Velkacervnova cilovkaRámcové dostihy nedělního pražského mítinku se začátkem ve 14 hodin jsou vesměs početně málo obsazeny, výjimkou je ale hlavní dostih, kterým je hlavní generálka na České derby, 66. Velká červnová cena na 2200 metrů o 135.000 Kč, kde by mělo změřit síly 14 tříletých koní včetně jedné klisny. Ve stejný den se koná také bratislavské Turf Gala a tak není divu, že jsou ve startovním poli čtyři jezdci působící v zahraničí. Kromě předzkoušky derby bude na programu také Cena Nory Jeane pro klisny a dostih pro dvouleté koně započítávaný do Fitmin Cupu.


Jediným koněm umístěným na tabuli ve Velké jarní ceně, který se pokusí uspět i ve vytrvalecké 66. Velké červnové ceně, je Black Bard (Big Bad Bob), který loni jako dvouletý vyhrál Pražského zimního favorita konaného na trati 1800 metrů. Dvojici ambiciozních koní vyšle na start Arslangirej Šavujev. Cape Freedom (Cape Cross) je hodně preferovaným koněm pro derby a kromě dvou posledních vítězných dostihů tomu určitě napomohla i skutečnost, že dostih na 2400 metrů dokázal vyhrát velmi snadno o osm délek. Dobře prověřený na derby-trati je také jeho tréninkový kolega Azdar (Authorized), který na ní absolvoval všechny své tři letošní starty, z nichž dva poslední vyhrál. Byly to sice dostihy čtvrté kategorie, ale hřebec může jít nahoru. Další dvojicí v dostihu jsou zástupci stáje Starek Blata Český ráj, každého ale připravuje jiný trenér. Bělouš Forever Dry (Jukebox Jury) se umístil na třetím místě ve dvou mimopražských předzkouškách derby, tedy karlovarské Jarní ceně a mosteckém Memoriálu Dr. Frankenbergera. Do sedla Mandachala (Manduro), který od konce dubna nestartoval, byl angažovaný známý Francouz Jean - Baptiste Hamel. Mandachal se umístil ve zmíněné Jarní ceně na druhé místě, čtyři a půl délky za dominující Blessed Kiss.

Menší Res Judicata (Jukebox Jury) nebyl nikdy v kariéře horší než třetí a tak tomu bylo i při jeho startu před měsícem v Miláně na 2000 metrů, kde ztrácel na vítěze délku a čtvrt. Nadějí stáje Lokotrans je Oriental Glory (Soldier Hollow), letos při jediném startu čtvrtý v karlovarské předzkoušce. V jeho sedle bude ž. Daniel Muscutt, známý z loňska z Bratislavy. Bíločervené barvy DS Pegas budou mít ve Velké červnové Carmellu (Campanologist) s Jackem Mitchellem. Klisna byla mj. třetí v Jarní ceně klisen a trenér Török jí hodně věří. V posledních dvou startech je neporažený Saul (Champs Elysees), který ale musí potvrdit svou třídu mezi lepšími soupeři. Zástupce českého chovu Orpheus (Stormy Jail) překvapil sedmým místem ve Velké jarní ceně a po své matce Orphan by mohl zdědit vytrvalecké kvality. Irish Hit (Most Improved), Top One (Mikhail Glinka), Laverno (Egerton) a Valentino Dancer (Planteur) nepatří mezi okruh preferovaných koní, ale někdo z nich může překvapit.

Cape Freedom2
Zástupce stáje Russian Syndicate Cape Freedom půjde na start Velké červnové ceny ověnčený impozantním osmidélkovým vítězství 13. května v Praze na trati 2400 metrů. V jeho sedle bude opět žokej Radk Koplík (foto: Andrea Zavadilová)

Pouze pětihlavé, ale nikoliv nezajímavé startovní pole, se bude prezentovat v 15. Ceně Nory Jeane na 1600 metrů o 100.000 Kč. Trojici tříletých klisen prověří 62 kilogramy zatížená hvězda stáje Lascar-Váňa Saša (Makfi), která porazila při svém jediném letošním startu dobré mílaře v Lysé nad Labem. Mezi jejími tříletými soupeřky toho nejvíce dokázala Rabbit Havana (Havana Gold), která při svém teprve druhém životním startu dokázala být druhá v Jarní ceně klisen. Priscilla (Campanologist) a Kihnu (Camponologist) k vidění vepředu v ročníkových zkouškách nebyly. Pole dostihu doplňuje čtyřletá Stuhna (Kentucky Dynamite), pod vedením trenérky Pejškové zatím třetí v karlovarském dostihu, který suverénně ovládl Hidden Flame.

Diváci ve Velké Chuchli také uvidí třetí letošní dostih dvouletých koní. Tento je započítávaný do seriálu Fitmin pro české odchovance. V Ceně výživových programů Fitmin na 1200 metrů o 60.000 Kč je sedm koní.  Stáj Rabbit Trhový Štěpánov bude dokonce zastoupena třemi juniory. Motivator Lady (Durante Alighieri) je třetím potomkem vítězky Ceny zimní královny a v klasických dostizích umístěné Rabbit Motivator (Motivator) a matka bělky Dark Absolu (Pouvoir Absolu) Rabbit Dark Angel (Dark Angel) se také dokázala umístit v klasickém dostihu. Před polovinou května narozená Sarah Alighieri (Durante Alighieri) vděčí za svůj život dvojnásobné vítězce na překážkách Rabbit Sarah (Dr Fong). Abbey Road (Stormy Jail) je prvním potomkem dvojnásobné vítězky Aromaticy (Beccaro), polosestry výborné Airfare (Fairlypi). Klisna Salus (Moonjaz) je úvodním potomkem v jedničkových překážkových dostizích umístěné Sisi Merble (Dark Marble), mj. třetí z Úvodní crosscountry Koroka. Odchovanec svého majitele Pana Pauzra Temigin (Mikhail Glinka) je dalším prvním hříbětem chovné klisny. Jeho matkou je dvojnásobná vítězka Texalita (Bully Pulpit). Dostihový křest zažije také Sharpourova dcera Nurwela, jenž je dcerou mj. čtvrté z Oaks Nurbely (Belenus). I tato svěřenkyně trenéra Kroutilíka je prvorozeným potomkem své matky.

Michaela Zemanová  
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net