Dufkova JanaPro manžele Janu a Josefa Dufkovy, majitele stáje Statek Blata Český Ráj, byla určitě sezóna 2015 zásadní. V teprve třetím roce existence jejich stáje se totiž stali nejúspěšnějšími majiteli rovinových koní.  Také celkem devět vyhraných dostihů včetně dvou triumfů v derby a bezmála 3,8 mil. Kč získaných na dostihových výhrách hovoří za vše. S paní Janou Dufkovou se budeme samozřejmě ohlížet za uplynulou sezónou, ale dotkneme se rovněž budoucnosti stáje. Mj. se dozvíte, kteří mladí koně posílili jejich stáj a také to, že bychom v příštím roce měli častěji vídat reprezentanty jejich stáje nad překážkami. A Dufkovi by také rádi své koně častěji viděli i na zahraničních závodištích. To se týká i skvělých Touch of Genia a Tamarind Covea. 


Jak jste byli s panem manželem spokojeni se sezónou 2015? Podle mého názoru byla výjimečně úspěšná, ale přinesla vám i nějaké zklamání?
Z pohledu naší stáje, která v dostihovém prostředí působí teprve třetím rokem, jsme měli mimořádně úspěšnou sezónu, která byla okořeněna fantastickým vítězstvím Touch of Geniuse v Českém a Slovenském derby pod vedením žokeje Jaromíra Šafáře a trenéra Josefa Váni staršího. Svoji excelentní sezónu zakončil Touch of Genius krásným vítězstvím v Europen Jockey´s Cup Long v sedle s žokejem Filipem Minaříkem. Skvělý rok má za sebou i stále se lepšící Tamarind Cove, který při všech svých letošních startech byl na tabuli. Vrcholem bylo vítězství v zářijové Velké ceně Prahy s žokejem Jaromírem Šafářem a následný fantastický výkon v European Jockey´s Cup Middle pod vedením žokeje Václava Janáčka, kdy v dostihu na 1 800 m překonal letitý rekord na závodišti v Praze ve Velké Chuchli. Je ovšem potřeba také zmínit vynikající třetí místo Tamarind Cova v Českém derby. Ve druhé části sezóny nás rovněž potěšil dvěma prvními místy a dvěma druhými místy překážkář Cross Ice. Velmi slušné výkony podával v Itálii tříletý Journey, který na proutěných překážkách byl dvakrát druhý, jednou třetí a jednou čtvrtý. Bohužel zdravotní stav nedovolil Le Cirque a Abott Greyovi předvést lepší výsledky.

TamarindCove Janacek
FOTO: Jedno z mnoha letošních krásných a velkých vítězství pro stáj Statek Blata Český Ráj zařídil ž. Václav Janáček v sedle Tamarind Covea v zářijovém Leram European Jockey´s Cup Middle 

Nakupovali jste po sezóně opět koně v Irsku?
Nenakupovali jsme jen v Irsku, ale i u nás a také ve Francii. Na příští sezónu jsme už v říjnu do naší stáje Statek Blata Český ráj pořídili dvouletou kobylku Tialine z českého chovu z Krabčic od pana Kopeckého. Společně s panem Kopeckým jsme z prodejky v Lyonu zakoupili dvouletého valacha Luck Aheada, který již má za sebou dvě vítězství na francouzských drahách. Tito dva koníci budou v tréninku u pana Petrlíka v Krabčicích. A z Irska jsme pořídili k trenéru Váňovi st. dva dvouleté hřebce jménem Hudson Canyon (Galileo - Airwave) a hřebce Epoch (Oasis Dream - Soneva).

S kolika koňmi tedy počítáte pro vaši stáj pro příští sezónu?
V příštím roce bychom měli mít devět koní v tréninkovém středisku v Mlýncích a v Bohuslavi u trenéra pana Josefa Váni st. a jeho manželky Pavly. Jak jsem již zmínila, tak další dva koně máme v Krabčicích u trenéra Allana Petrlíka, takže celkem by mělo naše barvy hájit v sezóně 2016 jedenáct koní.

Zajímalo by mne, zda zaměření vaší stáje zůstane především rovinové, a tedy Cross Ice je spíše výjimkou, anebo byste rádi uspěli i ve větších překážkových dostizích?  
V příští sezóně by nově pořízení koně měli působit na rovinách. Společně s Journeym by měl na italské dráhy jezdit Le Cirque a zvažujeme další kariéru Sundary, u něhož je pravděpodobné, že přejde rovněž na překážky. Abott Grey a Cross Ice by měli absolvovat většinu sezóny v rámci dostihových dnů v Pardubicích. S Touch of Geniem a Tamarind Covem bychom se chtěli zúčastňovat dostihů ve Francii.

Dufkovi
FOTO: Manželé Jana a Josef Dufkovi s Josefem Váňou v dekorovacím centru ve Velké Chuchli při Evropském poháru žokejů, kde jejich koně zvítězili dvakrát

A kdo je vaším největším čtyřnohým miláčkem?
Všichni koně, které jsme si pořídili, jsou našimi miláčky, ale pochopitelně největší radost, nejen výsledkově, ale rovněž svoji fantastickou povahou, nám dělá Touch of Genius. Nutno dodat, že koníci Le Cirque, Journey, Abott Grey, Tialine a Luck Ahead jsou velcí mazlové.

Zajímají koně a dostihy kromě vašeho manžela ještě někoho dalšího z vaší rodiny?
Ano, celá naše rodina od prvopočátku vzniku stáje žije každým dostihovým dnem, ve kterém se objeví náš kůň na startu.

Brzy se přehoupne rok a budeme zase o hodně blíže dostihové sezóně 2016. Jaké jsou vaše cíle pro nový dostihový rok?
Jsme si vědomi toho, že obhajovat pozice z loňské dostihové sezóny bude velmi obtížné, ale pevně věříme nejenom koníkům, kteří už v sezoně 2015 potvrdili svoji třídu, ale jsme rovněž přesvědčeni o budoucích kvalitách nových akvizic v naší stáji. (mze)

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net