michal1Hlavní trial na Velkou jarní cenu, Memoriál prof. Václava Michala (Cena Vodafone & štik českého byznysu) (I.k., 3, 1400 m, 135.000 Kč), byl vrcholem druhého letošního mítinku v Conseq Parku ve Velké Chuchli. Dostih skončil velkým úspěchem českého chovu, jehož zástupci obsadili první tři místa v cíli. Nejlépe si z nich vedl MONTJEU THIRD (Pop Rock - Rabbit Montjeu, Montjeu) stáje a chovu Rabbit Trhový Štěpánov a.s., v jehož sedle získal i druhý trial po Memoriálu Rudolfa Deyla minulý týden žokej Petr Foret.


Favoritem  osmičlenného startovního pole byl loňský šampión dvouletých hřebců, dosud neporažený Lagaro (Dalghar), proti němuž nastoupil jeho loňský stín Montjeu Third, nová akvizice ve stáji trenéra Petrlíka Luck Ahead, ale také další z coolmorských nákupů Josefa Váni Epoch (Oasis Dream). Po startu se ujala vedení, stejně jako před týdnem v Memoriálu Rudolfa Deyla, dvojice svěřenců Alana Petrlíka Lagaro a Luck Ahead, za nimi cválal Akbulat, Montjeu Third a Epoch. Na začátku cílové rovinky se vedoucí dvojice pokusila odejít od soupeřů, ovšem to již pomalu přicházel zvenčí jdoucí Montjeu Third, který převzal vedení a jistě o 2 1/2 délky zvítězil před Lagarem, na něhož v závěrečných metrech dorážel Johnny Whistle (Silver Whistle), čtvrtý skončil Luck Ahead. Epoch doběhl poslední. Vítězný Montjeu Third, pocházející z druhého ročníku velmi slibně se ukazujícího Pop Rocka (Helissio), je synem vítězky Cena ČSCHPMDK (NL) a druhé z Oaks Rabbit Montjeu (Montjeu).

michal2

Druhým vrcholem, byť časově výše uvedenému předcházel, byl sice dvojkový, ale jinak skvěle obsazený Memoriál Jaroslava Maška (Cena Rigips)(II.k., 4+, 1400 m, 90.000 Kč), v němž se po dvou a půl leté pauze, během které působil ve francouzském chovu, vrátil na dráhu dvojnásobný Kůň roku ČR a později Gr.1 vítěz v Itálii Shamalgan, nyní připravovaný Arturem Resulovem. Horkým favoritem byl svěřenec dřívějšího Shamalganova trenéra Šavujeva Dashing Home, který se po startu ujal vedení ve velmi svižném tempu před Ideal Approach. V cílové rovince se Shamalgan pokusil zvenčí zaútočit, ale jeho finiš neměl dřívější razanci a brzo skončil, naopak středem pole přešel nečekaně do čela NYANI TOMBA (Excellent Art) s Milanem Zatloukalem a ač jej v závěru ohrožoval zcela zvenčí jdoucí obhájce vítězství Nine Ou Four (Medicean), vítězství o půl délky uhájil. Nyani Tomba, který se dnešním výsledkem přiblížil k hranici 600 tisíc korun zisku, reprezentuje stáj Joly a trénuje jej Helena Blažková.    

nyani
 
Druhý chuchelský mítink otevřel lehkým 4 1/2 délkovým vítězstvím čtyřletý valach TAPAJO (Sabiango - Taghana, Big Shuffle), reprezentující stáj Sokrates svého chovatele Petera Kršáka, který s nejnižším zatížením v poli zavedl koně do cílové rovinky handicapu Ceny Arkadis (IV.k., 3+, 1200 m, 40.000 Kč), v níž si u distančního mezíku vytvořil náskok před ostatními, který do cíle zvyšoval na konečných 4 1/2 délky. Druhý za svěřencem Václava Chaloupky, v jehož sedle byla Kateřina Hlubočková, doběhl Monte Christo (Tiger Cafe), syn vítězky Oaks Mary Lou (Beccari), která bohužel před pár týdny předčasně uhynula.

Následující dva dostihy patřily tříletým koním. Do Ceny Schneider Electric (IV.k., 3, 1400 m, 40.000 Kč) vstoupil nejaktivněji valach Bergerac (Suteki Shinsukekun), který zavedl pole do cílové rovinky. Na distanci se na jeho úroveň posunula favorizovaná SARA PERCY (Sir Percy) a přešla do čela, které jistě o 1 3/4 délky uhájila před zvenčí jdoucí Surikatou (Suestado) a třetí Ilissa Desert (Next Desert). Sara Percy, letos již pátý vítěz pro tandem Helena Vocásková - Jan Rája, byla zakoupená jako roček na Tattersalls October Yearling Sale (Book 3) za 7.000 gns.

Do širšího okruhu derby favoritů s kurzem 20:1 náležící IVAN LE TERRIBLE (Lawman) se po dvou loňských startech ve Francii poprvé představil chuchelskému publiku v Ceně AC-T Servis (III.k., 3, 1600 m, 60.000 Kč). V dostihu, který s náskokem odvodil Viitja, aby se v závěru propadl na konec pole, se u distančního mezníku dostal do čela a jistě o délku zvítězil před Golden Devil (Pop Rock) a Florentinou (Belenus).

Ve velmi dobře obsazené dvojkové Cena Dermacol (II.k., 4+, 2210m, 90.000 Kč) potvrdil formu, předvedenou před dvěma týdny v Bratislavě, čtyřletý hnědák stáje Martina Horáka SHAYWAN (Sinndar). Svěřenec trenéra Josefa Váni, kterého Christian Richner vydražil na podzim ve Francii za 6.000 euro, chytil skvělým finišem takřka na cílové pásce vedoucí Dally Hit (Ad Valorem). Třetí, 3 délky za Dally Hit, finišoval druhý z předloňského derby Honzik Chipera (Archipenko).  

V sedle Shaywana získal druhé vítězství dne žokej Jan Rája, který následně završil hattrick vítězstvím v Ceně Gerlach (IV.k., 3, 1800m, 40.000 Kč) v sedle odchovankyně Stanislava Chudáčka KRASAVY (Moonjaz - Kristine, Kris Kin), trénované Helenou Vocáskovou. Vítězstvím owner-breedera, tentokrát stáje Luka-Mandak, skončila i trojková Cena Prodoor (III.k., 4+, 1800m, 60.000 Kč), ve které druhé nejnižší váhy v poli využil čtyřletý valach DZINFIZZ (Rosensturm - Dzanetta, Professional), vedený Jiřinou Andrésovou a trénovaný Františkem Zobalem. A změnu nepřinesl ani závěrečný dostih, Cena Auto Stodůlky Volvo (IV.k., 1800 m, 40.000 Kč), kterou jistě vyhrál pětiletý FARAON (Rol'over Beethoven - Fanega, Security Risk) ze stáje dnes velmi úspěšného owner-breedera stáje Rabbit Trhový Štěpánov, kterého, stejně jako Montjeu Third, připravuje Petr Juránek. Celkem tedy z dnešních 8 dostihů 5 vyhráli koně českého chovu, odchovaní svými majiteli, a to včetně hlavního dostihu, v němž koně owner-breederů skončili na prvních třech místech. (miv)                   Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net