IMG 0217 najinskaLoňská šampiónka dvouletých klisen, tříletá hnědka stáje DAR Najinska (Areion) dnes vyhrála první klasický dostih sezóny Jarní cenu klisen Alavis (L, 3 kl., 1600 m, 400.000 Kč). V jejím sedle se z třetího vítězství v Jarní ceně klisen radoval žokej Tomáš Lukášek, trenér Zdeno Koplík přidal třetí klasický úspěch ke svým dvěma úspěchům v derby, zatímco majitel Ing. Rostislav Kopecký si vychutnával své první klasického vítězství.

Najinska, která v trialu po nepříliš dobrém průběhu doběhla druhá se 4 1/4 délkovou ztrátou na vítěznou Francii, nastupovala do dostihu jako třetí favoritka za již zmíněnou Francií a ve dvou startech neporaženou Navikou, která poprvé šla dostih vyšší než III. kategorie.

Úvod plně obsazeného dostihu (letos poprvé byly chuchelské boxy zaplněné do posledního místa) obstarala třetí z trialu Money for Danny, která pole zavedla do cílové rovinky, kde jí ale záhy došly síly a propadla se. Naopak do čela přešla dvojice nejlepších z trialu Francie a Najinska a tentokrát byla podstatně silnější Najinska, která po krátkém boji Francii zdolala a do cíle na ní nastřádala 3 1/4 délky. Další místa obsadily Lužnice a Sázava, v loňském roce tréninkové partnerky Francie, posléze však prodané a dnes absolvující sezónní debut. Sedmým místem zklamala Navika, která naznačila, že po svém otci New Approach nezdědila jen dostihový talent.

IMG 0373 jck

Zatímco v klasice domácí chov nehrál žádnou roli, druhý nejvýznamnější dost dnes, dvojková Cena společnosti Messenger (4+, 2400 m, 85.000 Kč), skončila jeho triumfem díky finiši čtyřleté Aurory (Stormy Jail) stáje DS KIS-vodoměry.cz a trenéra Germiče, která získala své čtvrté vítězství a ziskem překonala hranici 200 tisíc. Úspěch slavil i chovatel a současný prezident Jockey Clubu Dr. Jiří Charvát, kterému třetí chovatelské vítězství opět přinesl potomek Nostalgie (Jape). Po loňských dvou vítězstvích Natalie se dnes prosadil její tříletý polobratr Nostalgik (Enjoy Plan), který jistě vyhrál Cenu karty Patriot (IV.k., 3, 2400 m, 40.000 Kč). Do budoucna ale zřejmě (minimálně na rovinách) perspektivnějším nositelem barev Dr. Charváta se zdá být Honzik Chipera (Archipenko), zakoupený prostřednictvím Chrise Richnera na loňské breeze-up dražbě v Saint-Cloud za 37.000 eur, který lehce o 6 délek vyhrál v debutu úvodní dostih dne Cenu Alavis Duoflex (III.k., 1400 m, 60.000 Kč). Zatím ještě trochu dětského čiperu trénuje Tomáš Šatra a vedla jej Martina Havelkové, kteří jsou společně podepsáni ještě pod jedním dnešním vítězstvím - triumfem odchovankyně Václava Kozla Růženky (Varadar) v handicapu Cena Alavis Triple Blend (III.k., 1200 m, 60.000 Kč), ve kterém šestiletá ryzka stáje Arte-Šatra využila výhody nejnižšího zatížení v poli. Tomáš Šatra měl vůbec úspěšný den, k trenérskému hattricku mu dopomohla další česká odchovankyně I Want Dance (Look Honey) z chovu Stall Amor, která stáji Filipův kůň vyhrála učňovku Cena Sdružení Hippospol Velká Chuchle (IV.k., 3+, 1400 m, 40.000 Kč) s žk. Markétou Pátkovou v sedle. V Chuchli zůstal i poslední dostih Ceny Bosny (IV.k., 4+, 2400 m, 40.000 Kč), který lehce o 2 3/4 délky vyhrál pětiletý Champagne Rose (Special Kaldoun) stáje Görgl, připravovaný v Chuchli trenérem Jaroslavem Drlíkem.

Dnešní chuchelské odpoledne bylo slavnostní i pro naše stránky, neboť jako čtvrtý v pořadí se odběhl dostih s názvem Cena zpravodajského serveru Fitmin & TURF Magazín (III.k., 3, 1600 m, 60.000 Kč). Stejně jako loni i letos jsme sponzorovali dostih pro koně domácího chovu a opět se z vítězství radoval majitel, který je zároveň chovatelem vítěze. Skvělým stylem start-cíl, kdy v závěru dokázal odrazit útok favorizovaného Mystic Golfera (Torlus), se v něm prosadil ž. Janem Vernerem vedený Faraon, syn plemeníka Rol'Over Beethovena (Mozart) a vítězky Ceny Masise Fanegy (Security Risk), reprezentující stáj i chov společnosti Rabbit Trhový Štěpánov. Přejme Ing. Zdeňku Jandejskovi, trenéru Allanu Petrlíkovi a celému týmu, aby vítězství v našem dostihu bylo pro Faraona stejně úspěšným odrazovým můstkem, jakým bylo loni pro Taggertona.