Luka vaclav jr3Trenér Václav Luka a jeho bošovické tréninkové středisko o sobě letos zatím dávalo vědět především v souvislosti se starty ve Francii. O uplynulém víkendu si ale středisko trenéra Luky zapsalo dva klasické triumfy v obou zemích bývalé československé federace. Syrenka a den poté Solemeena opanovaly úvodní klasické dostihy sezón v obou zemích a v Bošovicích mohli být po právu spokojení.


Obě ta vítězství jsou cenná, i když se rodilo každé jinak," srovnával po mosteckém triumfu Luka. „Syrenka šla na start v Bratislavě jako favorit s cílem potvrdit to, co naznačila ve Francii. Je cenné, že svou roli zvládla a nebyl tam patrný žádný  tlak. V dostihu udělala to, co od ní bylo potřeba a co jsme si představovali, a ono to vyšlo. Solemeena naopak šla na start bez vysokých očekávání. Samozřejmě ale když koně dáváte do klasického dostihu, jdete na start s nějakými vyhlídkami a chcete uspět. Její úspěch, to je bomba, nepočítalo se s ní, ale  ona ukázala, jaká je bojovnice. Porazila tu hodně dobré klisny, navíc na první start v sezóně, no vážně bomba!"

Na otázku, který u úspěchů si trenér více osobně váží, Václav Luka odpovídá: „Pro mě osobně je asi bližší to vítězství Solemeeny. Je to  klasika pro český chov, což už se dneska moc nevidí, navíc osobně pro mě to má speciální příchuť, protože ji známe od hříběte a taky už jsem trénoval i její matku, můžu si je tedy celkem porovnávat..."

Václav Luka si ale po víkendu váží i výkonů klisen, které své starty klasickými úspěchy neozdobily, ale zapsaly cenná umístění. Muguruza čtvrtým pořadím za Solemeenou v Mostě a Besiberri výborným druhým místem v bratislavské Velké jarní ceně. „Muguruza? Ukázalo se, že Most vážně není její dráha, v průběhu tahala nalevo a navíc jsme zjistili, že měla říji. I tak ale ukázala kvalitní výkon, do té špičky pořád patří. A Besiberri, ta nás potěšila hodně. Minule už v Bratislavě ukázala, že tam je slušný potenciál, a teď to druhým místem jenem potvrdila. Člověk teď uvažuje, jestli jsme to v Bratislavě neměli prohodit, poslat Syrenku do Velké jarní a Besiberri do kobyl, třeba by to klaplo v součtu ještě líp. Ale i tak ty výsledky byly samozřejmě skvělé."

jck 21
Klasický triumf Solemeeny, foto Andrea Zavadilová

Při omezených možnostech, které zkrácená sezóna tříletým koním nabízí, se samozřejmě nabízí otázka, zda a jak se Lukovy svěřenkyně budou v rámci letošního roku dále potkávat. „S tím, co mají nyní vyhráno, už se budou ve Francii těžko  dostávat do menších dostihů," uvažuje Luka s tím, že francouzské listed by zřejmě i na Syrenku mohla být silná káva. „V tuto chvíli u nich dává asi smysl, aby zůstaly u nás a pokusily se o něco tady." Trenér předpokládá, že by se jeho svěřenkyně v dalších startech neměly potkat, i když úvahy o Oaks  v Bratislavě nebo Karlových Varech budou zřejmě probíhat na obou frontách.  A návrat Besiberri proti hřebcům? „Že by se postavila do derby? Myslím že to není úplně nemožné," naznačuje Václav Luka.

Petr Guth    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net