Omayra2Před 10 měsíci koupil Miroslav Kantek plemeníka Cat Junior (Storm Cat). Od té doby zakoupil několik chovných klisen, které se stanou jeho partnerkami a nyní získal i podíl na jeho letos nejúspěšnější dvouleté dceři jménem Omayra. Ta má za sebou jedno vítězství a řadu umístění a nový spolumajitel by ji rád alespoň jednou viděl startovat i v Česku.


"Podařilo se mi na ní získat 50% podíl," uvedl pro naše stránky Kantek, který podíl na klisně zakoupil ještě před jejím posledním startem v Chantilly, kde 7. prosince doběhla druhá v Classe 2 dostihu na 1400 metrů o 34 tisíc eur. "Hned po dostihu jsme dostali lukrativní nabídku nabídku na prodej, ale tu jsme vzhledem ke společné vizi směřovat klisnu do blacktype dostihů s dalšími spolumajiteli odmítli."

Omayra vítězně debutovala na konci července v Mont-de-Marsan, poté získala dvě třetí a dvě čtvrtá místa v Deauville a Bordeaux le Bouscat a zatím posledním startem bylo zmíněné druhé místo v Chantilly. Dosud vydělala 28.440 € a její aktuální rating je velmi solidních 39 kg. "Dosáhla už ale i na vyšší ocenění, konkrétně 40,5 kg, na jaké se letos nedostal žádný ze Shamalganových potomků," připomíná Kantek. "A to přesto, že její matka byla na dráze jen průměrná s nejvyšším ratingem 34 kg. Přesto ve spojení s Cat Juniorem je schopna dát koně s výhledem do blacktype dostihů." 

Právě blacktype dostihy by měly být klisninou prioritou v příští sezóně. K optimismu ohledně klisniných šancí v nich spolumajitele vede i výkon v posledním dostihu, kde mj. porazila i hřebce Investisseur (Al Wukair) s ratingem 42 a vítězná Healing Oasis (Oasis Dream) by měla směřovat do klasických dostihů. "Rating 42 je srovnatelný s Quessignym (nová akvizice Meridianu, pozd. red.), s nímž Omayra u trenéra Antoina de Watriganta pracovala," říká Kantek, která sám měl o Quessignyho zájem. "Měli jsme jej také v hledáčku, ale kvůli jeho umístění na dražbu bylo jasné, že privátní jednání s trenérem a spolumajiteli ve Francii v případě klisny umožní dojednat mnohem rozumnější podmínky odkupu včetně společné syndikalizace."

Klisnu by nový spolumajitel rád představil i na českých drahách, kde by mohla fungovat jako reklama pro svého otce. Zda se to však povede není jisté. "Rádi bychom ji v Česku ukázali alespoň při jednom startu, nebude to však při její formě ve Francii jednoduché. Prioritou jsou tamní blacktype dostihy." (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net