Luka vaclav jrUrčitě jeden z nejpůsobivějších zážitků v celé letošní sezóně připravili divákům reprezentant Syndikátu V3J Nagano Gold a žák David Liška, kteří v neděli zvítězili s převahou nad kvalitními soupeři v posledním klasickém dostihu roku, 72. Nikon St. Legeru. Tento úspěch byl hlavním tématem našeho rozhovoru s trenérem Ing. Václavem Lukou mladším. Opomineme tak skutečnost, že se stěžejní část sezóny pro bošovické tréninkové středisko odehrává na francouzských závodištích. Zanedlouho se ale k tomuto tématu vrátíme.


Vítězství Nagano Golda a teprve sedmnáctiletého Davida Lišky znamenalo váš sedmý úspěch v klasickém dostihu. Jak moc si tohoto vítězství ceníte a jak jste ho prožíval?
Já jsem byl v neděli ve Strasbourgu s Ventaronem, takže jsem měl zprávy jen po telefonu. Ale hned jak jsme se v noci vrátili domů, tak jsem se šel podívat na záznam dostihu a musím říci, že jsem měl při jeho sledování husí kůži. Ten způsob, jakým dokázal Nagano Gold vyhrát - se ztrátou čtyř délek na startu, posléze v cíli bez použití biče a s převahou čtyři a půl délky na nejbližšího ze soupeřů -  to bylo hodně dobré.
A je pravdou, že si tohohle vítězství moc cením. I s přihlédnutím ke všem těm peripetiím, které okolo Nagano Golda byly. To, jakým stylem předtím absolvoval dostihy, jak jsme žádali o výjimku pro Davida, až k samotné přípravě koně, dává významu tohoto klasického vítězství něco navíc.Jsem tedy za něj moc rád  a myslím, že Nagano Gold svým výkonem a převahou potvrdil pravdivost dostihového úsloví, že derby vyhrává nejšťastnější a Saint Leger nejlepší. Naše snaha nepřišla vniveč, Nagano předvedl výborný výkon.

STLeger dobeh
Nagano Gold vítězí v 72. Nikon Saint Legeru s náskokem a David Liška mohl už několik metrů před cílem vyjádřit svou velkou radost (foto: Jiří Kurzweil)

Proč padla volba na velmi talentovaného, ale zároveň málo zkušeného žáka Davida Lišku? Spolumajitelé Nagano Golda nechtěli jiného jezdce?
David pochází z Jižních Čech a chodil k nám ještě jako žák základní školy. Pan nastoupil na Střední školu dostihového sportu a jezdectví a tráví u nás víkendy a čas volna. Od jeho začátků jsem mu pomáhal a snažil jsem se, aby se hodně okolo dostihových koní a ježdění naučil, vlastně u nás vyrostl. Ze strany majitelů byl požadavek zkušenějšího jezdce, jako například Jana Vernera, ale já jsem si Davida prosadil a dohodli jsme se na jeho posazení na Nagano Golda. Udělali jsme hodně proto, aby vše dopadlo dobře. Moc nám také vyšla vstříc paní ředitelka Froňková, která týden před dostihem uvolnila Davida ze školy, aby mohl být s Naganem každý den v práci a to bylo moc důležité. Zvládnout start v Saint Legeru nebyl jednoduchý úkol, ale určitě pomohlo také to, že si David vyzkoušel velký dostih týden před tím účastí ve Velké ceně Prahy se Zockem.  Takže ve světle těchto skutečností jsem neměl strach a doufal jsem, že by to mohlo být v St. Legeru dobré.

StL dobehvitez
A ještě jednou klasičtí vítězové Nagano Gold a žák David Liška (foto: Jiří Kurzweil)

Je Nagano Gold po klasickém dostihu v pořádku? A čeká ho ještě letos nějaký dostih?
Je po dostihu v pořádku. A jsem také moc rád, že si tímto vítězstvím zvedl sebevědomí. Na jaře chodil dostihy start - cíl, derby se nepovedlo vůbec, to se hnal, a až na Evropském poháru žokejů to bylo malinko lepší, ale ještě to zdaleka nebylo ono. Otázku dalšího letošního startu necháváme zatím otevřenou. Ale spíše bych ho nechal odpočívat a zaměřil bych se na příští rok, pro který bychom, myslím, mohli mít výborného vytrvalce.

StLeger dekor
Slavnostní ceremoniál předávání čestných cen vítězům 72. Nikon St. Legeru (foto: Jiří Kurzweil)

Co vás v nejbližší době čeká, kam budete směřovat své svěřence?
Sezóna pro nás zdaleka nekončí. Ze zbývajících velkých tuzemských dostihů chceme obsadit Svatováclavskou cenu a Cenu prezidenta. A až do prosince máme naplánováno dost startů ve Francii. Do konce listopadu tedy máme permanentní dostihový program a ještě uvidíme, s kolika koňmi budeme pokračovat v zimním období. 

Michaela Zemanová
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net