Bartos JosefPředevčírem se uzavřela v Grossetu italská překážková sezóna. Její poslední dostih symbolicky ovládl Josef Bartoš, který tak dokumentoval své vítězství v šampionátu s úctyhodným počtem 59 vyhraných dostihů během jednoho roku. Svůj výsledek v loňském šampionátu tak překonal o 27 vítězství a na dotacích pro majitele vyjezdil v přepočtu 16 milionů korun.


S Josefem Bartošem jsme se ohlédli nejen za jeho úspěšným rokem v Itálii, ale zhodnotil také svou tuzemskou sezónu. A z rozhovoru se také dozvíte, jaký ho čeká konec roku i jak by měla vypadat nová překážková sezóna v Itálii.

V září jsme se spolu bavili o tom, že byste rád pokořil italský rekord, který by znamenal okolo 65 vítězství v sezóně. Povedlo se vám vyhrát „jen“ 59x, ale přesto myslím, že musíte být se sezónou na Apeninském polostrově hodně spokojený…
Rekord jsem sice neudělal, ale to vůbec nevadí. Byla to nejlepší sezóna v mojí kariéře. Spolupráce s panem Faverem mi přinesla vítězství na kvalitních koních ve všech kategoriích. Vyhrál jsem 11 grupových dostihů, takže jsem moc spokojený.

A jak hodnotíte vaši tuzemskou sezónu?
Také jsem spokojený, i když nezastírám, že jsem se chtěl stát šampionem. Měl jsem ale v létě dvouměsíční pauzu, kdy jsem nevyhrával. V té době byl Honza Kratochvíl zraněný a nejezdil, a já jsem ho mohl dostihnout, ale nepovedlo se to. Ke konci sezóny jsem dosáhl několika pěkných výsledků ve velkých dostizích jako například třetího místa se Zarifem ve Velké pardubické. Po úraze se Zulejkou loni na Taxisu bylo pro mne důležité, abych překonal Taxis bez problémů a získal znovu sebevědomí, a to se podařilo. Také jsem moc rád, že mě letos nepostihlo nějaké větší zranění, celá sezóna probíhala v pohodě.

Vraťme se ještě do italského překážkového světa. Chtěla bych se zeptat, kolik koní má v současné době v tréninku Paolo Favero se kterým úzce spolupracujete?
Má v tréninku 72 koní a jak mi říkal, tak by ještě mělo do stáje přijít pět nových koní.

Il Superstite Bartos
FOTO: Josef Bartoš v sedle svěřence Paola Favora Il Superstite, výborného koně, se kterým společně zvítězili již v pěti dostizích včetně grupy dvě Premio Steeple-Chase d´Italia. Bohužel zranění vyřadilo pětiletého valacha z plánované účasti v Gran Premio Merano. V sedle náhradníka Company of Ring obsadil Josef Bartoš šesté místo

Raffaele Romano trénuje druhým rokem a zdá se mi, že se mu letos začalo více dařit. Myslíte, že by se časem mohl stát pro Paola Favera se svými koňmi větší konkurencí?
Raffaele Romano má v tréninku asi dvacet koní a každý začátek je těžký. Začínal s horšími koňmi, nějakou dobu trvalo, než mu přišly do stáje nové nákupy a já myslím, že ani první rok v roli trenéra neměl špatný. Já bych za takový začátek své trenérské kariéry byl šťastný… Myslím, že je moc dobře, že začal trénovat a vytváří konkurenci, to má pozitivní vliv na celý zdejší překážkový sport. Ale myslím si, že i když má velkou důvěru majitelů, pozici Paola Favera nemůže ohrozit. Myslím, že časem mu může vyvstat jezdecký problém. Všichni jeho majitelé chtějí, aby jezdil jejich koně v dostizích, a když by z nějakého důvodu nemohl, nemá ve stáji jezdeckou jedničku. Občas mu sice jezdil i Pepa Váňa, ale ten samozřejmě nemůže pokaždé.

V našem posledním rozhovoru jste zmínil, že jsou Italové s placením procent a jízdného o několik měsíců pozadu. Jaká je v současnosti v Itálii platební morálka?
Bohužel se to zhoršilo. Ještě v létě platili tři měsíce pozadu a nyní je to zpožděno asi o půl roku,  interval  se tedy prodloužil. Nyní je to tak, že mi každé dva až tři měsíce přijde platba. Důležité je, že peníze na účet chodí.

Jak by měla vypadat zimní překážková sezóna v Itálii? A máte povědomí o výši dotací?
V lednu by se mělo běhat v Pise, na ni naváže Treviso, pak Milán a posléze Merano, takže scénář italské překážkové sezóny je stejný jako loni. A výše dotací by měla zůstat stejná jako letos.

Letošní rok jste se neuvěřitelně nacestoval. Doufám, že vás koncem roku čeká klidnější období…
To ano, a moc se na to těším. Až do 10. ledna budu v Česku, a od cestování a dostihů si odpočinu a vypnu… Samozřejmě se těším také na to že, budu více času s rodinou, která mě celý rok podporovala a fandila mi, takže jim to chci nyní vrátit. 

A co je nového ve vašem rodinném tréninkovém středisku v Nebuželích?
Stav koní ve stáji je víceméně stejný, ale obsedáme nyní dva ročky. A ještě jsem začal spolupracovat s trenérem Harisem. Lysá nad Labem je od nás jen dvacet kilometrů a mají tam tři ročky na obsedání.

A jaké je vaše přání do nového roku?
Já se přiznám, že v tuto chvíli ani žádné nemám. Úplně chci „vypnout“ a nic neplánovat. Teď si jen chci užít pěkné Vánoce s rodinou. (mze) 

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net