Odešla velká dáma českého turfu. V požehnaném věku 28 let byla kvůli zdravotním problémům uspána tmavá hnědka POLYNÉSIA (Lincoln), hvězda konce 90. let minulého století, klasická vítězka a později i úspěšná matka, která nejen ve své době, ale i v rámci celého polistopadového turfu patřila a patří k nejúspěšnějším koním tuzemského chovu. Posledních deset let života trávila na penzi u svého chovatele Vítězslava Vandy.
Dcera z Belgie v roce 1985 importované irské rodačky Polly Bold (Bold Lad) patřila do slavného Lincolnova (Masis) ročníku 1995, kterým tehdy již mnohými přehlížený plemeník doslova deklasoval své protěžovanější soupeře a v rostoucí konkurenci importovaných koní dokázal dát tři klasické vítězky a získat titul šampióna plemeníků.
Samotná Polynésia však zprvu neukazovala, že z ní vyroste klisna mimořádné třídy. "Zpočátku to bylo takové ošklivé káčátko," vzpomíná její chovatel a tehdy i trenér Vítězslav Vanda na první dny, kdy se začala učit dostihovou abecedu. Postupně se ale lepšila a Vanda ji prodal svému příteli Pavlu Vrbovi. V chuchelském tréninku u Eduarda Kotába ale dlouho nepobyla. "Trenér volal majiteli, že klisna není v pořádku a že si ji má odvézt a po mě chtěl, aby si ji vzal zpět. Nechtěl jsem o tom ani slyšet, svolil jsem jen, že klisnu z Prahy mu odvezu domů," líčí Vanda klikaté cesty osudu své odchovankyně. Jakmile však Polynésii v Chuchli spatřil a zjistil, jaká z ní vyrostla krásná klisna, souhlasil s tím, že si ji vezme zpět.
Dvanáct startů ve třech letech
A začal příběh jak z červené knihovny. Jako dvouletá "Polyna" nevyběhla, ve třech letech debutovala v dostihu IV. kategorie v Bratislavě, kde v poli 14 koní skončila na dvanáctém místě. O dva týdny později však na stejné dráze jistě zvítězila a ač to bylo v dostihu nejvyšší kategorie, začala jím její cesta mezi elitu ročníku. Následný start ve Stříbrném poháru Slušovic (CH) sice ještě hvězdu neobjevil, klisna skončila sedmá, ale po druhém místě v chuchelské trojce na 2400 metrů se na jedničkovou scénu vrátila znovu a už zabodovala. V Ceně Hřebčína Napajedla obsadila pátou příčku a poté, poprvé v sedle s Marií Zobalovou, doběhla těsně druhá za pozdější vítězkou Oaks Nalií (Lincoln) ve slušovické Velké ceně Moravskoslezské Kooperativy (CH). Poté zamířila do Oaks, ale pod vedením Allana Petrlíka nešla svým obvyklým stylem ze zadních pozic, dostihu odvodila a skončila až sedmá, dlouhých 32 délek za Nalií, s níž v předešlém startu bojovala o vítězství.
S návratem Marie Zobalové do klisnina sedla se vrátily úspěchy. Polynésia nejprve velmi lehce vyhrála dvojkový dostih v Chuchli, poté lehce triumfovala v Moravském derby (I.k.) ve Slušovicích a pak přišel největší úspěch - vítězství v klasickém Saint Leger, v němž o hlavu porazila pozdějšího vítěze Ceny prezidenta Monopolyho (Sharp Victor). Ač už měla v sezóně za sebou 10 startů, po úspěchu v nejdelším klasickém dostihu změřila síly i v tehdejších nejdelších dostizích otevřených starším koním. v Pardubickém St. Legeru (CH) a Ceně prezidenta (Ch), kde obsadila šesté a páté místo.
Nabídka, kterou nešlo odmítnout
Po sezóně, krátce před vánoci, přišla nabídka na koupi klisny od pozdějšího senátora Iva Valenty. "Klisnu jsem prodat nechtěl, tak jsem vyslovil z mého pohledu skoro nesmyslnou sumu, ale ta byla přijata," líčí Vanda další prodej klisny, s níž sice počítal jako s budoucí oporou svého mateřského stáda, ale nabídku odmítnout nedokázal. Nicméně i dnes to hodnotí jako správný krok, a to nejen z pohledu tehdejšího finančního zajištění komerčního chovu, který nikdy neměl v Česku zrovna na růžích ustláno, tak i z pohledu samotné klisny. "Majitel ji mohl dopřát nejlepší hřebce, několikrát byla partnerkou Rainbows for Lifa, a mohla ukázat, co v ní je i v chovu."
Ještě před odchodem do chovu absolvovala v barvách stáje Nicole TJ Monty UH jednu sezónu, v níž sice nerozšířila počet svých vítězství, ale získala několik cenných umístění včetně druhého místa ve Velké ceně českého turfu (Gd3), kde mj. porazila elitu tříletých i starších vytrvalců včetně vítěze Derby Temirkanova (In The Wings).
Polynésia vítězí v Saint Leger
Matka i bába jedničkových koní
Po sezóně odešla s vizitkou 4 vítězství a 6 umístění z 20 startů a ziskem 771.900 Kč do chovu. I tam dokázala uspět. Na dráze se ukázalo 8 jejích potomků, 5 z nich dokázalo zvítězit, z toho dva na jedničkové scéně, a to jak na rovinách, tak i v překážkovém provozu.
Za nejúspěšnějšího potomka můžeme považovat dceru Polly For Life (Rainbows for Life), která zvítězila v Pardubickém zimním favoritu (I.k.), doběhla druhá v Pardubickém St. Legeru (NL), třetí v Ceně prezidenta republiky (NL) a získala další jedničková umístění. V chovu Nicole Valentové dostala poté výbornou příležitost, partnerem jí mj. byl i italský plemeník Denon (Pleasant Colony), Gr,1 vítěz, s nímž Polly For Life přivedla na svět špičkového proutěnkáře Pregio Dio Polly, umístěného v Gd3 proutěnkách v Itálii a špatně si nevedla ani Polonaise (Look Honey), umístěná v jedničkových proutěnkách.
Skvělý překážkář vyrostl z Puntarenase (Look Honey), dalšího jedničkového potomka Polynésie, který ovládl Zlatou sponu tříletých (I.k.) a později finišoval druhý v kvalifikaci na Velkou pardubickou, třetí v Ceně Vltavy (NL) a výborně si vedl i v samotném vrcholu tuzemského kalendáře Velké pardubické, v níž obsadil čtvrtou příčku.
Naopak na rovinách se dařilo Pelagie for Life (Rainbows for Life), pravé sestře Polly For Life, který skončila čtvrtá v Preis der Diana (I.k.) v Rakousku a později dala několik vítězů včetně Princess Ryany (Ryan), která na dráze vydělala přes 150 tisíc korun.
Epitaf
"Byl to mimořádný kůň," shrnuje vzpomínku na Polynésii Vanda. "Nevím, jestli se mi ještě někdy podaří odchovat tak dobrého koně, jako byla ona."
Miloslav Vlček
foto Marek Skála