prvomajova 21Ani odchod od Josefa Váni, nejúspěšnějšího trenéra v historii Prvomájové steeplechase s jehož svěřenci získal všech sedm vítězství v posledních sedmi ročnících, nezastavil žokeje Kratochvíla na cestě za osmým triumfem v řadě. V sedle šestileté ANTALGIQUE (Rajsaman) patřící do stáje Kratochvílova nového zaměstnavatele Lokotransu, dokázal taktickou jízdou svou unikátní sérii prodloužit a s dosud jen čtyřkovou vítězkou získat další vítězství.


Navzdory skvělé formě svěřenců trenéra Luboše Urbánka nenastupovala polosestra skvělého Al Bustan (Medecis) na start Prvomájové steeplechase města Lysá nad Labem (I.k., 5+, 4200 m) jako jedna z favoritek. Proti ní stál nejen v Lysé dosud neporažený Aeneas (Galileo), obhájce loňského vítězství, v jehož sedle nahradil Jana Kratochvíla žokej Josef Bartoš, ale i premiant předcházejícího ročníku Power Zar (Desert Prince), další jedničkový steepler Larizano (Jape) či Bugsie Malone (Mahler).
Po startu se chopil taktovky Pavlem Složilem vedený Power Zar, sledovaný Bugsie Malone a Antaltique, Aeneas cválal v zadní části pole. Pořadí zůstalo nezměněno až do závěrečného okruhu, v němž se Antalgique posunula na druhé místo a zlepšil si i Aeneas. V oblouku před cílovou rovinou šla Antalgique nekompromisně do čela a zatímco Bugsie Malone na ní začal ztrácet, do boje se vydal Aeneas. Ani ten ji však nedokázal ohrozit a skončil o 2 1/4 délky zpět. Třetí místo patřilo Bugsie Malone, čtvrtý finišoval Larizano.

prvomajova 21 b

Úvodní mítink v Lysé nabídl ještě další dva překážkové dostihy. Steeplechase společnosti Charvát Group (IV.k., 4+, 3700 m), první překážkový dostih sezóny, získal osmiletý SIRIUS (Stormy Jail - Salérie, Bully Pulpit), vlastní odchovanec trenéra Seménky ze stáje Aryman-Divoky, který pod Janem Faltejskem navázal na loňský zářijový triumf na stejné dráze. V závěrečných Proutěných překážkách Tipsport (IV.k., 4+, 3000 m) znovu uspělo duo žokej Kratochvíl - trenér Urbánek, tentokrát díky na překážkách debutujícímu čtyřletému FRENKI (Pop Rock - Francie, Echo of Light) stáje Castor z chovu Františka Vocáska, který před poslední proutěnkou převzal vedení od tradičně z čela jdoucího Skyline Runner (Zoffany) a poté mu utekl o 9 délek. 

Klasické naděje porazil valach

Rovinový program nabídl mj. dva dostihy pro tříleté koně, z nichž z pohledu klasické sezóny si o pozornost řekla hlavně debutantům určená Cena společnosti Centrotherm Mladá Boleslav (III.k., 3, 2200 m). Na její start se postavili do Derby hlášení Australia Cross (Australia) a klisna Negro Musica (Sorbie Tower), která společně s Lady in Pink (Adlerflug) a Stezkou (Pop Rock) figuruje i na přihláškách do Oaks. Nejlépe se z klasických adeptů předvedla Stezka, která v posledním oblouku převzala vedení, v závěru ale nenašla odpověď na finiš valacha BOULE DE NEIGE, loni za 17.000 € zakoupeného syna překážkového plemeníka Davidoff (Montjeu) a polobratra Gr.2 umístěné Mozarelly (Power). Negro Musica skončila třetí, před boxy i v nich značně nervózní Lady in Pink čtvrtá. Druhé klání tříletých Cena společnosti Pragis (IV.k., 1300 m) se stala kořistí z Velké jarní ceny škrtnutého RABBIT SPIRIT (Swiss Spirit) z Rabbitu, čtvrtého letošního vítěze trenéra Petrlíka, v jehož sedle byla Martina Havelková.

V souboji dvou premiantů loňského trenérského šampionátu si připsala čárku i úřadující šampiónka Helena Vocásková, jejíž čtyřletá svěřenkyně KINGSTON LILLY (Kingston Hill) se po tuhém boji o krátkou hlavu před Goldentonem (Egerton) zbavila v úvodní Ceně odborů Kovo MB (IV.k., 4+, 2200 m) pod ž. Šafářem přídomku nezvítězivší.

V prvním ročníku vzpomínky na velkého příznivce závodiště v Lysé Memoriálu Chrise Richnera za podpory přátel a spol. Charvát Group (III.k., 1700 m) zúročila nejnižší váhové zatížení pětiletá svěřenkyně Ludvíka Harise SIXTE (Silver Frost) stáje Vocetka s Alenou Pimlovou v sedle a jediné rovinové vítězství českého odchovance zajistila jistým triumfem v Handicapu OS Hipodrom (V.k., 4+, 1700 m) čtyřletá CHARMING EMMA (Egerton - Chat Et Chien, Security Risk) z chovu Tomáše Ostřádala. Poprvé vítěznou klisnu, reprezentující stáj SŠ dostihového sportu, vedl Lukáš Vladyka a připravuje ji Marcela Sýkorová. 

Miloslav Vlček
    
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net