Shabana zb vyrezHned čtyři svěřence má mezi 19 koňmi , hlášenými do Českého derby, trenér Luboš Urbánek. Ač Korvette (Lord of England), kterou před pár dny od MS Racing koupila stáj Castor, má ze všech přihlášených nejnižší handicap a na start by se postavila pouze při nepravděpodobném škrtu trojice koní, v pondělí ji na startku dají. "Můžeme stále doufat," komentuje to manažer stáje Michal Lisek. Pokud by opravdu běhala, pojede jí Martina Havelková.

 
Tréninková centrála v Újezdu u Boskovic má však v rukávu další tři koně, u nichž žádné obavy o to, že by se na startovní listinu neměli dostat, nepanují. Naopak, zvláště dvojice klasických vítězů z Bratislavy Shabana (Jukebox Jury) a Darling in Pink (Outstrip) patří do okruhu nejšancovějších koní. První jezdec stáje žokej Martin Laube dostal možnost si mezi nimi vybrat a volil Shabanu. "Vybral si klisnu, protože má asi větší srdce než hřebec," říká Lisek, který odmítá, že by se klisna ukazovala v práci lépe než Darling in Pink. "Sám si netroufnu říct, který z nich je lepší a myslím, že by to neřekl ani trenér. Oba jsou si výkonnostně velmi blízko, i charakterově jsou si podobní, a tak je těžké se mezi nimi rozhodnout," připomíná Lisek ošidnost volby mezi dvěma vyrovnanými koňmi a dodává. "I takový Ryan Moore se mnohokrát spletl." Ale pro příklad nemusíme chodit tak daleko. I naše historie zná několik příkladů, kdy si jezdec vybral nakonec horšího koně a na prvním místě napadnou především smolíkovská derby dilemata z let 1979 a 1988, kdy jezdecká jednička trenéra Františka Vítka odešla poražena od stájových koní Valdaje a Arvy, neboť zvolila poražené Spartu a Laténa.

Smolík to tehdy neměl lehké, protože na jeho soupeře byli povoláni špičkoví jezdci regionu - Maďar "Pepi" Vas, respektive Angličan v rakouských službách William Lord. A nebude to mít lehké ani Martin Laube, protože do sedla Darling in PInk se vyhoupne mnohonásobný český a španělský šampión Václav Janáček, navíc obhajující loňský triumf s Hazarderem (Harzand). Třetí šanci Ashata (Shalaa), který byl dohlášen po čtvrtém místě ve Velké jarní ceně, pojede David Liška.

Hello Hola Hay prosti Schiergenovu Moonflight a francouzskému Martial Art

České derby se poběží až za týden, zítra se však jiný zástupce Lokotransu Hello Hola Hay (Zarak) postaví na start 42. Swiss Derby, dostihu s dotací 50.000 €. Zájem o tamní derby je podstatně nižší než o naše, a tak se na startovní listině sešlo jen 8 koní. "Navíc Sirius byl škrtnut, takže jich půjde jen sedm," doplňuje Lisek. Šance, jaké druhý z Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera může ve Frauenfeldu mít, odhadovat moc nechce. "Pokud vím, Schiergen tam jede vyhrát, totéž platí o koni, kterého pojede Václav Janáček a rádi bychom samozřejmě uspěli i my," říká Lisek, pro něhož už bylo malým vítězstvím to, že se kůň do Švýcarska vůbec dostal. To totiž není členem EU a tak musel Lisek absolvovat náročné kolečko po úřadech jako v době před 1. květnem 2004. "Dnes v 7 hodin ráno v pořádku dorazili," dodává s úlevou.

Kdo tedy českého zástupce ve Švýcarsku čeká? Favorizovaný německý Moonflight (Rajsaman), dvojnásobný vítěz se ziskem přesahujícím 30 tisíc eur, který dokázal 30. května vyhrál Classe 2 dostih na 2350 metrů ve Štrasburku. Za něj mu francouzský handicaper udělil známku 39,5 kg, zatímco v GAG má aktuálně 77,5 kg. Druhou šancí je francouzský Martial Art (Attendu) z péče D&P. Prod'Homme, který pro změnu absolvoval poslední start v Německu. V badenském Derby Trialu (Gr.3) skončil poslední, 4 1/4 délky za aktuálním favoritem Českého derby Ariolem (Reliable Man). Našince jistě potěší, že v sedlech obou nejšancovějších koní budou čeští žokejové. Moonflighta pojede Jiří Palík, Martial Art Václav Janáček. Hello Hola Hay bude mít v sedle svého stálého partnera Martina Laube. (miv)
      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net