Gomba dobehSedmi dostihy byla zahájena sezóna na pražském závodišti. Dostihový den ukázal výbornou připravenost dvou tréninkových středisek. Bošovické středisko vedené trenérem Václavem Lukou odváželo z dostihů tři vítěze a Greg Wroblewski trénující v Mimoni byl v dekorovacím paddocku dvakrát. Rovněž za vítězství v hlavním dostihu, 91. Gomba handicapu primátorky hlavního města Prahy. Master of Gold totiž pod vedením polského šampiona Mazura dokázal obhájit loňské vítězství a to v lépe obsazeném ročníku dostihu. Jezdeckou osobností úvodního pražského dostihového dne byl žák David Liška, který zvítězil čtyřikrát a usadil se tak po pouhých třech dostihových dnech na čele šampionátu jezdců.

Jedenáct výborných sprinterů se postavilo na start hlavního dostihu, 91. Gomba handicapu primátorky hlavního města Prahy (4+, handicap I. kat., 135.000 Kč). Svižné tempo v dostihu udali nejstarší kůň v poli Sign of the Zodiac (Clodovil) a také po pauze se vracející Lexceed (Exceed And Excel), zatímco ve Francii letos úspěšný Nine ou Four (Medicean) pole uzavíral. Na distanci se pole vyrovnalo a šance na vítězství mělo pět koní. Nakonec se prostředkem dráhy o necelou délku znovu prosadila dvojice MASTER OF GOLD (Gold Away) - žokej Szczepan Mazur, a výborný výkon podal také o třičtvrtě délky druhý Henrytheaeroplane (Henrythenavigator). Nestárnoucí Sign of The Zodiac skončil o půl délky třetí. Pochvalu si také zaslouží jedna ze dvou klisen v dostihu Mayda (Approve), která se z loni tříletých koní nejlépe zařadila mezi starší soupeře. Tabulové pořadí doplnil poctivý Hello Hobby (Intense Focus). Nine Ou Four, který byl dlouho poslední a v cílové rovině běžel nejblíže divácké bariéry, skončil na šestém místě. Trenér Wroblewski si připsal už třetí vítězství v letošní české sezóně a všechny ve spolupráci se stájí TVD a.s. Master of Gold zaběhl výborný čas  1:10,67, kterým je druhým nejrychlejším v dlouhé historii Gomba handicapu. Po letech čekání se stal dalším dvojnásobným vítězem dostihu, tím posledním až do dneška byl Tarictic (Alzao) podruhé triumfující v sezóně 2002.

Letošní sezónu na pražském závodišti otevřela Cena Velké Chuchle (3 l., IV. kat., 1800 m, 40.000 Kč), ve které poměřilo síly devět koní, z nichž několik figuruje na přihláškách do klasických dostihů. Dostih se odběhl bez jediného debutanta Orsona (Egerton), který se při zavádění do startovacích boxů zbavil své jezdkyně a utekl do oblouku. Tempo v dostihu dlouho udával Pampalini (Excelebration). Na poslední dvoustovce ale byl pohlcený polem a skončil těsně za dotovanými místy. V souboji dvou koní se o hlavu prosadil při svém třetím životním startu TOP ONE (Mihkail Glinka - Traviolla, Jape) hájící barvy TVD, a.s., před účastníkem Ceny zimního favorita Cape Freedom (Cape Cross). Dlouhý táhlý finiš v cílové rovině předvedl třetí Forever Dry (Jukebox Jury), kterému nakonec na oba úspěšnější koně chybělo v cíli jen půl délky. Vítěze, který není do klasických dostihů hlášený, připravuje Greg Wroblewski a odjel ho mladý polský žokej Mazur, který se zahájení pražské sezóny zúčastnil i loni a tehdy vyhrál dvakrát včetně Gomba handicapu.

Gomba dekor
Čestné ceny vítězům 91. Gomba handicapu primátorky hlavního města Prahy předávala primátorka Adriana Krnáčová

Velkou nervozitou byl na startu poznamenaný dostih tříletých debutantů, Cena Derby Clubu Prague ( 3 l., 1600 m, 60.000 Kč). Od boxů utekl Louis Litt (Next Desert) a přímo v nich se zranila Lusinda (Havana Gold), takže se nakonec na mílovou trať vydalo jen devět koní. Aktivitou hýřil Anhor (Kamsin), ale po distanci se k němu připojily dvě klisny, které na posledních 100 metrech vybojoval napínavý duel. Nakonec o pověstné zhoupnutí se vítězstvím při prvním životním startu ozdobila pod vedením žáka Davida Lišky RABBIT HAVANA (Havana Gold), která o krátkou hlavu za sebou zanechala Kostiyu (Dark Angel). Finišem ještě přišel Valentino Dancer (Planteur), který odsunul o hlavu Anhora na čtvrté místo. Favoritka Makfia (Makfi) se po celý  dostih nepřizpůsobila tempu soupeřů a skončila s velkou ztrátou poslední osmá, a ještě hůře dopadl Falstaff de Berce (Naaqoos), který kvůli ztrátě na startu nebyl na distanci, když vítězka proběhla cílem. Trenér Petrlík a stáj Rabbit Trhový Štěpánov tak navázali na včerejší úspěšný den v Mostě.

Dramatickou koncovku nabídl i třetí dostih, Cena společnosti TOTO CZ (3 l., handicap III. kat., 1600 m, 60.000 Kč), byť v něm startovalo jen šest koní. Tempo v dostihu od startu udával Fulmine Luna (Holy Roman Emperor) vedený svým trenérem Jiřím Chaloupkou. 200 metrů před cílem se k němu dostali tři soupeři a zdálo se, že je tak ze hry o stupeň vítězů. Do čela se dostal dosud nevítězný WOVKA (Windsor Knot) stáje DS Go, který za asistence žáka Davida Lišky při svém šestém životním startu dominoval o třičtvrtě délky  právě před Fulmine Lunou, který ještě na posledních metrech znovu zabojoval. V těsném doběhu o hlavu zpět doběhla Surikata (Suestado) a o stejnou vzdálenost zpět skončil favorit Tiggy Blue (Blue Coral). Prostřednictvím Wovky získalo první vítězství v aktuální české sezóně středisko Lukaracing.

Objev loňské sezóny David Liška pokračuje i letos ve velkém stylu a čistý hattrick během letošního odpoledne završil v Ceně paddocku (4+, handicap IV. kat., 1400 m, 40.000 Kč). Podle očekávání se role vodiče chopila rychlá Bouřka (Mir Sada), která nesla pérovou hmotnost a měla v nohách start z pondělních dostihů v Lysé nad Labem. Po její pravé straně ale i s hmotností o 11 kilogramů vyšší finišoval ALFA WOLF (Amadeus Wolf) hájící barvy Luka Racing Syndicate a o necelé dvě délky pod rukama žáka Lišky triumfoval. Ke třetímu místu využil nízké hmotnosti Kárl (Fly to The Stars).

Favorit se dokázal prosadit v Ceně společnosti Turf Praha (4+, handicap II. kat., 1400 m, 90.000 Kč) a byl jím zástupce barev stáje Lokotrans, pětiletý FACTS AND FIGURES (Galileo). Žokej Petr Foret poslal svěřence trenéra Urbánka hned po startu do čela, a i když se ho na posledních 150 metrech snažil ohrozit Sirius (Stormy Jail), Facts and Figures dosáhl pohodlně cíle o délku a půl dříve. Tři délky za ním dokončil dostih na třetím místě Iraklin (Footstepinthesand), který v zimní přestávce pilně startoval na německých závodistích.

První pražský dostihový den uzavřela Cena společnosti TMM (3l., IV. kat., 1200 m, 40.000 Kč) určená tříletým koní. Čtyřhlavému pelotonu dlouho šéfovala Dark Alighieri (Durante Alighieri), ale v polovině roviny se k ní dotáhli dva hřebci a porazili ji. Snadným, více než dvoudélkovým vítězem, se stal SICILIAN ROCK (Society Rock) stáje Marek Šimák. V sedle třetího vítězného svěřence Václava Luky projel dnes už počtvrté vítězně cílem žák David Liška. Druhý byl Mobilization (Declaration of War), za nímž o třičtvrtě délky dorazila do cíle třetí Dark Alighieri. Ta ale nesla o pět kilogramů vyšší zátěž než vítěz.