Kub JosefVčera, ve věku 76 let, po dlouhém boji se zákeřnou nemocí, zemřel Josef Kub. Celoživotní obdivovatel koní a milovník dostihů, který svým na první pohled nenápadným vkladem nemalou měrou ovlivnil celý český i československý turf.

 
Nepatřil k lidem, o nichž by se v dostihových sloupcích často psalo, přesto po sobě zanechal stopu, která jen tak nezmizí. Koně jej provázeli prakticky celý život, a to koně všech plemen, od sportovních až po chladnokrevníky. Chov anglického plnokrevníka vyzkoušel už v době, kdy doba soukromým chovatelům nepřála, na začátku 80. let stál u zrodu dostihové stáje Jezdeckého oddílu Blovice a dokonce si vyzkoušel i roli pořadatele. V roce 1980 společně s Jiřím Kotršalem uspořádali pod hlavičkou zmíněného oddílu jezdecké závody v Mladém Smolivci, jejichž součástí byly i dva dostihy, tehdy populární "pouťáky", jimiž se s dostihy seznamovala i laická veřejnost. Na začátku 90. let se k chovu plnokrevníka vrátil znovu, tentokrát i v roli držitele plemenného hřebce - Gala Boye.

Čím však byl naprosto výjimečný bylo jeho odhodlání a schopnost zažehnout plamínek zájmu o turf a poté jej rozfoukat v nehasnoucí žár u lidí kolem sebe. V prvé řadě u svých synů - Ivana, vicešampióna českých žokejů a současného trenéra, a Petra, který se pustil do trenérského řemesla už na začátku 90. let a dnes tvoří s bratrem úspěšné trenérské duo. S nimi a pro ně vybudoval na začátku 90. let ve Smolivci stáje, ze kterých později vyšli třeba zimní královna La Magnifica, šampiónka dvouletých klisen Matter for Love, vynikající sprinter El Hadji a mnoho jiných. 

Zástup těch dalších, které k dostihům přivedl, a z nichž se pak stali zapálení turfmani, je dlouhý a já jsem hrdý na to, že k nim patřím. I mne, svého synovce, k dostihům přivedl, když mne v roce 1978 vzal poprvé do Chuchle a poté každé prázdniny vozil po závodištích a stájích a učil dostihovou abecedu. Takže pokud rádi navštěvujete tento server, vězte, že bez něj by zřejmě nikdy nevznikl a zprostředkovaně i Vy můžete těžit z jeho neutuchajících snah šířit zájem o dostihový sport.
  
Patřil zkrátka k těm "dělníkům", kteří se zasloužili o to, že se český turf z hrstky nadšenců na začátku 70. let rychle rozrostl o tisíce nových příznivců a získal nejširší základnu ze všech zemí ve středoevropském regionu.

Budiž ti země lehká, strejdo!
Miloslav Vlček

Poslední rozloučení proběhne v pondělí 29. června ve 12.45 v krematoriu v Blatné.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net