Minarik fil„Co mě v posledních dnech kolem dostihů zaujalo? Nejvíc určitě aféra kolem žokeje Boudota ve Francii a to, co se z toho případu stalo. Jeho obvinění ze znásilnění je obrazem situace, jakou moje generace v sedle naštěstí nezažila.


Musím přiznat, že s ním hodně cítím a chápu, do jak těžké situace je dnes postavený. Podle všech zpráv to s ním vypadá špatně, to by pro něj byl veliký problém nejenom v dostizích. Boudota jsem v minulosti poznal a myslím, že můžu najisto potvrdit, že to rozhodně není žádný grázl. Naopak, poznal jsem ho jako strašně hodného kluka, pracovitého jezdce, který žije dostihy a vším kolem nich. Navíc je to taky spolehlivý profesionál každým coulem, který se umí věnovat koním a odvádět s nimi výbornou práci.

To, co se ve Francii kolem něj děje, to je určitě  případ,  který jde daleko za hranice dostihů a výsledků. Je to důsledek  posunu vnímání. Jeho situaci  bude vnímat spousta lidí a to všechno kolem  určitě uškodí nejenom Boudotovi, i pro dostihy to vůbec není dobrá situace.

V Německu běží už druhá sezóna v této zvláštní době s dostihy bez diváků. Když si uvědomím, že ani před touto krizí na tom německé dostihy nebyly nejlíp a měly tu své problém, je to pro mě tak trochu zázrak, že všechno běží a funguje. Běhá se o malé peníze, ale  hlavní je, že dostihy fungují a ani zájem o ně se mezi majiteli nijak výrazně nezmenšuje. 

Nepřehlédněte: V sobotu zahajují Slušovice. Osmibodový program bude přenášet vylepšený stream s pěti kamerami

Za ten rok a kus tu nijak neubylo ani matek v chovu a od dostihů ani neodcházejí lidí. Kdo čekal nějakou krizi v reakci na koronu, ten se zatím nedočkal. I sázkové obraty jedou na relativně vysoké úrovni, takže náš sport v Německu prozatím jede. A to samotné je obrovský dostihový zázrak. Věřím, že nějak  podobně se dostihům v této složité době bude dařit i v Česku.

Docela jiný nový problém mají ale teď dostihy v Americe. Aféra s vítězem Kentucky Derby a jeho dopingem, to může být pro sport strašný zásah. Vždyť před dvaceti lety v Americe brali ten dostih jako nejdůležitější dvě minuty ve sportu vůbec, bralo se to napříč všemi sporty, nebylo to jen o dostizích. A teď dostane Kentucky Derby takovou ránu.

Já jsem kdysi americké dostihy doslova žral, fascinovaly mě, ale šest měsíců na Floridě mě z toho tehdy docela vyléčilo a dnes už nejsem  takový jejich fanoušek. Ke koním se tam chovají jinak, skoro všichni koně tam běhají s lasixem a je tam vůbec větší tolerance pro některé věci. Tady to ale může určitě znamenat velký průšvih, nic dobrého to jistě nepřinese."

Zaznamenal Petr Guth    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net