Kalcik MichalKdyby existovala kategorie Skokan roku mezi držiteli trenérských licencí, určitě by jí letos získal Michal Kalčík. Úspěšný klusácký jezdec a trenér obdržel licenci až v polovině dubna a přesto se hned od jara dokázal zařadit mezi top 5 trenérů v průběžném pořadí šampionátu. S trenérem Kalčíkem jsme si povídali nejen o sezóně, ale také jsme trochu nahlédli pod pokličku tréninkového střediska Levín, kde se společně s manželkou Monikou stará o přípravu 11 plnokrevníků a 9 klusáků.


První cvalové koně jste pořizovali do vašeho střediska pro stáj FVE - Relay JK Levín v létě v sezóně 2015. Co vlastně bylo pro úspěšné osobnosti klusáckých dostihů impulsem pro angažování se ve cvalovém odvětví dostihů?

Klusácký sport už v té době trochu stagnoval. Ale asi ještě větší pobídkou pro nás bylo to, že tu v té době trénoval koně Greg Wroblewski. Skamarádili jsme se s ním a s jeho partnerkou, a chtěli jsme zkusit starat se i o cvalové koně. Nejprve jsme pracovali pod vedením Ivany Porkátové, Gregovy partnerky. Pak ale z Levína i s koňmi odešli, a začali jsme spolupracovat s trenérkou Martou Bielikovou, která je blízko nás.

Vzhledem k tomu, že máte s manželkou Monikou dlouholeté zkušenosti při tréninku klusáků, tak asi bylo logickým vyústěním začít sami trénovat cvalové koně, jejichž počet se u vás každou sezónu zvyšoval…
Ano, usilovali jsme o získání trenérské licence, byla by škoda to nezkusit. Takže když byl po delší době vypsán kurz pro zájemce o získání trenérské licence ve slovenské  Šale, tak jsem se do něho přihlásil. A úspěšně jsem ho v březnu zakončil. Pak samozřejmě ještě následovala zkouška z Dostihového řádu na Jockey Clubu ČR. A po druhém dostihovém dnu v Praze jsem obdržel licenci trenéra.

Kalcikova Monika
Monika Kalčíková s jezdci oblečenými do dresu stáje FVE - Relay JK Levín před dostihem v paddocku (foto: Andrea Zavadilová)

Už od samotného začátku se cvalovým koním z vaší stáje daří. Za tři a půl sezóny dokázali vyhrát 33 dostihů. V letošním roce byli zástupci oranžovočerných barev s emblémem klusáka dekorováni jako vítězové dokonce  sedmnáctkrát… Co myslíte, že nejvíce stojí za vašimi úspěchy?
Určitě máme štěstí na koně a ti jsou u nás spokojení. Ke každému koni přistupujeme individuálně a snažíme se, aby koně trávili hodně času venku. Chodí proto také pravidelně do výběhu, někteří z nich i plavou v bazéně. I když při  přípravě cvalových koní využíváme letitých zkušenosti z tréninku klusáckých koní, tak také sbíráme zkušenosti od kolegů trenérů.

Zmínil jste bazén, chodí plavat všichni koně?
Bazén je samozřejmě jen sezónní záležitostí. Je to hlavně vhodné pro koně se zdravotními problémy.  Z cvalových koní chodí u nás plavat asi polovina. Je to trochu riskantní na učení – řada koní se bojí do úzkého bazénu vstoupit. Takže mohou s tím být problémy u temperamentních koní. V září byl u nás v bazénu také Talent trenérky Kabelkové, který tu absolvoval plaváním část přípravy na Velkou pardubickou. Měl ze vstupu do bazénu nejprve strach a moc nechybělo, abychom to s ním raději vzdali. Ale na poslední chvíli se přemohl a do bazénu vstoupil. Nakonec plaval úžasně a bavilo ho to. A zvládal docela velké objemy.

Levin Talent bazen
Vítěz první letošní kvalifikace na Velkou pardubickou Talent při plavání v bazéně na Levíně (foto: Viktor Král)

Tou druhou vaší neobvyklou možností je speciální stroj za auto, za který se připnou koně a mohou tak najednou klusat za autem až tři. Vím, že tuto pomůcku už léta využíváte při tréninku klusáků. Naučili jste na to i cvalové koně?
Stejně jako bazén, tak také stroj, využíváme jen jako doplněk při tréninku, protože naši koně nechodí každý pod sedlo. Na stroj chodí všichni naši cvaláci. Musíme být samozřejmě opatrní při prvním zapřažení za stroj, aby nezískali špatný zážitek. Takže si sednu na konstrukci stroje a držím koně na vodítku, aby nebyli hned napoprvé připoutáni napevno, a na stroj si nejprve zvykli. A většinou stačí jedna nebo dvě takové jízdy a koně už pak pracují za strojem v pohodě.

O téměř třetinu vašich vítězství se postaral Tropical Bond, který je u vás první sezónu. Čím je letošní šestinásobný vítěz výjimečný?
Je to pracovitý a hodný koník. Utíká dobře pod každým jezdcem a vždy ze sebe v dostihu vydá všechno. Na začátku měl handicap 58 a teď už má 80 kilogramů, dostal se tedy během sezóny hodně vysoko. V podstatě už by patřil do jedniček.

Je také vidět, že dobře koně menežujete a nebojíte se posadit i méně zkušené jezdce.
Ano, to je součást naší strategie, dát šanci i žákovským jezdcům a amatérům, a využít v dostizích jejich úlevy.  A musím říci, že jsme s většinou spokojeni. Dodrží, co jim před dostihem řekneme. Máme je rádi, ale je také pravda, že na některé koně určitě více platí zkušená profesionální ruka, i přes kila navíc.

Tropical Bond2
Nejúspěšnějším svěřencem trenéra Kalčíka je Tropical Bond s vizitkou 13 startů, 6 vítězství, 6 umístění a zisku 220 tisíc Kč v aktuální sezóně. Snímek zachycuje jeho poslední vítězství s žákyní Zuzanou Míčovou (foto: Andrea Zavadilová)

Stáj FVE - Relay JK Levín je postavena převážně na starších handicapových koních. Neměli byste rádi ve stáji také koně do vyšších kategorií anebo mladé koně do ročníkových dostihů?
Pokud by se našel nějaký majitel s takovými ambicemi a umístil by k nám takového koně do tréninku, samozřejmě bychom se nebránili.

Na základě vašich výsledků už také trénujete koně jiného majitele. S tím souvisí i moje otázka na posezónní  obměnu koní ve stáji. Jak velká by asi měla být?
Mizurimu se v posledních startech dařilo, pan inženýr Luka byl spokojený a řekl nám, že nám dá do tréninku další koně. Mizuri by měl po dostihu v Kolesách odejít na skoky, ale namísto něj by měli přijít dva koně. A co se týče obměny koní, tak nějaká velká se u nás nechystá. Už odešla I Love Bugaboo a možná ještě skončí jeden nebo dva starší koně. Nechceme nějak zásadně navyšovat počet koní ve stáji, abychom se mohli všem dobře věnovat.

Otázka na závěr – jak moc jste spokojeni se sezónou?
Určitě musíme být spokojení, sezóna je super, nad očekávání. Měli jsme letos trochu více koní a to znamená více šancí, ale jen jeden kůň nás vyloženě zklamal a tím byla I Love Bugaboo. A pak po loňské výborném roce má trochu plonkovou sezónu Roony. Ale celkově jsme s manželkou moc s letošní sezónou spokojeni.

Michaela Zemanová

Levin stroj
Na Levíně jako doplněk tréninku využívají také auto se strojem k pohybování koní    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net