Kvetnovacena Most dobehJeden z našich nejzkušenějších jezdců Jan Rája je také dlouhodobě nejúspěšnějším jezdcem na mosteckém hipodromu. Při předchozím dostihovém dnu tu docílil 80. vítězství a dnes k nim další dvě trefy do černého přidal. Navíc to byla vítězství v obou hlavních dostizích v sedlech sedmiletých koní, se svěřencem Evy Záhorové Arlingtonem a také s Thailandem, kterého trénuje Michal Kalčík. Vedle Jana Ráji si dnes připsali double také Jan Verner, který se vrátil zpět na čelo šampionátu jezdců, a zmíněný trenér Kalčík.


Poměrně vysokým favoritem hlavního dostihu mítinku, Květnové ceny Ústeckého kraje (4+, II. kat., 2400 m, 90.000 Kč) byl loňský čtyřnásobný vítěz a druhý z Ceny prezidenta republiky Sapienti (Egerton), který ale měl oproti většině soupeřů nevýhodu prvního startu v sezóně. A navíc také jakoby zůstávalo zakleté první české vítězství pro jezdeckou jedničku trenéra Harise Giuseppe Virdise, i když už dokázal minulý týden zvítězit s Benidiction (Zebedee) v jedničkovém dostihu v Bratislavě. V hlavním mosteckém dostihu totiž podal suverénní výkon sedmiletý zástupce DS Dolní Moravice ARLINGTON (Fly to the Stars - Aiguebelle, Lord of Men), kterého nasedlala trenérka Záhorová Janu Rájovi. Arlington odvodil celý dostih, a i když se ho Sapienti snažil v cílové rovině dostihnout, zaostal za ním nakonec o dvě a půl délky. Tři délky za ním získal třetí místo Urbi et Orbi (Observatory). Čtvrtý Waste No Time (Egerton) byl již za vítězem více délek zpět. Na posledním dotovaném místě byl klasifikovaný zlepšený Naex (Excelebration), jehož jezdkyně žákyně Mášová dojela dostih bez prasklého třmenu. Arlington začal kariéru až jako čtyřletý na podzim a toto je jeho třetí vítězství. Trenérce Záhorové se daří od počátku sezóny výborně, její svěřenci už zvítězili pětkrát. Žokej Jan Rája dnes načal devátou desítku svých vítězství na hipodromu, v aktuální sezóně zvítězil už poosmé.   

N19 arlington

Tempo v druhém vrcholu odpoledne, Ceně Rodinného stříbra Ústeckého kraje (3+, handicap II. kat., 1600 m, 90.000 Kč), dlouho udávala favorizovaná Rolaliza (Suteki Shinsukekun), která přijela do Mostu ověnčená vítězstvím z Karlových Varů z konce dubna. Do cílové roviny ale už vbíhala společně s letos již dvakrát druhým THAILANDem (Lord Of England) Stáje Luka, který se pod vedením ž. Jana Ráji 300 metrů před cílovým mezníkem dostal do vedení a už první místo nepustil. Délku za ním potvrdil svou velkou spolehlivost druhým místem Kissi Sturm (Rosensturm) a třetí místo uhájila Rolaliza před nejvíce zatíženým Let Firem (Planteur). Poslední dotované umístění získal Orssio (Orpen). Polobratr vítězky pěti jedničkových dostihů Trinity (Ransom O´War) Thailand zvítězil po třech letech, tehdy byl ale v tréninku Jiřího Chaloupky ve Velké Chuchli. Thailandovým úspěchem protrhl letošní nevítěznou smůlu loni čtvrtý z šampionátu trenérů Michal Kalčík. 

Třetí letošní dostihové odpoledne na mostecké dráze zahájil Květnový mostecký sprint (3+, handicap IV. kat., 1200 m, 40.000 Kč). Jeho favoritkou byla letos v Chuchli vítězná a minule na zdejší dráze třetí GILIENNE (Stormy Jail - Golondrina). Žokej Jan Verner ji poslal nedlouho po startu do čela a společně už pak soupeřili jen s časem. V cílové rovině tříletá svěřenkyně trenéra Ivana Kuba a reprezentantka Stáje ŠIMI ještě zvýšila náskok na devět svých konkurentů a dominovala o tři a třičtvrtě délky před téměř o osm kilogramů více nesoucím Monte Christem (Tiger Cafe) a třetím Paladdiem (Stormy Jail). Gilienne měla v dostihu také svou o rok starší sestru Giselle, ale ta skončila až devátá. Dosáhla kvalitmího času na trati 1200 metrů 1:10,80. Trenér Kub zásluhou vítězky slaví letos už druhé vítězství, zatímco Jan Verner deváté a vrací se na trůn rovinových jezdců.

N19 Gilienne2

Se stejnou taktikou jako Gilienne uspěl na mosteckém hipodromu mezi nezvítězivšími tříletými koňmi v Květnové mostecké míli (3l., III. kat., 1600 m, 60.000 Kč) AS DE TREFFLES (Silver Frost), kterého vedla první jezdkyně stáje trenéra Tomáše Váni Vendula Korečková. Ta výborně odstartovala a diktovala s běloušem dobře zvolené tempo šesti soupeřům. Na konci posledního oblouku se k nim přidala do dvojice La Vida (Overdose), která ale nakonec skončila třetí. Větší nebezpečí čekalo na zástupce stáje Kamil Vocetka v podobě podél bariéry útočící favoritky Storm de Nuit (Vespone). As de Treffles ale nakonec dokázal o půl délly vítězství udržet. Žokej Vendula Korečková si připsala v aktuální sezóně šesté vítězství a trenér Tomáš Váňa čtvrté. Dostihu se nezúčastnil Shirocco Two (Rol´over Beethoven) pro pád svého jezdce Nikoly Petrlíka, kterého odvezla sanitka na vyšetření do nemocnice.

Cena rodinneho stribra kveten most
Další dnešní vítězství žokeje Jana Ráji, tentokrát v druhém vrcholu, Ceně Rodinného stříbra Ústeckého kraje se zástupcem Stáje Luka Thailandem 

Také ve třetím dostihu, Ceně 100 let Jockey Clubu ČR (3+, handicap IV. kat., 2000 m, 40.000 Kč) slavil vítěz úspěch po aktivním pojetí dostihu. Nedlouho po startu totiž poslala ž. Martina Havelková druhého nejméně zatíženého (jen 49 kg) účastníka dostihu LADARa (Midships - Thea Girl, Barathea) a tím vlastně dostih rozhodla. Ladar vbíhal do cílové roviny s náskokem pěti délek, a i když ještě silně finišovala o kilogram méně zatížená Ema Ral (Midships), zvítězil pro stáj LOKOTRANS Slovakia CZ o délku. Dostih se tak stal nejen záležitostí koní s "pérovými" vahami, ale také běloušů, protože i třetí v cíli, kterým byl favorit dostihu Ecologi Lolek (Silver Whistle), je nositelem bílé barvy. Trenér MVDr. Kantek má letošní sezónu slibně rozjetou, jeho svěřenci už dosáhli čtyř vítězství. Martina Havelková slaví letos už šesté vítězství. Dostih měl zdržený start o více než deset minut kvůli útěku od startovacích boxů a pohybu po dráze Byrona de Valcour (Brother´s Valcour), který se samozřejmě dostihu nezúčastnil. 

Roli favoritky dokázala potvrdit v Ceně společnosti Autodrom Most (3+, handicap III. kat., 2200 m, 60.000 Kč) loni třetí z Ceny zimní královny FALCON BABY (Sir Percy). Michal Hrouda ji vedl dlouho okolo středu pole z jeho vnější strany. Ke konci oblouku už byla klisna stáje 3 Hearts vedle vedoucího Glavalina (Glavalcour) a v cílové rovině excelovala a zvítězila o dvě délky před bojující dvojicí Moon Shot (Rajsaman) - Quest Royal (Glavalcour), v němž o hlavu uspěla prvně jmenovaná klisna. Dostih tedy ovládly zástupkyně tříletého ročníku. Jezdec Michal Hrouda docílil osmého triumfu v sezóně, a stejně tak trenérka Helena Vocásková vede šampionát trenérů na rovině s osmi prvenstvími.

Cena Dostihového klubu (3l., IV. kat., 2800 m, 40.000 Kč) byla určena nezvítězivším tříletým koní s vytrvaleckými předpoklady, u nichž je také možnost brzkého zahájení překážkové kariéry, pokud se tak již nestalo. V dostihu tvořili třetinu startovního pole dosud nestartující koně a dva z nich se dokázali mezi zkušenějšími kolegy prosadit na pomyslný stupeň vítězů. Pěkným závěrem si při svém debutu připsal vítězství odchovanec JUDr. Jiřího Charváta NIGHT MOON (Moonjaz - Nostalgia, Jape), tedy syn výborné překážkářky, vítězky tří dostihů nejvyšší kategorie, jejíž tři starší potomci si také dobře počínali v překážkových dostizích.  Druhé místo v dostihu patřilo Roderice (Roderic O´Connor) a třetí debutující Lunetě (Jukebox Jury). V sedle svěřence trenéra Pavla Tůmy byl dnes podruhé vítězící Jan Verner.

Favoritem poslední položky dnešního mosteckého programu, Ceny společnosti Hipodrom Most (3+, handicap V. kat., 2200 m, 20.000 Kč) byl minule v Lysé nad Labem o vítězství bojující Kentucky Jack (Egerton). Ten také za podpory Venduly Korečkové diktoval dlouhou dobu tempo v dostihu. Do dvojice se k němu na protilehlé straně přidal ROONY (Rainbows For Life - Ready And Able, Red Sunset) a společně pak o pár chvil později byli aktéry pěkného duelu v cílové rovině. V něm nakonec svěřenec trenéra Kalčíka a zástupce stáje FVE - Relay JK Levín Roony o hlavu o půl kilogramu více zatíženého favorita dostihu porazil. Třetí příčka o délku a čtvrt za nimi patřila Othellovi (Fast And Furious).

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová

Záznam dostihového dne v Mostě    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking