gala23V sobotu 25. února od 18 hodin se v pražském Hotelu Olšanka uskuteční Galavečer českého turfu, jehož hlavním programem bude vyhlášení nejúspěšnějších aktérů uplynulé sezóny. Vyhlášeny budou nejen výsledky jednotlivých šampionátů, ale také výsledky anket o nejlepší koně sezóny 2022. Jockey Club dnes zveřejnil nominace v jednotlivých kategoriích.

 
Volba nejlepších koní sezóny 2022 probíhala do 5. ledna, a zatímco výsledky jednotlivých šampionátů jsou od konce sezóny známé, u „anketních“ kategorií to neplatí. Už nyní vám nicméně odhalíme nominované koně v každé ze třinácti kategorií. V každé nominaci, které naleznete níže, je v abecedním pořadí uvedena trojice koní s nejvyšším počtem hlasů. V kategorii Nejlepší vytrvalec došlo k situaci, že se o třetí místo podělila dvojice koní, takže proto je její nominace čtyřčlenná.

V nejprestižnější kategorii Kůň roku už čtvrtý rok o vítězi rozhodovaly kromě hlasů v anketě také výsledky na dráze, za něž koně získávali body. Ty každopádně prozrazovaly, že letos nikdo výrazně nevyčníval. Hned 61 koní si totiž vyběhalo od dvou do šesti bodů, a protože na základě výsledků ankety se rozdělovalo bodů dvanáct, na prvních třech místech se nachází právě trojice koní s nejvyšším počtem hlasů. Konkrétně jimi jsou Gasparini, L'Estran a Ponntos.

Nepřehlédněte: S trenéry před sezonou (7.) - Lenka Kvapilová s rodinou připravuje v Dubnici už 23 koní

Loňský klasický ročník zastupuje Gasparini. Svěřenec Jana Demeleho je vlastní odchovancem svého majitele Petra Karlíka a nahoru šel postupně. Unikl mu tak start v Českém Derby, když o Derby dnu zvítězil ve trojkovém handicapu, ale o tři týdny později senzačně triumfoval ve Slovenském derby. Nakonec přidal ještě dvojici klasických vítězství, když uspěl v českém i slovenském St Legeru.

L’Estran stejně jako v minulých letech startoval výhradně v italském Meranu. Tam svěřenec Josefa Váni
ve třech startech nenašel přemožitele, když především trumfoval v Gran Premio Merano. Ve vrcholu italské překážkové sezóny totiž získal rekordní čtvrté vítězství. Dodejme, že titul Kůň roku získal překážkový kůň naposled v roce 2014, kdy uspěla trojnásobná vítězka Velké pardubické Orphee des Blins.

Co se týče rovinových úspěchů na zahraničních drahách, tak loni ten nejvýraznější získal Ponntos. Svěřenec Miroslava Nieslanika totiž zahájil sezónu vítězstvím v dostihu kategorie Gr.3 na pařížské dráze Longchamp. Specialista na kilometrovou distanci Ponntos podával dobré výkony i nadále, když se mezi pětici nejlepších vešel v grupových dostizích v anglickém Goodwoodu nebo francouzském Chantilly.

Nominace v jednotlivých kategoriích:

Kůň roku: Gasparini, L'Estran, Ponntos
Nejlepší dvouletý hřebec/valach: Devil In Pink, Hidden Colony, Ralph
Nejlepší dvouletá klisna: Salt Mix, Shining Sky, Willemine
Nejlepší tříletý hřebec/valach: Aigle Vaillant, Gasparini, Josephino
Nejlepší tříletá klisna: Queen of Beaufay, Shabana, Vignetta
Nejlepší starší kůň: Ideal Approach, Ponntos, Vert Liberte
Nejlepší sprinter: Help, Jir Sun, Ponntos
Nejlepší mílař: Ideal Approach, Josephino, Politicum
Nejlepší vytrvalec: Gasparini, Rex Of Thunder, Stronger Together, Vert Liberte
Nejlepší proutěnkář: Fort Medoc, Skins Rock, Sternkranz
Nejlepší steepler: First Of All, L'Estran, Sternkranz
Nejlepší kůň v cross country: Mr Spex, Sacamiro, Talent
Nejlepší kůň českého chovu: Gasparini, Talent, Vignetta

zdroj: tisková zpráva JCČR    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net