V posledních týdnech jsem se dvakrát podíval do Bratislavy a  květnová cesta na klasiky se vážně povedla. Vyhrál jsem v menších dostizích pro trenéra Štangela a pak se Syrenkou Jarní cenu klisen a měl jsem z ní moc dobrý pocit. Potvrdila francouzský rating a vyhrála bez problémů.


Při Turf gala to s ní výsledkově nedopadlo,  i tam ale šla v dostihu pěkně, jenže v závěru ji zastavila lehčí zdravotní indispozice. Ve Velké jarní jsem tam jezdi Besiberri, s kterou se uvažuje o startu v derby a měl jsem pocit, že distančně by to pro ni neměl být problém. Je ale samozřejmě otázka, jaká bude její třída. Petarda, který ji v Bratislavě porazil, na mě při Turf gala působil dojmem, že z něj vytrvalec nebude.

Jinak z koní od Václava Luky, které jsem na Slovensku jezdil, jsem měl moc dobrý pocit z Markoniho LP, ten ukázal, že má krásný závěr a i ve Velké ceně Slovenska potvrdil, že patří mezi místní elitu. Na větší dráze, kde může líp cválat, má podle mě ještě větší šance na slušné výsledky. Ale větší dráha určitě pomůže taky Opasanovi, i na něm bylo vidět, že by potřeboval jinou dráhu. I přes to ale dokázal zvítězit a jak jsem ho viděl při Turf gala, Radek Koplík už si v závěru spíš hlídal, aby někoho nepoškodil. Jestli Opasan táhne do strany, může z toho mít problémy, ale i v Bratislavě ukázal, že má hodně třídy. Myslím, že ve svém regionu má dnes nějakých pět šest délek převahy nad ostatními.

Nepřehlédněte: Aidensfield už je na Levíně u trenéra Michala Kalčíka. Koupil jej Josef Saller mladší

České derby může být hodně zajímavé. Stále se mi líbí Vert Liberte, myslím, že kdyby mu lépe sedl povrch, určitě by patřil mezi favority. Hazarder potvrdil svou formu z Itálie a určitě se s ním musí počítat, a i Locomotive je určitě kandidátem na dobré umístění. Pro oba tyto koně může být výhoda, že neabsolvovali Velkou červnovou cenu a soustředí se na derby. Ani  nejlepší z Velké červnové ale nelze podceňovat, Tcheque King i dvojice od trenérky Vocáskové vypadali dobře a je otázka, jak se jim povede se v derby zařadit. V Bratislavě vyhrál koník od Jana Demeleho, ten má před sebou těžký přechod na pražskou dráhu, ale uvidíme, jak si poradí.

Já bych do Prahy na České derby měl přijet, a pokud bude zájem, přijel by ze Španělska znovu i Ricardo Sousa,  s kterým jsme byli na Turf gala v Bratislavě. Ricardo teď jezdí ve formě, na Slovensku byl druhý se Zariyannkou a řekl bych, že i pro tu to byl v podmínkách bratislavské dráhy výborný výkon. Koho bych měl v derby jezdit já, to se rozhodne v příštích hodinách...

Musím přiznat, že derby ve Francii ani v Epsomu jsem letos nesledoval nijak pečlivě, takže k těm koním mnoho říct nemůžu. Ve Španělsku už máme letos derby odběhnuté, já jsem v něm měl koně spíš se sprinterským původem, ale on seběhl cílovku ani nevím jak a skončili jsme nakonec třetí. On to byl dostih s přepísklým tempem a doplatili na to favorité, na jednoho přijel z Francie i Peslier, ale nakonec vyhrál asi míň třídový kůň. Uvidíme, co přinese tato sezóna dál.

Zaznamenal Petr Guth    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net