Ještě v roce 2015 byl jen jeden. Pak ale Rada Jockey Clubu rozhodla o přesunu tradiční Ceny zimního favorita za vyšší dotací do Mostu a pražské závodiště se rozhodlo vypsat si svého Pražského zimního favorita. Díky tomu dnes máme zimní favority dva a oba svým názvem aspirují na to stát se důležitou cestou dvouletka k Derby. Kterému se to ale daří lépe a mohou předešlé ročníky říci něco i o letošním Derby?


Cena zimního favorita svým názvem odkazuje na předpoklad, že její vítěz by měl přezimovat jako potenciální favorit příštího derby. Ač se historicky vítězové tradiční Ceny zimního favorita prosazovali o něco více ve Velké jarní ceně než v Derby a tak dlouhé ante-post sázky, aby vítěz mohl být skutečným zimním favoritem, se u nás nevypisují, název a z něj vyplývající pozice vítěze zůstává.

Ještě před "rozdělením" tradičního favorita na dva dostihy měl český turf několik sezón dva dostihy podobného názvu, ale jeho pardubická varianta, která byla součástí již zrušeného rovinového mítinku před Velkou, až tak významou roli z pohledu následujícho Derby nehrála. To současná pražská odnož má ambice výrazně vyšší.

Peníze, tradice nebo metry navíc?

Oba dva dostihy mají svá plus. Pro Cenu zimního favorita mluví především tradice a pak také výrazně vyšší dotace, díky které nejen že dostih zůstává jedničkovým kláním, ale také přitáhne silnější konkurenci. Pražský zímní favorit je dostihem II. kategorie, v jeho prospěch ale mluví fakt, že se koná na nejlepší dráze u nás a především na stejné, na jaké se poběží i Derby a plusem ve vztahu k Derby je i skutečnost, že jeho distance je o 200 metrů delší než u tradičního zimního favorita. První tři roky se oba dostihy konaly stejný víkend. Až loni byla mezi oběma zkouškami třítýdenní pauza, která by umožňovala dvouletkům zúčastnit se obou dostihů, nikdo z nich jí ale nevyužil. 

Pojďme se nyní podívat, jací koně se obou favoritů zúčastnili, kolik z nich se dostalo do Českého derby a jak si v něm vedli. Následující tabulka uvádí všechny startující včetně pořadí v cíli u obou dostihů a porovnání s výsledkem Českého derby v následujícím roce. Koně, kteří se dostali do Derby, jsou uvedeni červeně.

2016 Cena zimního favorita   Pražský zimní favorit   České derby
1. ZOCK(FR) 1. BLACK CANYON(FR) 1. JOSEPH
2. DOMINIQUE(FR) 2. MIKROP NICE 2. FELIX(FR)
3. SIR SUN(FR) 3. RIVERTON 3. GEORGE BOOLE(IRE)
4. DUKE OF DARHORSE(IRE) 4. LODGIA ROCK 4. SIR SUN(FR)
5. NOBLE CLIFFS(FR) 5. SILVER BALL(FR) 5. SILVER BALL(FR)
6. FELIX(FR) 6. DARIEN 6. AENEAS(IRE)
7. LANDARON 7. SCRAPPER 7. IRWIN FORGE(FR)
8. MAXIMUS MERIDIUS(FR) 8. TARAN(IRE) 8. ZOCK(FR)
9. GOOD SIGN(FR) 9. GUILLOTINE SHAVE(IRE) 9. STELLAR SPEED(IRE)
10. TRINIS     10. BLACK CANYON(FR)
11. MONTE GELATO     11. SAŠA(GB)
        12. DOMINIQUE(FR)
        13. PALAZZO CORSINI(IRE)
        14. NAGANO GOLD(GB)
        15. FIGHTING LIPS(IRE)
        16. NOBLE CLIFFS(FR)
2017          
1. SAGAR(IRE) 1. BLACK BARD(IRE) 1. BLESSED KISS(FR)
2. FORREST GUMP(FR) 2. SICILIANA 2. POLDI`S LIEBLING(GER)
3. RES JUDICATA(FR) 3. DYLANKA(IRE) 3. MON CHERI(FR)
4. ORIENTAL GLORY(GER) 4. BE MASTER(FR) 4. CARMELLA(FR)
5. QUINTERO 5. FOREVER DRY(GER) 5. DARKOLVA(IRE)
6. FINIOS 6. BARABASH(GER) 6. DRAGON(FR)
7. CAPE FREEDOM(IRE) 7. MOBILIZATION(IRE) 7. RES JUDICATA(FR)
    8. LINOVSKY(POL) 8. KING HEART(GER)
    9. MAHE KING(GER) 9. FOREVER DRY(GER)
    10. IRISH HIT(IRE) 10. BLACK BARD(IRE)
    11. AZDAR(FR) 11. TOP ONE
        12. ORIENTAL GLORY(GER)
        13. SAUL(GB)
        14. CAPE FREEDOM(IRE)
        15. THISISTHEKEY(FR)
        16. GOLDEN ALIGHIERI
2018          
1. KING ARCHIE(GER) 1. CHIOUBOUCAR(FR) 1. PACIFIC HILL(GER)
2. MANOAMANO(FR) 2. ZAFIRO(POL) 2. ANGKOR WAT(GB)
3. FILIP(GB) 3. MOON SHOT(FR) 3. IGNACIUS REILLY(GB)
4. ANGKOR WAT(GB) 4. AMAZING GANGSTER(GER) 4. RAMSSIO(IRE)
5. BIG BEN 5. ANJELLICO 5. ARCTURUS(IRE)
6. ÁLLAMFÖ(HUN) 6. KRISTIANO 6. KRISTIANO
7. LAUDERDALE(FR) 7. WESTERNERKA(IRE) 7. NIKEANDNEMESIS(IRE)
8. NEMO(FR) 8. TECH JURY(GER) 8. DALANDI
9. BELL ELYSEES(GB) 9. NATALI 9. WELL ABSOLUT
    10. GOLDENTON 10. AMAZING GANGSTER(GER)
    11. BORUVKA(IRE) 11. OUTBACK RIDER(IRE)
        12. MILITARY RESPECT(FR)
        13. URAN(GER)
        14. CHIOUBOUCAR(FR)
        15. TULARKA(IRE)
        16. BIG BEN
2019          
1. ALBATROS(IRE) 1. SUPRTUPL(IRE)    
2. FRAGA(IRE) 2. RUSEL(FR)    
3. PLANTEUR`S WHISKEY(FR) 3. SWINGING THOMAS(GER)    
4. JOGANVILLE(FR) 4. AVIGNON    
5. AVERIS s 5. AVERIS    
6. HUNTER`S RULES(FR) 6. ABSOLUTIC    
7. ELSID(FR) 7. MAGIC BARON(FR)    
    8. COTE JARDIN(FR)    
    9. GIORGIONE(GB)    
    10. ORBIS PICTUS(USA)    


Na úvod nutno říci, že žádný z vítězů čtyř ročníků, kdy se konají oba dostihy, Derby nevyhrál. Nebude tomu tak ani letos, protože ani jeden z loňských vítězů se Derby neúčastní. Z pohledu vítězů obou "zimáků" je úspěšnější ten pražský. Zatímco z tradičního se na startu Derby ukázal jen vítěz z roku 2016 Zock (v Derby následně 8.), z vítězů pražské odnože se naopak nedostal jen loňský premiant Suprtupl. Nicméně žádný z trojice vítězů pražské odnože nedosáhl v cíli Derby na lepší než desáté místo, byť mezi nimi byl i kůň, který do Českého derby odskakoval v roli favorita - Black Canyon.

Na druhou stranu - ač startovní pole Ceny zimního favorita je stále méně početně a posledních čtyř ročnících se zúčastnilo jen 34 dvouletků, na startovní listinu Derby se dostalo 12 z nich, tedy více jak třetina. Pražský zimní favorit se těší z pohledu počtu účastníků větší popularitě, ale z 41 dvouletých, kteří se v něm startovali, to do Derby dotáhlo jen 10, tedy méně než čtvrtina.

Nepřehlédněte: Jsou takoví veselí, tak si říkám, že by to mohlo být dobré, říká trenér Nieslanik o Joganville a Ruselovi

Také výsledky účastníků tradičního zimního favorita v Derby jsou lepší. Z koní, kteří startovali v Pražském zimním favoritu se jediný Silver Ball vešel v Derby na tabuli. Naopak tradičního zimní favorita absolvovali v Derby druzí Felix a Angkor Wat a čtvrtý Sir Sun. Tradiční zimní favorit těchto výsledků dosáhl navzdory tomu, že se na něm stále více podepisuje pokračující distanční specializace a řada z jeho účastníků pokračuje i ve tříletém ročníku v kariéře na mílových tratích.

Výsledky zatím hovoří spíše ve prospěch tradičního dostihu, může jimi ale výrazně zahýbat letošní ročník. V něm je pražská odnož jednak zastoupena početněji a také nabízí šancovější koně, vezmeme-li jako bernou minci aktuální sázkovou nabídku Tipsportu. Swinging Thomas je dnes ráno 6.-7. koněm pole v kurzu 12:1, Rusel je devátý s kurzem 25:1. Oba mají nižší kurz než Joganville, šancovější z obou koní z tradičního favorita, jehož naděje na úspěch ocenil bookmaker kurzem 30:1. Jak to dopadne a zda Pažský zimní favorit zvrátí dosavadní výsledky, se dozvíme za tři dny.  

Miloslav Vlček
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net