svatovaclavska2020Získal už dva tituly šampióna sprinterů v České republice a jeden na Slovensku. Dnes v Mostě udělal osmiletý valach MR RIGHT (Echo Of Light) velký krok k zisku třetího, když pod Janem Vernerem jistě s náskokem 3 délek ovládl nejvýznamnější český tradiční sprinterský dostih 99. Vršanskou uhelnou Svatováclavskou cenu (L, 3+, 1200 m, 550.000 Kč). Pro jeho trenéra Františka Holčáka to byl již jedenáctý úspěch v tomto dostihu. 


Svou čtvrtou Svatováclavskou cenu (první v roce 2017 vyhrál, následující dva rky skončil druhý) absolvoval hnědák ze stáje Dr. Charváta blízko čela zvenčí na čtvrtém místě, kontrolující tempo udávající dvojici Benidiction (Zebedee) - Manoamano (Alexandros). V cílové rovině nastoupil, rychle převzal vedení a znovu potvrdil, že mu mostecká dráha sedí. Druhé peníze získal Manoamano před svým stájovým kolegou Lexceedem (Exceed And Excel), zatímco na listed umístěného německého Power Jacka (Sepoy) zbylo až čtvrté místo. 

Mr Right je synem pětinásobného grupového vítěze na tratích od míle do dvou kilometrů Echo of Light (Dubai Millennium), který si v deseti letech zlomil ve výběhu v Kildangan Stud nohu a musel být ztracen. V chovu dal jediného blacktype vítěze. Matka Danetime Lily (Danetime) vyhrála 5 dostihů, všechny na distanci 1000 metrů, a vydělala 37 tisíc liber 

Velkým překvapením skončila druhá rovinová jednička dne 23. Velká letní cena Ústeckého kraje (I.k., 3+, 2000 m, 150.000 Kč), v níž vítězům posledních dvou ročníků Portorikosovi (Intense Focus) a favorizovanému Darkolvovi (Dark Angel) vypálila rybník start-cíl jdoucí tříletá MAVERANA (Grand Presidium), v jejímž sedle ukázal skvělý odhad tempa žokej Jan Verner. V cílové rovině na ní sice Portorikos ostře zaútočil, ale svěřenkyně Miroslava Nieslanika dokázala znovu zabrat a útok odrazit, čímž si po květnovém vítězství v chuchelské čtyřce připsala druhé kariérní vítězství.

Polská odchovankyně Maverana, hájící barvy stáje doktorky Nieslanikové, je dcerou Američana v polských službách Grand Presidium (El Prado) a vítězky Slovenských Oaks Mavery (Don Corleone). 


Překážkový double stáje Joly a trenéra Váni

Překážkovým vrcholem dne ale i celé mostecké sezóny byla CHARVÁT CTS Velká mostecká steeplechase 2020 (stch I.k., 3400 m, 150.000 Kč) ve které po nepovedené Prvomájové steeplechase složil reparát horký favorit DUSIGROSZ (Full of Gold). Tmavý hnědák stáje Joly nastoupil v cílové rovině na Lad Ina (Calming Influence), který celý dostih odvodil, a pod Jakubem Kocmanem jistě zvítězil.  

Také druhá steeplechase dne Cena statutárního města Teplice (stch IV.k., 3400 m, 60.000 Kč) byla jednoznačnou záležitostí triumvirátu Odcházel - Váňa - Kocman zásluhou ve steeplechase debutujícího ANGKOR WATA (Nathaniel), který triumfoval stylem start-cíl zadrženě o 15 délek před Her Him (Kendargent).

Program otevřeli dvouletí respektive dvouleté klisny v Ceně EBF (III.k., 1400 m, 60.000 Kč), ve které udávala tempo Rabbit Coulsty (Coulsty), v cílové rovině dlouho statečně odolávala útoku favorizované KANADY (Moonjaz - Kristine, Kris Kin), ale nakonec ji po boji o krk podlehla. Vítězná odchovankyně Františka Vocáska, běhající v barvách Stanislava Chudáčka, je pravou sestrou Krasavy a Kristiana, druhých z Českého respektive Slovenského derby. V sedle svěřenkyně Heleny Vocáskové byl žokej David Liška, který o dva dostihy zkompletoval double v Dostihu s prodejními podmínkami (IV.k., 3+, 1600 m, 40.000 Kč) v sedle pětiletého SICILIAN ROCKA (Society Rock) stáje ALENMAS, připravovaného Vladimírem Derychem.

Třetí vítězství z letošních 5 startů získal ve dvojkovém handicapu Cena Hospodářské komory ČR (3+, 1400 m, 90.000 Kč) tříletý SPENCER (Finjaan), který pod ž. Línkem o dvě délky zdolal čtyřletou Dark Absolu (Pouvoir Absolu), která však nesla o 3,5 kilogramu více. 

Na závěrečnou Severočeskou cenu Hitrádia FM (hdcp IV.k., 3+, 2000m, 40.000 Kč) bude rád vzpomínat Michal Hrouda, kterému se v sedle tříleté MARJANEH (Outstrip) podařilo dosáhnout 50. vítězství a tím i titulu žokej. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net