chuchle2První červnové dostihy v pražském Conseq Parku nabídnou v neděli od 14 hod. přitažlivý program. Jeho vrcholem bude hlavní generálka na derby, 65. Mironet Velká červnová cena o 135 tisíc korun. V jedenáctihlavém poli letos chybí klisny, ale na startu budou hned tři stájové dvojice. Ta nejsilnější by měla přijet z tréninkového střediska Zhoř. Dalibora Töröka jsem se zeptali na možnosti neporaženého Black Canyona a poprvé se letos v Česku ukazujícího Felixe. A dozvíte se také, co si trenér myslí o obsazení důležitého dostihu. Druhým vrcholem mítinku bude tradiční zkouška určená klisnám, 14. Ceny Nory Jeane. Tříletou Johanku mj. prověří Venillia, Sapsiree, Florentina a Romanetta.  


Jedním ze dvou neporažených koní na startu 65. Mironet Velké červnové ceny o 135 tisíc korun je Black Canyon (Manduro). Černý hřebec nastupuje do dostihu pět týdnů od vybojovaného vítězství v Jarní ceně Fredricks & von der Horst v Karlových Varech.
 "Black Canyon je jedním z favoritů Českého derby a měl by to být ten lepší z našich dvou koní v dostihu," říká trenér Török."Jeví se jako vytrvalec a jdeme ho vyzkoušet na trati 2200 metrů v ostré zkoušce na derby. Popasuje se s většinou koní, se kterými ještě neměřil síly. Petr Foret ho dobře zná a doufám, že se Black Canyon v dostihu dobře ukáže. Felix měl letošní jediný start ve Francii. Ztratil tam na startu, a jeho soupeři byli dobří. Felix je také kvalitním koněm, pokud zaběhne dobře a bude na tabuli, budu spokojený a budeme s ním pokračovat do Českého derby."  A co soudí trenér o obsazení Velké červnové ceny: "Je to velmi otevřený dostih a jsem rád, že se naši koně porovnají s většinou koní, co půjdou České derby. V poli Velké červnové sice chybí koně od pana Holčáka a není tu ani Nagano Gold, ale s tím už se Black Canyon poměřil v Karlových Varech. Jsem tedy na dostih velmi zvědavý a těším se na něj. Líbí se mi i Zock, který sice není prověřený na delší trati, ale je to velmi poctivý kůň a může uspět i ve Velké červnové."

Vedle Black Canyona a pouze zatím ve Francii startujícího Stellar Speeda patří ke třem největším favoritům derby Palazzo Corsini (Galileo). Reprezentant stáje Marcelewo je neporažený ve dvou startech a namísto dostihu Listed minulý čtvrtek v Lyonu nakonec dal realizační tým přednost startu v našem tradičním testu na derby.  Do sedla Palazza Corsini se vrací Szczepan Mazur. Hodně příznivců určitě bude mít loňský šampion Zock (Rock Of Gibraltar), který sice zatím neokusil více než mílovou trať, ale jeho kariéra je výborná - v osmi startech nebyl horší než třetí.

BlackCanyon PalazzoCorsini
Hodně sledováni ve Velké červnové ceně budou dva neporažení koně  - reprezentant DS Pegas Black Canyon a Palazzo Corsini, který dobře propaguje novou stáj Marcelewo

Další dvojici v dostihu bude mít stáj Dr. Charvát. Na Dominique (Motivator), který by měl být vytrvalý, přijede opět Stephane Breux a třetího z Jarní ceny Fredricks & Horst Fighting Lips (Mamool) povede Jakub Pavlíček.  Bílozelené barvy stáje Rabbit Trhový Štěpánov budou zastupovat třetí z Memoriálu Dr. Frankenbergera Landaron (Egerton) a pátý ze zmiňované karlovarské zkoušky Mujahid Brave (Pouvoir Absolu). Zřejmě jediným koněm letos mířícím od Josefa Váni do derby je Aeneas (Galileo). Ten ale minule podlehl o 15 délek Nagano Goldovi a tak jeho umístění na tabuli Velké červnové by bylo spíše překvapením. Také Taran (Clodovil) posledním místem v Frankenbergerově memoriálu nepředvedl velké naděje pro derby a to samé platí i o Good Signovi (Manduro), jenž při prvním mosteckém mítinku doběhl sedmý v třetí kategorii. 

Jedenáct koní rovněž bude na startu 14. Ceny Nory Jeane na mílové trati o 100.000 Kč. Letos bude měřit síly s kvalitními staršími klisnami jediná zástupkyně tříletého ročníku - Johanka (Pop Rock), mj. pátá z Jarní ceny klisen. Ve startovním poli narazí například na vítězku dostihu ze sezóny 2013 a loni třetí Sapsiree (Rock Of Gibraltar), které se zatím tolik nedařilo, ale tady nebude tak silná konkurence. Favoritkou dostihu zřejmě bude svěřenkyně trenérky Růžičkové Venillia (Rosensturm), která doběhla třetí v Memoriálu Vlastimila Smolíka, ale umí zaběhnout velmi dobře i na mílové trati. Ostatně všechna její tři dosavadní vítězství se odehrála právě na 1600 metrů. 

Hodně vysoko by se mohla dostat také Celine My Heart (Dick Turpin), která po vítězství při druhé pražské neděli zaběhla velmi dobře v kvalitně obsazeném Memoriálu Jaroslava Maška, kde skončila třetí za Dashing Homem a Master of Goldem. Do sezóny v neděli vstoupí svěřenkyně trenéra Harise Romanetta (October). Loni v dostihu doběhla čtvrtá a stejné umístění dokázala loni také v Ceně Pat´s Music. Pro dotované umístění míří Florentina (Belenus). Klisna nedávno třetí v Květnovém handicapu ale ponese stejně jako Venillia nejvyšší hmotnost v poli - 62 kilogramy. Jen o kilogram nižší zátěž mají Venillia, Sapsiree a svěřenkyně trenéra Hulínského Dang Gia (Lawman).

Z trojice zkoušek třetí kategorie určitě zaujme letošní třetí dostih dvouletých koní, Cena Chovatelského centra Fitmin na 1200 metrů. Jediným koněm s dostihovou zkušeností je bělka Dark Alighieri (Durante Alighieri), před dvěma týdny druhá na brněnské dráze. Další bílou dcerou plemeníka Durante Alighieri v dostihu je Provence. V lednu narozená svěřenkyně trenéra Petrlíka je dcerou Linamixovy dcery Proximy, která dokázala zvítězit na rovině i ve steeplechase. Třetí dcerou Durante Alighieri v dostihu bude Shenkira. I když její matka Sharana  je také nositelkou bílé barvy, Shenkira je hnědka.

Schillova Drakyada2
Ceny Chovatelského centra Fitmin se také zúčastní příbuzná dvouletých šampionek Divoké Orlice a Divoké Šárky, svěřenkyně trenérky Schillové Drakyáda (foto: Petr Nowicki)

Další účastnice dostihu dvouletých Drakyáda (Egerton) má výhodu domácího prostředí a je zástupkyní rodiny, ze které vyšly výborné dvouleté klisny, Divoká Orlice a Divoká Šárka. A Drakyáda je prvním potomkem pravé sestry zmíněných šampionek, Divoké Dominy (Ray Of Light). Jediným hřebcem na startu dostihu bude Kissi Boy (Bully Pulpit), potomek čtyřnásobné vítězky na rovinách včetně svého debutu Kissi Misi (Areion).

Celé odpoledne ve Velké Chuchli nese název Ladies Day a v jeho rámci se také uskuteční dostih Ladies Race vyhrazený jezdkyním a rovněž dva dostihy mezinárodního utkání žáků (Česko, Slovensko, Maďarsko a Irsko). Bohatý doprovodný program vyvrcholí slavnostním zahájením soutěže Miss léta 2017. Areál závodiště bude pro návštěvníky otevřený již od 12 hodin.

Michaela Zemanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net