BridportPohřebištěm favoritů se stal vrchol chuchelského mítinku, Velká cena Vodafone & českých lídrů – 14. Memoriál Jaroslava Maška (4+, I. kat., 1400 m, 150.000 Kč), v němž se divákům v cílové rovině naskytl pohled na souboj čtyř koní o vítězství. Nečekaně nejvíce sil měl jediný nezvítězivší kůň v poli, svěřenec trenérky Myškové BRIDPORT (High Chaparral), absolvující šestý start. Vedoucí muž šampionátu jezdců Jan Verner ho přivedl do cíle o délku a čtvrt před rovněž čtyřletým Red Persianem (Haatef), který nesl o dva kilogramy více.


Stejně jako vítěz připravil sázejícím šok také třetí Tropical Bond (Forever Bond), který měl rovněž kurz na vítězství vyšší než 30:1. Favorizovaný Noble Cliffs (Canford Cliffs) stačil tentokrát jen na čtvrté místo. Poslední peníze získal trojnásobný vítěz Gomba handicapu Master of Gold (Gold Away). Zástupce stáje Jakub Myška - Myšková Bridport jako dvouletý pod vedením trenéra Josepha O'Briena startoval jednou a na dráhu se vrátil až jako tříletý na podzim, kdy dvakrát startoval za tréninkové středisko Valy.I dostih pro nejslabší kategorii koní může být zajímavý, jak ukázala úvodní Cena Satum Czech (3+, handicap V. kat., 1600 m, 20.000 Kč). Na startu se trochu opozdil LYSYANARGENT (Kendargent) s žákyní Alenou Plimlovou, ale už v oblouku obíhal soupeře a do cílové roviny zavedl pole osmi soupeřů. Ani v cílové rovině se přes něho favorité nedostali, pětiletý ryzák tak dokonale využil nejnižší hmotnosti v poli 51 kg. Svěřenec trenéra Františka Mourka získal první vítězství pro svého majitele ČI-RO-ÁJA lehce o téměř čtyři délky před Taurusem (Near Dancer). O druhé místo bojovalo dokonce pět koní, jen krk za Taurusem doběhl tříletý Top Gun (Rio De la Plata). Žákyně Alena Plimlová si připsala druhé vítězství, stejně jako Lysyanargent.

Druhé vítězství v kariéře získala dnes na pražské dráze také svěřenkyně trenéra Filipa Neuberga WLASTINA (Makfi) stáje Přikryl s.r.o. Ta měla pod vedením Adama Floriana ve sprintérské Ceně Brádka (4+, IV. kat., 1200 m, 40.000 Kč) nejsilnější finiš, kterým dokázala o tři délky odkázat na druhé místo favorizovanou Chicu Queridu (Frozen Power). Další tři délky zpět bral třetí peníze Taell (Mihail Glinka). Wlastina vyhrála hned jako dvouletá svůj debut v červenci za trenérské péče Tomáše Váni, ale pak se zranila a na dráhu se vrátila až o rok později. Dnes proměnila ve vítězství hned svůj první start pro nového majitele a trenéra. Adam Florian letos triumfoval už popáté.

Memorial Maska dobeh
Bridport s žokejem Janem Vernerem na čele před cílem hlavního dostihu, Velké ceny Vodafone & českých lídrů – 14. Memoriálu Jaroslava Maška

Nevítězní tříletci dostali šanci změnit tento stav v Ceně Expobank (3l., IV. kat., 1400 m, 40.000 Kč). Pěkným finišem se v dostihu prosadil podruhé startující MIREČEK (Bully Pulpit - Mambo Lady, Anabaa Blue), kterého na severu Čech připravuje pro Stáj MON-GOL Svinčice zkušený trenér Petr Jirka. Ryzák pod vedením žáka Davida Lišky o jeden a třičvrtě délky za sebou zanechal dostihově zkušenější Náturu (Sharpour). Třetí proběhl cílem nejvíce zatížený Perseon (Gale Force Ten), který byl favoritem dostihu. Trenér Jirka se radoval z vítězství po dvou letech, zatímco majitel slavil vítězný comeback, protože stáj měl naposledy zaregistrovanou v sezóně 2014. Jméno vítěze nostalgicky připomíná jméno populárního dostihového koně z 90. let Merlina Bohemii (Glenstal), kterému nikdo neřekl jinak než "Mireček".

Vítězně vstoupil do sezóny pod vedením své stálé jezdkyně ž. Pavlíny Filipové pětiletý MOLLYS BEST (Elusive City). Svěřenec trenérky Berthier nastoupil v Ceně Rigips (3+, handicap III. kat., 1400 m, 60.000 Kč) v polovině cílové roviny a odsoudil osm soupeřů do rolí statistů. Nejblíže zástupci Stáje Filip byla v cíli leaderka dostihu Rabbit Bated (Bated Breath). O 6,5 kg více zatíženou klisnu porazil vítěz o 4 délky. Dobrý výkon podal na třetím místě matador Echo Rules (Aussie Rules).

Favoritkou Ceny Ferticare (4+, handicap III. kat., 1800 m, 60.000 Kč) byla Derniera (Canford Cliffs), ale na podzim vítězná klisna se musela spokojit se čtvrtou příčkou. Dostih velmi sedl svěřenci trenérky Škráškové BEE CHICovi (Elusive City), který navázal na dobrý vstup do sezóny před týdnem v Kolesách a v cílové rovině za asistence ž. Jaromíra Šafáře zvítězil o dvě a půl délky před mezi sebou bojujícími klisnami Stuhnou (Kentucky Dynamite)  a Nelissou (Egerton). 

Dlouho se o tempo v Ceně Logio (3l., IV. kat., 2400 m, 40.000 Kč) staral favorizovaný Zafiro (Safety Wire), který je přihlášený do Saint Legeru, ale nakonec se musel spokojit se třetím místem. Naprosto suverénním vítězem dostihu se stal zástupce stáje MUDr. Eva Nieslanikova DALANDI (Alandi - Dancing Babe, Big Shuffle), který při druhém startu v životě dominoval o šest délek před Reine d´Argent (Kendargent). Vítězství Dalandiho, který je přihlášený do derby a Siant Legeru, je už čtvrtým letošním plodem spolupráce žokej Jan Rája - trenér Miroslav Nieslanik.

Závěrečnou Cenu Helas New Encounters Club (4+, handicap IV. kat., 2400 m, 40.000 Kč) odvodil vítěz z Brna Shahnour Aznavour (Azamour), ale nakonec ho v cílové rovině zastavila hmotnost 68,5. kilogramu. K výbornému výkonu se ale vypjala o 4,5 kg méně nesoucí desetiletá zástupkyně stáke LOKOTRANS Slovakia CZ RIVERSIDE (Fairlypi - Redmona, Dara Monarch), která pod taktovkou ž. Martiny Havelkové dokázala o hlavu za sebou udržet mnohem méně zatíženou Eowyn (Bretigny). Třetí skončila Provence (Durante Alighieri), která před startem absolvovala bez jezdkyně kolo navíc. Vítězkou klisnu, která při 20. startu v kariéře získala pátý triumf (a čtvrtý z posledních šesti startů), trénuje MVDr. Petr Kantek.

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net