stiburek karelNa druhý svátek vánoční zemřel ve věku 87 let pan Karel Stibůrek. Jako překážkový jezdec dosáhl největšího úspěchu druhým místem ve Velké pardubické, ještě lépe si ale počínal v trenérské roli. Pro stáj PP Motešice dokázal připravit několik vítězů významných dostihů včetně Koně roku 1985 Whisky.


Karel Stibůrek se narodil v Hlubočepích a do Velké Chuchle to tedy měl blízko. Učil se u trenérů Truhláře, Lomaxe a také Kohoutka, který ho přivedl k překážkovým dostihům. Pro ně totiž měl Karel Stibůrek kvůli své výšce větší předpoklady. Už dva roky po vyučení dokázal zvítězit s Sherrym ve Velké ceně Moskvy na mezinárodním mítinku socialistických států. Na tohoto koně rád vzpomínal, zvítězili společně v 18 dostizích.

Ve Velké pardubické startoval Karel Stibůrek devětkrát a nejlepším výsledkem bylo druhé místo s Liptovem v roce 1958. "Ryzák bohužel na Francouzském skoku odmítl skočit. Nakonec se mi ho podařilo přes něj převést, ale soupeři byli hodně daleko. Liptov však jejich ztrátu dotahoval a nakonec nám v cíli chyběly jen dvě délky na sovětského Epigrafa," vzpomínal Karel Stibůrek v rozhovoru pro TURF Magazín v roce 2007. Karel Stibůrek měl velkou naději ve Velké pardubické i v roce 1963, kdy byl stálým jezdcem Korana. Bohužel několik týdnů před Velkou spadl při dostihu přes proutěné překážky z Divína a roztříštil si klíční kloub. Nakonec se stihl do Velké dát zdravotně dohromady, ale zástupci stáje se báli, že není po zranění v dobré kondici a proto hledali pro důležitý dostih jiného jezdce. Do sedla Korana se nakonec dostal František Vítek a společně zvítězili o 12 délek.

Po zakončení jezdecké kariéry působil jako Karel Stibůrek jako zástupce trenéra Krištůfka. Koncem sedmdesátých let minulého století dostal nabídku na trénování koní stáje PP Motešice ve Velké Chuchli. Podařilo se mu připravit několik výborných koní. Největšími hvězdami byli klisna irského chovu Whisky a motešický odchovanec Mys. Whisky vyhrála oba klasické dostihy určené klisnám. V derby, kdy byla v cílové rovině zavřena, přišla na druhém místě za Trocaderem. A v Saint Legeru mu porážku oplatila a získala v něm třetí místo. To zřejmě rozhodlo o tom, že byla zvolena Koněm roku 1985.  

Mys byl výborný na tratích 1400 až 1600 metrů a zvlášť nezapomenutelné bylo jeho vítězství nad legendárním Kleónem v Ceně časopisu Jazdectvo. "Byla to obrovská radost, porazit Kleóna bylo něco," vzpomínal Karel Stibůrek."Myse jsem měl taky moc rád, stejně jako Whisky to byl naprosto bezproblémový kůň." Dodejme, že Mys dokázal vyhrát následující rok také Hoppegartener Meile.

Za dva roky poté, ve svých 60 letech, se rozhodl Karel Stibůrek ukončit aktivní působení v dostihovém sportu a místo trenéra motešické stáje převzal Miroslav Janáček.  Měl tak více času věnovat se rodině a rybaření. Na závodišti ve Velké Chuchli byl často k vidění jako návštěvník. Poslední rozloučení se uskuteční v pondělí 2. ledna v 11.15 hodin v obřadní síni krematoria v Praze-Motole. (mze)

 

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net