení. Tmavá hnědka v cíli jistě odrazila o dvě délky snahy nejstaršího účastníka dostihu Rabbit Hawk Winga (Hawk Wing). Další více než dvě délky zpět dorazila do cíle Alegoria (Pop Rock). Josef Bartoš zaznamenal sedmý triumf na tuzemských drahách a posunul se tak na čtvrté místo v šampionátu překážkových jezdců.

Tečku za pátým dostihovým dnem na hipodromu udělala Cena Darsalama  (3+, handicap IV. kat., 2000 m, 40.000 Kč). Maximálním počtem 16 koní obsazenému handicapovému dostihu nejprve šéfoval Vegas Las (Look Honey), ale ještě před koncem závěrečného oblouku přešel do vedení ECOLOGI LOLEK (Silver Whistle - Ecologically Right, Enterpreneur), který za podpory Antoine Subiase dokonale využil nízké hmotnosti 52 kilogramy a získal letos již druhý triumf pro trenéra Nieslanika a majitelku MUDr. Evu Nieslanikovou. Na druhé místo v závěru přilétl 66 kilogramy zatížený Shahnour Aznavour (Azamour), jenž tak odsunul o krátkou hlavu na třetí příčku Miss Reemeyu (Youmzain). Trenér Nieslanik připravil letos vítěze pěti dostihů.

Michaela Zemanová

Fotografie: Andrea Zavadilová

Záznam dostihového dne zde    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net