deyl 2016 wHlavním trialem na Jarní cenu klisen Memoriálem Rudolfa Deyla (I.k., 3 kl., 1400m, 135.000 Kč) dnes začala sezóna v Conseq Parku ve Velké Chuchli. V poli 12 klisen si nejlépe vedla ryzka DS Pegas SEDMIKRASKA (Excellent Art), která navázala na loňský triumf Cassie a díky níž stáj Pegas obhájila loňské vítězství. V sedle vítězky, trénované ve Zhoři Michalem Liskem, byl žokej Petr Foret.


Tempo dostihu diktovaly svěřenkyně trenéra Petrlíka Anshoa a Tialine, které s náskokem cválaly před zbytkem pole vedeným Latigerou a Chiquitita Chic. V cílové rovince se vedoucí dvojice propadla, středem pole šla do čela Sedmikraska, která 300 metrů před cílem převzala vedení, které jí nesebrala ani zvenčí útočící Efily (Slickly), mající výhodu tří startů v nohách. Třetí, 2 3/4 délky zpět, finišovala Douna (Stormy River), čtvrtá doběhla Zamiranda (Pop Rock) a pátá Lacorana (Blue Coral).
Vítězná Sedmikraska je po Pegasovi dalším úspěšným potomkem Excellent Arta (Pivotal) ve stáji DS Pegas. Klisna, zakoupená jako odstávče na Tattersalls December Foals Sale 2013 za 8.000 gns, je dcerou nestartovavší Starlit Sky (Galileo), matky 4 vítězů z 5 potomků dostihového věku. Spojení Excellent Arta s dcerou Galilea již dalo 8 potomků dostihového věku, zatím žádný se ale výrazněji neprosadil, respektive nebodoval v dostizích kategorie blacktype. 

deyl 2016
Sedmikraska vítězí v Memoriálu Rudolfa Deyla 

Úvod, ale nejen ten, patřil jezdkyním, které zvítězily v prvních čtyřech dostizích letošní chuchelské sezóny. V Ceně Velké Chuchle (V.k., 4+, 1200m, 20.000 Kč) se stylem start-cíl prosadil výhodně zatížený pětiletý KÁRL (Fly To The Stars - Karsten, Solarstern). Poprvé v životě vítězný odchovanec Jaroslava Kroutilíka, nyní hájící barvy stáje Alice Zimčíková v tréninku Ladislava Hanouska, v závěru jistě odrazil útok ze zadu jdoucího Sangre de Eclipse (Bully Pulpit), třetí doběhla Delfina (Aramus). V sedle Kárla získala první ze dvou dnešních vítězství Jiřina Andrésová.

Také druhým dostihem byl sprinterský handicap pro starší - trojková Cena Znovínu Classic o 60 tisíc korun. V poli 12 koní byl i někdejší dvojnásobný jedničkový vítěz Hyacint, který se po startu ujal vedení, ale v cílové rovině se propadl na konečné deváté místo. Z pozice blízko čela šel středem pole do vedení již devíletý MOONGLAS (Verglas) Marka Šimáka v sedle s ž. Koplíkovou, který na distanci bojoval s o 5 let mladším Sheik Yerbouti (Look Honey), ale nakonec vedení o krk uhájil. Pro sveřence trenérky Pejškové byl dnešní úspěch prvním vítězstvím po dvou letech, v celé kariéře jich nastřádal šest.

V úvodu sezóny je vždy pozornost soustředěna na tříletý ročník. Ač nejzajímavější dostihy pro adepty klasik přišly na řadu později během dne, za zaznamenání stojí i výsledek Ceny Agroefekt, s.r.o. (Iv.k., 1600 m, 40.000 Kč), v němž proměnila životní debut v jisté vítězství klisna VENILLIA (Rosensturm), první startovavší potomek vítězky Jarní ceny klisen Vinnah (Look Honey). Stojí za zmínku, že Look Honey v roli otce matek zatím nemá na dráze příliš potomků, prvním vítězným potomkem jeho dcer je vítěz Slovenského derby Love Me (Egerton). Venillia z chovu svého majitele společnosti Orling, trénovaná Martinou Růžičkovou a vedená Martinou Havelkovou, zdolala o 2 3/4 Perchtu (Frozen Power), třetí skončil sázkový favorit narostlý Agricola (Sholokhov), který v cílové rovince předvedl slušný progres a stojí za sledování, zvláště až se distance prodlouží.        

Spanilá jízda dam v sedle pokračovala v handicapové Ceně šampionátu CK Martin Tour Cup 2016 (IV.k., 4+, 1400m, 40.000 Kč), v níž Jiřina Andrésová získala v sedle nízko zatížené PARDONIE (Bully Pulpit - Pavie, Elnadim) druhé vítězství dne. Klisna z chovu Josefa Pšurného, kterou pro nováčka v českém turfu stáj BEMA Racing připravuje chovatel vítěze úvodního dostihu Jaroslav Kroutilík, po boji o 1/2 délky zdolala Namid Stara (Namid), nesoucího o 8,5 kg více. Třetí skončila Drtina (Fly to the Stars).

Již tam mimořádně zajímavému startovnímu poli Ceny Messenger, a.s. (III.k., 3, 1400 m, 60.000 Kč) dodal v pátek na atraktivitě bookmaker Betina, který jednoho z účastníků Hudson Canyona (Galileo) vypsal jako předběžného spolufavorita Českého derby. V dostihu toho ale Hudson mnoho nepředvedl a skončil devátý, dvě délky za dalším excoolmorským tříletkem Alpheusem, který doběhl osmý. Taktovku dostihu drželi jiní. Nejprve Ilchi (Majestic Missile), který se po startu chopil vedení, zavedl pole do cílové rovinky a stále se dobře držel, ovšem na zvnějšku jdoucí PARTYDAY (Footstepsinthesand) odpověď nenašel a odešel od ní poražen o 7 délek. Třetí skončila Moravanka (Tiger Cafe) a čtvrtý Bulpit (Bully Pulpit). Vítězná Partyday, zakoupená pro stáj PartyDay.cz jako roček v Irsku za 13.000 euro, je čtvrtým letošním vítězem trenérky Vocáskové a pátým žokeje Jana Ráji, kteří si úvodní víkend vytvořili před svými soupeři solidní náskok.

Derby naděje byly k vidění i ve vytrvalecké Ceně šampionátu Nikon Ladies Cup 2016 (III.k., 3, 2200m, 60.000 Kč). V dostihu, který udělal Saint of Sinners, aby se v závěru propadl na sedmou příčku, byly k vidění další excoolmorské naděje Josefa Váni, ale jak Timekeeper tak Changing Guard skončili v poli poražených. Slibný výkon naopak podal polobratr Trip to Rhodose, Christianem Richnerem jako roček za 52.000 euro na říjnové dražbě Arqany zakoupený TRIP TO SYDNEY (Sunday Break) Dr.Charváta, který hezkým finišem zvenčí s ž. Chaloupkou v sedle jistě zvítězil o 1 1/2 délky před Lady Denisou (Sir Percy) a nejlepším excoolmorských tříletků Urban Joy (Galileo).

Tečku za úvodním dnem obstarala Cena sázek Betino (IV.k., 3, 2200m, 40.000 Kč) a v ní další vítězný debut tříletka z chovu a stáje Orlingu od trenérky Růžičkové VILLONA. Villon, první vítěz po Darsalamovi, je synem Vinnyfy (Mill Pond) a stejně jako Venilla náleží k rodině, kterou v Orlingu založila šampiónka steeplerů, druhá z Velké pardubické a sestra vítěze Velké pardubické Vronského klisna Vinny (Rookery Hill). V českém chovu jde o jednu z nejstarších a nejúspěšnějších rodin vůbec, založenou z Anglie v roce 1920 importovanou Fieldmistress (Uncle Mac) a dnes známou spíše jako rodina Valencie, dcery Fieldmistress. V sedle vítězky získala druhý úspěch dne Martina Havelková, která společně s trenérkou Růžičkovou a majitelkou stáje paní Duškovou udělala stylovou tečku za úvodním dnem chuchelské sezóny. (miv)

    

        Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net