Z pohledu dosavadních výsledků by už nyní mohl být Luboš Urbánek s letošní sezónou spokojen. Trenér stáje Lokotrans získal se svými svěřenci již 18 vítězství, z nichž pěti dosáhl v dostizích nejvyšší kategorie u nás, na Slovensku i v Itálii a v roli trenéra prožívá svůj dosud nejúspěšnější rok. Ale spíše než na ohlížení za letošními výsledky nyní myslí na nadcházející víkend, který bude pro stáj Karla Jalového a trenérskou centrálu v Újezdě u Boskovic zřejmě nejnáročnější, jaký dosud zažili.
Ačkoliv mediálně je největší pozornost věnována sedmému ročníku Evropského poháru žokejů, pro úspěšného trenéra je start dvou svěřenců ve vrcholu dne EJC Leram Million "jen" jedním z řady velkých dostihů, ve kterých budou jím trénovaní koně bojovat o co nejlepší výsledek. Sám v sobotu v Praze nebude a nebude ani v Drážďanech, kde se jeho relativně nová naděje jménem Heaven Forfend postaví na start Gr.3 dostihu. Chybět bude i v neděli v Bratislavě, kde se koná poslední klasický dostih sezóny St. Leger, jehož desetinovým favoritem je právě "jeho" Dionis a kde v Ceně zimní královny bude bojovat další naděje růžovobílých barev Korvette. Luboš se vydá do Merana, kam poveze 4 koně včetně nestora Al Bustana, který se pokusí obhájit své tři roky staré vítězství v Gran Premiu. Dostihu, který se poběží o 250 tisíc eur, což je zhruba dvojnásobek dotace celého mítinku s EJC.
S "dědkem" do Merana
"Koně jsou v pořádku, moc se na všechny dostihy těším," říká trenér, který strávil nemalý čas organizováním celého dostihového víkendu. "Bylo to náročné, ale už to mám rozmyšlené." Že sám dal přednost Meranu, za to může hlavně Al Bustan a jeho Gran Premio. "Je to dostih, na který jsme ho chystali celý rok," vysvětluje Urbánek, kterému se však cesta k meranských vrcholům výrazně zkomplikovala zraněním jeho stájové jedničky pro překážkové dostihy Jana Kratochvíla, který má po šlápnutí koněm zlomený malíček a jednu kůstku. "Mrzí mě to, Honza zná naše koně nejlépe, jezdí je v práci, ví, jak na ně," vypočítává trenér. Nepříjemnou situaci se mu podařilo vyřešit angažováním Lukáše Matuského, loňského vítěze Velké pardubické s Hegnusem. "V tom neštěstí to dopadlo jak nejlépe mohlo. Lukáš Merano dobře zná a věřím, že si povede dobře."
Co se týká výsledků, očekává trenér, že všichni čtyři by měli být "za peníze". Nejnáročnější úkol čeká již jedenáctiletého Al Bustana (Medecis), který ale před třemi týdny ukázal dobrou formu lehkým pětidélkovým triumfem v Gd3 Memorialu Massino Caimi. "Od té doby šel ještě nahoru," dodává trenér. Al Bustan meranskou dráhu dokonale zná, naopak pro Upsonga (Authorized) bude start v Gran Corsa Siepi di Merano (Gd1) teprve druhou zkušeností s tamní drahou, ale trenér věří, že 500 metrů navíc oproti jeho meranské premiéře, kterou absolvoval před třemi týdny, mu půjde k duhu. Stejný den se tehdy poprvé v barvách Lokotransu představil čtyřletý valach Joshco (Joshua Tree), který by nyní měl těžit z váhového zvýhodnění. Na tamní dráze se letos dvakrát představil i čtvrtý adept tamních víkendových vrcholů Brillon du Fouquet (Crillon) a v obou včetně Gd2 proutěnek se umístil.
Heaven Forfend poprvé od předloňského Ascotu v blacktype společnosti
Hodně náročný úkol čeká v sobotu i prvního Frankelova potomka v českém tréninku čtyřletého Heaven Forfend, který se spolu s Jiřím Palíkem postaví na start drážďanské Grosser Preis der Landeshauptstadt Dresden (Gr.3, 1400 m) o 50 tisíc eur. V té bude čelit nejen jedenácti soupeřům včetně předloňského Koně roku Rubaiyata (Areion), ale i nepříznivému losu - bude odskakovat z boxu s nejvyšším startovním číslem. Trenér Urbánek přesto věří, že se mu mohlo podařit pořadím zamíchat.
"Myslím, že tamní dráha by mu mohla vyhovovat, jen bych by si přál aby ještě trochu zapršelo," uvažuje trenér. "Možná by pro něj bylo EJC Million snazším dostihem, ale takhle jsme to měli naplánované a v Praze už dva koně máme. Rychlý je dost, hodně však bude záležet na průběhu dostihu. Ideální by bylo, kdyby do cílové roviny točil na třetím - čtvrtém místě a pak ukázal svůj finiš na posledních 200 metrech. Koncovku má hodně dobrou. V Praze se ale šel dlouho sám, proto prohrál," vysvětluje trenér, který nezakrývá, že práce s jeho svěřencem není úplně jednoduchá. "Je trochu rozlámaný, jinak by se k nám, a zvláště za tyhle peníze, asi nikdy nedostal. Ale naučil jsem se s ním opatrně pracovat a chuchelský dostih ukázal, že mu to stačí. Teď je na tom ještě lépe než byl v Praze," dodává.
Získá Sybille Vogt pro Lokotrans další velké vítězství?
V Evropském poháru žokejů má tři želízka v ohni, dvě z nich přímo ve vrcholu mítinku EJC Leram MIllion. V něm jako jediný český odchovanec bude statovat Lailaho (Stormy Jail) s Petrem Foretem a pak jarní suverén Jir Sun (Shamardal), do jehož sedla se vyhoupne první nominovaná jezdkyně v historii EJC, v Německu působící Sybille Vogt, která povede i dvouletého Ashata (Shalaa) v Gerschově memoriálu. Trenér Urbánek si jezdkyni švýcarského původu vybral i díky předchozí úspěšné spolupráci, ze které mj. vzešlo červencové vítězství Ideal Approache (Bushranger) v červencovém dvojkovém handicapu při derby mítinku v Hamburku. "Je to pohodářka, jsem moc rád, že jezdí oba naše koně," říká na konto nadějné jezdkyně.
Nepřehlédněte: Od Geralda Mossé po Sybille Vogt. Představuje účastníky Evropského poháru žokejů
Ač se zdá, že jarní skvělá Jir Sunova forma už je pryč, trenér to tak úplně nevidí. "Myslím, že to bylo dáno i rozdílnou třídou soupeřů oproti jarním startům," vysvětluje slabší výkony v posledních třech startech, které následovaly po čtyřech triumfech během dubna až června. "Navíc to ani není úplně kůň na 1200 metrů, ty jsme mu zvolili hlavně proto, že měl předtím problémy s dýcháním. Myslím, že 1400 metrů mu sedí víc a v EJC by mohl překvapit. Po poslední práci mu věřím," říká trenér, který rozhodně neláme hůl ani na svým druhým koněm v poli Lailahem. "Možná se jeho výsledky zdají v porovnání se soupeři slabší, ale je to i tím, že poslední starty absolvoval v zahraničí, kde si však nevedl špatně," říká o hřebci, který v Hamburku doběhl druhý v dostihu pro nezvítězivší tříleté a v Meranu v podobném dostihu obsadil třetí místo. "V Baden-Badenu neměl dobrý průběh, musí být většinu dostihu schovaný, aby pak něco předvedl. V práci ale před Badenem chodil tak skvěle, že jsem si s ním hodně věřil a věřím mu i nyní. Nejedeme do Prahy jen vyvětrat dresy," dodává.
Co se týká dvouletého Ashata, pro něhož bude start v EJC Cena BAK stavební společnosti - 85. Gerschově memoriálu českou premiérou po dvou umístěních v Meranu, věří, že by mohl mít solidní šanci na úspěch. "Jak jsem sledoval jeho soupeře z Merana, nevedli si v následujících startech nijak špatně a on sám šel podle práce ještě nahoru. Navíc 1400 metrů bude pro něj lepší než míle, kterou běžel v Meranu," hodnotí trenér, který se ze soupeřů nejvíce obává Šavujevova Arkhangelska, ale věří, že jeho svěřenec by od něj nemusel být daleko.
Dionis desetinovým favoritem
Další dva starty v jedničkových dostizích čekají na Urbánkovi svěřence v neděli v Bratislavě, kde zářijová vítězka Korvette (Lord of England) bude bojovat o titul slovenské zimní královny a hlavně kde druhý z českého St. Legeru Dionis (Harzand) nastoupí jako desetinový favorit ve slovenské verzi posledního klasického dostihu. Luboš Urbánek s rolí horkého favorita pro svého svěřence souhlasí, ale podotýká, že zvláště u tříletků po náročné sezóně se na podzim může forma rychle změnit. "Asi by měl vyhrát, distance mu sedí, je to ultravytrvalec a český St. Leger nezaběhl špatně. Po dostihu jsme ho spíše jen udržovali, pro něj je důležité, aby měl dobrou náladu a formu nemá horší než měl v Praze. Na podzim se ale může rychle změnit, jde proti němu pár zajímavých koní, třeba Lukův Persian Prince, ale ti zatím neukázali takovou třídu jako Dionis," věří si trenér, který bude v Meranu nejen sedlat "dědka" Al Bustana do dostihu, na který jej připravoval celý rok, ale z dáli i netrpělivě sledovat výsledky svých dalších svěřenců na českých, slovenských a německých drahách.
Miloslav Vlček