near dancerVe věku 23 let uhynul ryzák Near Dancer (Classic Secret), dvojnásobný šampión českých mílařů a jedna z nejvýraznějších postav českého turfu přelomu tisíciletí. Zprávu přineslo poslední 19. číslo Věstníku českého turfu.


Near Dancera zakoupil jeho majitel Stanislav Nižaradze jako ročka na dražbě společnosti Tattersalls za 2.600 gns a umístil jej do tréninku k Tomáši Šatrovi. V jeho péči pak Near Dancer během 8 sezón na dráze absolvoval 73 startů, z nichž 19 proměnil ve vítězství, 11x finišoval druhý, 12x třetí a vydělal celkem 2,938.880 Kč. Jeho parketou byly dostihy od 1600 do 2000 metrů, na kterých získal většinu svých vítězství. Jeho kariéru zdobí mj. vítězství v Central European Breeders' Cup Mile (Gd1), Velké ceně Prahy (Gd3) a Velké květnové ceně (L), třikrát triumfoval v mostecké Podzimní ceně české rafinérské (I.k.), mostečtí diváci jej též dvakrát viděli uspět v Ceně JCČR (CH). V pěti a šesti letech byl vyhlášen Nejlepším mílařem České republiky.

Po skončení dostihové kariéry byl zařazen do plnokrevného chovu, ale o jeho služby nebyl mezi majiteli chovných klisen velký zájem. Vyběhlo mu jen 6 potomků, z nichž si nejlépe vedl valach Taurus, trojnásobný vítěz dostihů V. kategorie, který je zároveň jediným vítězným potomkem Near Dancera. (miv) 
        Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net