wroblewski2Letošní dostihovou sezónou působil Greg Wroblewski v nové tréninkové centrále v západních Čechách. Plnokrevníci tu předtím nikdy nebyli a jak trenér říká, středisko je budováno od nuly. S letošní sezónou je spokojený a s optimismem hledí do té příští, pro niž má dvě přání. Do tréninkového střediska Tušimice, které leží u nechranické přehrady, totiž přišlo v poslední době několik posil a úspěšný trenér věří, že by mohli zabodovat v klasických dostizích i na překážkách. A stejně jako loni chystá  Greg Wroblewski několik koní pro starty v zimě v zahraničí.


Chtěla jsem se vás zeptat, jak jste spokojený s letošní sezónou, ale ta pro vás vlastně ještě neskončila, protože na první svátek vánoční by měl startovat váš Hubal v Cagnes-Sur- Mer…
Nakonec jsme se rozhodli, že do Cagnes-Sur-Mer nepojedeme, takže letošní sezóna už pro nás  skončila. Ale hned po Novém roce budeme v zahraničních startech pokračovat.  Druhého ledna by měl startovat v Deauville Lexceed, který byl nedávno nedaleko čtvrtý v Lyonu. Ten se mi moc líbí, je to dobrý kůň.  A Hubala chceme směřovat hned poté do Pisy.

To vás tedy ale nečeká moc klidný přelom roku, budete hodně cestovat.
To ano. Pojedeme do Polska na křtiny našeho synka a hned po Novém roce budu cestovat na dostihy do Francie a do Itálie.

Ohlédněme se nyní ještě za letošní sezónou. Jak jste s ní spokojený?
Spokojený jsem. Podařilo se nám docela dost vítězství. S přihlédnutím k tomu, že jsme začínali ve zdejším středisku od nuly si myslím, že výsledky našich koní nebyly špatné. Díky intenzivní práci majitele tréninkové centrály pana Petra Nieslaníka se naše tréninkové podmínky každým měsícem zlepšují. Máme možnost přípravy ve venkovním prostředí i na cvalovkách, a také máme přístup k přehradě, kde můžeme využít vody. Centrála má kapacitu 29 boxů. Dobudovává se kolotoč a v plánu je také výstavba cvalové dráhy s povrchem pro celoroční použití. Naší výhodou je rovněž poloha – máme to blízko na závodiště do Karlových Varů a do Mostu. A navíc naše umístění poblíž hranic s Německem je výhodné pro zahraniční starty.
Co se týče letošní sezóny, tak jsme vyhráli i velké dostihy. Měli jsme hodně mladých koní. Zkoušeli jsme to také v zahraničí, v Itálii a ve Francii. Ve Francii je konkurence obrovská, a provinční závodiště jsou od nás daleko, leží na jihozápadě. Ve zdejší zemi se daří na rovinách Jiřímu Michalovi, Vašku Lukovi a Zdeno Koplíkovi. Ukázali, že to tu na rovinách jde, takže my to budeme také zkoušet. Sice je naše centrála zaměřena spíše překážkově, ale máme tu i několik rovinových koní, se kterými bychom to mohli zkusit.

SantoCerro Merano
Triumf svěřence trenéra Wroblewskiho Santo Cerra s Janem Faltejskem v dostihu Gd-1 v září v Meranu

V Meranu se vám povedl v září při mítinku s Gran Premio Merano pěkný úspěch se Santo Cerrem v grupě 1 Gran Criterium d´Autunno. Předpokládám, že peníze vám ještě nebyly vyplaceny.
Nebyly a doufám, že by mohly přijít nějak před začátkem sezóny. Pepovi Váňovi chodí peníze nepravidelně, tu pošlou něco za dva roky zpátky, potom zase něco třeba půl roku starého, ale chodí mu pořád něco. Není to tak, že by Italové neplatili vůbec. Samozřejmě u Váňových, kde mají 60 koní v tréninku, to v kalkulaci není tak znát, jako když jste menší stáj a startujete v Itálii jen párkrát.

Loni v zimě jste startovali na dostizích PMU v Německu. Budete se touto cestou ubírat i letos v zimě?
To jsme trochu experimentovali. V Německu byla výborná atmosféra i dobře placené dostihy, ale mají tu hodně těžký písek, pro naše koně to bylo náročné. Navíc si v Německu z výhry strhnou daň 27%, což je dost. Několik koní tu mám, co toho moc nenaběhali, tak to možná ještě v zimě v Německu zkusíme.

Také by mne zajímalo, co je nového u vás v tréninkové centrále. Přišly do stáje nějaké nové posily?
Ano, přišly. V tuto chvíli je u nás 29 koní. Z nových koní je to například pravý bratr Stay Stronga Suracon. Je pětiletý a vyhrál několik rovin v Německu a v Rakousku, kupovali jsme ho do překážek. Slibuji si od něho. Z Anglie byl zakoupený druhý z dostihu point to point 13. listopadu Kilurray Breezer, který by měl být směřovaný hlavně do Pardubic. A také máme tříletého bělouše jménem Milkipour z chovu Aga Khana, který je polobratrem grupových vítězů. Neběhal, ale vypadá moc dobře.

Máte nějaké zprávy o Sanokovi? Podle webových stránek běhal v Anglii jen jednou.
Sanok je v menší stáji, která letos nevyhrála ani jeden dostih. Byl zaskákaný ještě u pana Složila a skákal výborně. Když přišel ke mně, tak byl určený do překážkového provozu, ale nakonec se ukázal tak dobře, že zůstal na rovinách. Sanok byl hodně chtivý a v jediném dostihu v Anglii, který absolvoval, bylo vidět, že s ním má jezdec problémy. Byl hůře ovladatelný a špatně skákal. Je to škoda. Stál nového majitele hodně peněz, možná se ho ještě podaří vrátit na dráhu. Třeba změní trenéra...

Wroblewski prehrada
Koně trénování ve středisku Tušimice mohou využívat blízkou Vodní nádrž Nechranice

Pane Wroblewski, v dostihovém sportu jste toho hodně dokázal. Máte nějaké cíle a přání týkající se příští sezóny?
Ano, mám a jsou dvě. Jedno z nich je vyhrát České derby, to se mi ještě nepovedlo. Máme od pana Luky talentovaného Nagano Gold, měl by být do dálky a moc se mi líbí. V letošním dvouletém ročníku byl impozantní Black Canyon, bude asi těžké ho porazit, ale pokusíme se o to. A mým druhým cílem je Gran Premio Merano. Pro tento dostih budu moci vybírat z více koní. Máme tu tři klisny a jednoho valacha po plemeníkovi Belenusovi, jehož potomci běhali slušně i ve Francii na překážkách. Zřejmě nemám ve stáji koně pro Velkou pardubickou, ale to se může ještě změnit. 
Jsem optimistou, je potřeba věřit v dobré výsledky. Moje trenérská kariéra je dlouhá, a zajímají mne hlavně velké dostihy. A chci v nich mít co nejlepší výsledky, takže pokud vidím, že kůň v nich má na sedmé místo, tak doporučím majiteli, aby s ním zkusil něco jiného.  Drahé koně v tréninku nemám, ale snažím se vytvořit koním optimální podmínky, abychom byli konkurenceschopní.

Michaela Zemanová

Fotografie: Petr Guth a archiv Grzegorze Wroblewskiho    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking