Loňská sezóna byla první sezónou, během které Jana Manová působila v našem turfu oficiálně v roli trenéra. Už předtím si slasti a strasti trénování vyzkoušela pod dohledem někdejšího šampiona tuzemských trenérů Filipa Neuberga, rok 2022 však pro ni znamenal první oficiální trenérskou sezónu. Její koně během ní získali deset vítězství a to včetně triumfu v jednom z nejvýznamnějších dostihů tuzemského kalendáře.
“Myslím si, že určitě to byla velice dobrá sezóna i vzhledem k tomu, jakou máme skladbu koní ve stájí,” hodnotí uplynulý rok trenérka. “Snad s výjimkou jednoho majitele se nám pro všechny podařilo alespoň jednou vyhrát. Pracujeme s tím, co máme a jsme rádi, když každému koni najdeme jeho kategorii a dostih, který dokáže vyhrát.”
Největším úspěchem začínající trenérky bylo vítězství tempaře Pace Mana ve Velké květnové ceně. “Pace Man nás moc potěšil, měl super sezónu, kterou korunoval ziskem blacktype v Německu,” pochvaluje si trenérka bělouše stáje KSK, který počátkem srpna finišoval druhý v listed dostihu v Drážďanech, kde za sebou nechal i šampiona Ideal Approache. Také letos trenérka očekává, že Pace Man zůstane jednou z hlavních opor stáje. Jeho program by se od loňského příliš měnit neměl. “Cítí se dobře, teď začal pracovat na zimní přípravě a myslím že asi začneme Velkou dubnovou. To je jeho optimální distance, ta míle v silné společnosti už je pro něj krátká, takže spíš asi potom budeme hledat delší dostihy. A podle toho, jak na tom bude, možná ještě jednou zkusíme start v blacktype dostihu,” plánuje.
Pace Man je jedním ze zhruba dvacítky koní, které má Jana Manová nyní v tréninku. Sama však počítá s tím, že do začátku sezóny se jejich počet změní. “Uvažujeme o tom, že někteří starší koně by už šli do důchodu, přijdou ale i noví koně.” K těm náleží i dvojice ročků, respektive nyní již dvouletých koní z Francie, na které netrpělivě čeká. “Trochu se nám zasekl transport, chtěli jsme je přivézt najednou,” říká trenérka o dvou nových nadějích, zastupujících vlastní chov jednoho z jejích majitelů Richarda Mädera. Mladých koní však najdeme ve stáji minimum, což trenérku příliš netěší. “Další mladí koně by nás moc potěšili, ale jak mluvím s majiteli, tak mám pocit, že spousta z nich mladé koně vůbec nechce. Každý vám řekne, že na ně nechce čekat a radši si koupí hotové koně z prodejek. Což mě trochu mrzí, protože ráda pracuji s mladými koňmi, je to taková nepopsaná kniha. U starších nikdy nevíte, jací kostlivci ze skříně na vás vyskočí a skoro vždycky se nějaký najde,” dodává se smíchem.
Málo mladých koní
Stáje Jany Manové leží blízko německých hranic, a tak není překvapením, že její svěřenci jsou častými návštěvníky tamních závodišť. Na tom by se nemělo nic měnit, naopak, frekvence zahraničních startů možná letos vzroste. “Záleží to hlavně na majitelích, kde chtějí běhat. Ale je fakt, že do Německa to máme kousek, navíc máme nového německého majitele, který je přímo z Drážďan, preferuje běhání v Německu, takže určitě zamíříme tam. Máme i nové překážkové koně s nimiž, pokud by jim to šlo, bychom vyrazili do Itálie.”
Novými překážkovými nadějemi ve stájích na Pavlině Dvoře je pětiletá polská rodačka Kubera (Silvaner), kterou získal nový majitel ve stáji pan Dvořák pro svou stáj MARPET HK Trans. Další majitelé pak na online dražbě v Baden-Badenu koupili klisnu, jejíž jméno tuzemským turfmanům rozhodně nebude znít cize - Königin Lucia (Hunter’s Light). Čtyřletou klisnu měl loni v tréninku Josef Váňa starší, v červnu vyhrála rovinu v Mostě, byla dokonce hlášená do Oaks a v září vyhrála proutěnky v Meranu. “Když to vše půjde dobře, tak s oběma budeme jezdit do Itálie.”
Jednou z opor stáje je i sedmiletý Grigri de Lancray (Rail LInk), předloňský vítěz Zlatého poháru, který však loni vyběhl jen dvakrát. “To je taková smůlovatá kapitola, je to strašně dobrý kůň, ale má hroznou spoustu problémů zdravotních a dalších. Začíná zimní přípravu a uvidíme, jak mu to půjde. Kdyby to k tomu nebylo, tak by ukončil kariéru.”
Běhat by měl i desetiletý Moccafix (Contat), který loni na jaře vyhrál dva dostihy. “Už jsme mysleli, že kariéru po loňsku ukončíme, ale majitelé říkali, že by to ještě chtěli zkusit. On vždycky přes zimu vypadá skvěle, je veselý, tak když si o to řekne, tak ještě letos běhat bude. Má lepší jaro, pak se někam vyběhá, je to jeho strop a chvíli trvá, než se vrátí kam patří.“
Naopak osmiletá Mo My Dream (Martillo), další z jedničkových vítězů na Pavlině Dvoře, která předloni uspěla v Ceně Pat’s Music, odchází do chovu. “Čeká ji připuštění ve Francii a pak se možná vrátí připuštěná zpátky na Pavlin Dvůr,” říká trenérka na konto klisny z chovu majitele Richarda Mädera. Na Pavlině Dvoře by nebyla sama, trenérka tu má ustájenou svou vlastní chovnou klisnu, dvojkovou vítězku Wlastinu (Makfi), která byla loni partnerkou Rolanda (Campanologist). “Bohužel potratila, ale budeme ji připouštět zas a zřejmě zase půjde k Rolandovi. Nám se typově líbil, protože Wlastina je velký kůň, nebyla úplně jednoduchá na ježdění a Rolando má perfektní původ, je to menší kompaktní koník a co jsme zjišťovali, tak je to charakterově úplně výborný kůň.”
V tréninku však zůstává její pravá sestra Maccaia (Martillo), u níž šla forma nahoru a trenérka věří, že půjde dál. “Myslím, že má určitě rezervy, měla loni dost smůly, ať to byl třeba první start, dvakrát nevyšel průběh dostihu. Je to dost senzitivní klisna, ale má rezervy a určitě nám letos něco předvede."
Dvě tréninkové dráhy, závodiště, kopce i hala
Jana Manová, která 17 let spolupracovala s Filipem Neubergem, se snaží tamní tréninkové podmínky na Pavlině Dvoře stále vylepšovat. “S manželem jsme vybudovali jednu novou kilometrovou dráhu s mírným stoupáním a myslím, že tréninkové podmínky jsou tu nyní absolutně skvělé. Je tu kopec na přípravu, máme vystavenou novou halu s jízdárnou, je tu i původní písková dráha 2000, máme tu i tréninkové skoky a kopec na Ralsko je ideální na objemové práce,” vypočítává trenérka. “Jsme navíc domluveni i na využívání závodiště v Mimoni. Hřebčín koupil nový majitel s nímž jsme v kontaktu. Koupil ho pro své aktivity a využívat ho bude jen z části a tak to vypadá, že navážeme užší spolupráci a kromě závodiště budeme moci využívat i část hřebčína."
Nepřehlédněte: Dotace Českého derby se vrátila na 2 milióny korun. Naopak klesly ceny Velké jarní a St. Leger
Stěžovat si nemůže ani na personální obsazení, čítající pět zaměstnanců, kterým vypomáhají amatérští jezdci. “Mám tu skvělý tým tří kluků, který je potřeba uživit, takže se oháním, abych pro ně měla práci. Přijít o ně by byla škoda,” říká na závěr s tím, že by se rozhodně nebránila přivítat na Pavlině Dvoře nové koně.
Miloslav Vlček