most5Tuto sobotu od 13:30 hodin poprvé v letošním roce otevře své brány moderní závodiště v Mostě. Jubilejní 20. dostihovou sezónu zahájí pět rovinových a tři překážkové dostihy. Vrcholem odpoledne bude tradiční Memoriál V. Smolíka - Cena první dámy České republiky pro špičkové starší vytrvalce a na programu je také další předzkouška derby, Memoriál Dr. Frankenbergera - Jarní cena města Mostu. Se šancovými koňmi do Mostu přijedou také trenéři Petr Juránek a Arslangirej Šavujev, které jsme požádali o několik slov ke svým svěřencům a také k obsazení dostihů.


Na startu 2400 metrů dlouhého 23. Memoriálu Vlastimila Smolíka - Ceny první dámy České republiky o 135.000 Kč, nad kterým převzala již po jedenácté záštitu manželka přezidenta republiky, je třináct koní. Oproti minulým ročníkům zkoušky, kdy z pole vyčnívali Omnibus a Aztek, se jeví účastníci dostihu velmi vyrovnaně a žádný z koní zatím není velkou  hvězdou. "Tak vyrovnaný Memoriál Smolíka tu ještě nebyl," přemítá trenér Juránek. "Na startu nejsou velké hvězdy, ale je tam spousta dobrých vytrvalců. Mohl by to být moc pěkný dostih. Golden Devila jsme původně chtěli směřovat do Bratislavy, ale vzhledem k logistice, kdy se konají ve stejný den klasické dostihy u nás i v Bratislavě, a my na Slovensko vezeme čtyři koně, tak padla naše volba nakonec na Memoriál Vlastimila Smolíka. Rádi bychom tam uspěli. Poslední dostih šel Golden Devil proti distanci na rozběhání a ukázal, že má slušnou rovinovou třídu, takže doufám, že v Mostě uspěje." 

Konkurenci loni mj. třetímu v Saint Legeru Golden Devilovi (Pop Rock) tvoří 12 koní vesměs prověřených velkými vytrvaleckými dostihy. Zvláště klisny by mohly hrát v dostihu prim. Jsou to loni v klasických dostizích umístěné Venillia (Rosensturm) a Williann (Tiger Cafe), a třetí z Ceny prezidenta Santin (Bushranger). Reprezentantka stáje Orling Venillia debutuje, ale Williann a Santin mají v nohách kvalitní start z Lysé nad Labem, kde poměřily síly s vítězem Slovenského derby Timekeeperem (Galileo). Kvalitní klisnou určitě je i Sapsiree (Rock of Gibraltar), která se po třech letech vrací na trať 2400 metrů. V minulosti například byla druhá v Oaks právě na mosteckém závodišti.

Významně promluvit do pořadí dostihu mohou i nedávno třetí z Velké dubnové ceny Solar Eclipse (Montjeu), který si poprvé vyzkouší mostecké závodiště a příšlušník loňské špičky tříletých Victory Bowl (Turtle Bowl). Ve hře je také loni druhý z Memoriálu Smolíka, spolehlivý Fernando (Sabiango), který vstupuje do sezóny. Poprvé se na českém závodišti představí dvě čtyřleté klisny. Trenér Josef Váňa přiveze do Mostu mj. druhou z polského Oaks Francaise (Soldier of Fortune), kterou povede Tomáš Lukášek vracející se z úspěšného angažmá v Kataru. Flower of Love (Poet´s Voice) v tréninku Radka Holčáka loni dvakrát zvítězila v Anglii na tratích 2100 a 2400 metrů.

Approcaillis (New Approach) loni při posledním mosteckém mítinku málem získal první jedničkové vítězství, zatím ale startoval maximálně na 1800 metrů. Fantasticadventure (Poseidon Adventure) loni na podzim na hipodromu dvakrát zvítězil, ale jednalo se o dostihy nižší kategorie. Hayley (Needham´s Fort) zatím neměřila síly s jedničkovou společností. 

GoldenDevil
Jedním z šancových účastníků Memoriálu Vlastimila Smolíka - Cena první dámy České republiky je svěřenec Petra Juránka Golden Devil, v jehož sedle bude ž. Michal Mach

Druhý vrchol úvodního mosteckého mítinku, dvoukilometrový Memoriál Dr. Frankenbergera - Jarní cenu města Mostu o 135.000 Kč vybojuje šestice koní ročníku 2014. Je mezi nimi také sledovaný Silver Ball (Rio De la Plata), který před třemi týdny dominoval nad soupeři v dostihu čtvrté kategorie imponujícím způsobem. A co o něm a mosteckém dostihu soudí trenér Šavujev? "Ve Frankenbergerovi je málo koní, ale pár z nich je zajímavých. Silver Ball v posledním dostihu podal velmi dobrý výkon a zaběhl velmi dobrý čas, ale byla to čtvrtá kategorie. Ted se jdeme poměřit s lepšími soupeři, abychom věděli, zda budeme pokračovat směrem k derby."  V dostihu je zastoupena prostřednictvím loni třetího z Ceny Masise Landarona (Egerton) také stáj Rabbit Trhový Štěpánov a trenér Petr Juránek. "Landaron ukázal v Memoriálu profesora Michala, že na 1600 metrů na nejlepší koně ročníku nemá, ale prodloužení trati by mu mělo pomoci. Proto ho směřujeme do Mostu a potom, doufám, do derby. V Memoriálu Dr. Frankenbergera je Silver Ball, který minule rozdrtil soupeře a bude favoritem, ale třeba ho trochu Landaron potrápí," přeje si trenér. 

Podceňovat nebude radno ani další čtyři účastníky dostihu. Zástupce úspěšné stáje Statek Chyše - Váňa Fly Filo Fly (Kingsfort) zatím startoval pouze v Itálii, kde v únoru vyhrál dostih na 2000 metrů. Těžko čitelným koněm je Taran (Clodovil), kterého povede poprvé v Česku hostující francouzský jezdec Jordan Plateaux. Taran se zatím nikdy neumístil a jeho poslední výsledek ze šuranské dráhy nelze brát vážně. Kerabush (Rock of Gibraltar) minule v Praze dokázal zvítězit na 2200 metrů a povede ho ž. Václav Janáček. Kerabush tehdy porazil dalšího účastníka dostihu Josepha (Lando), který debutoval vítězně na mostecké dráze koncem září.

Z rámcového programu ještě vybíráme úvodní Cenu SBD Krušnohor druhé kategorie na 1400 metrů, kde bude velkým favoritem další svěřenec Arslangireje Šavujeva Dashing Home (Dashing Blade), který před třemi týdny vstoupil do sezóny snadným vítězstevím v Memoriálu Jaroslava Maška. Jeho konkurenci budou mj. tvořit Lexceed (Exceed And Excel), Sheik Yerbouti (Look Honey), Hello Hobby (Intense Focus) nebo hmotnostní výhodu mající Ocara (Goodricke).

Po téměř roce se vracejí do Mostu překážkové dostihy. Ze tří dostihů je nejzajímavější steeplechase Cena města Bílina na 3300 metrů. V devitihlavém poli totiž také jsou dva výborní koně. Loni v sezóně ve čtyřech rovinových dostizích neporažený Barateus (Barathea) v minulosti úspěšně startoval na překážkách a druhým je šampion Aztek (Moonjaz). Ten se pod vedením Josefa Bartoše podruhé postaví na start překážkového dostihu. Ten první, proutěné překážky v Praze v říjnu, dokázal o tři délky vyhrát. Jeho nevýhodou ale je o 5,5 kilogramu vyšší zátěž oproti Barateovi.

Součástí odpoledne bude doprovodný program včetně jízd na koni pro malé i velké návštěvníky, a také se uskuteční pod patronací Ponyligy dostih poníků. Od 13 hodin jsou trenéři a majitelé koní zváni na setkání s novým ředitelem hipodromu Ing. Jakubem Šimůnkem, MBA a akcionáři společnosti Hipodrom Most, které proběhne ve VIP restauraci v budově ředitelství.


Michaela Zemanová

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking