ceske derby 2020Kvůli koronaviru posunuté do nejzazšího termínu v historii, nicméně nikoliv narozdíl od velké části evropských derby dotačně redukované jubilejní 100. České derby se dnes odběhlo v Chuchle Areně Praha. Po suverénních výkonech ve dvou trialech v něm potvrdil roli jasného favorita slovenský OPASAN (French Navy), který pod svým stálým partnerem žokejem Radkem Koplíkem opět předvedl skvělý finiš, kterým získal nejcenější úspěch své dosavadní kariéry.


O rozruch se už dopoledne postaral trenér Luka když kvůli teplotě škrtnul vítěze Velké červnové ceny Markoniho LP (Glavalcour). Opasanův kurz, který bezprostředně před derby dnem poprvé vzrostl na 3:1, po této informaci opět klesl na 2,85:1 a na startovní listinu se posunul i slovenský Spartico (Maxios). Ale již nikoliv jeho původně nahlášená jezdkyně ž. Pavlína Filipová, kterou pro derby nahradil žokej Martin Laube.

Otázku, zda se derby poběží v solidním čase nebo zda budu jezdci taktizovat ve snaze neujmout se taktovky, zodpověděl velmi záhy Alexandr Pietsch a stejně jako v Oaks poslal do čela tempařku Vivienne Wells (Authorized). Do prvního oblouku vbíhali za ní Polish King (Camelot) na bariéře, Swinging Thomas (Dylan Thomas) zvenčí a mezi nimi Francimor (Free Eagle), blízko byl i Rusel (Pedro The Great), na páté šesté pozici Rate (Reliable Man) a uprostřed pole Troop Commander (War Command). Favorizovaný Opasan, odskakující z boxu č. 15, neměnil vítěznou taktiku a Koplík jej usadil na konci pole za dalším koncovkářem Zariyannkou (First Defence). 

ceske derby 2020 postartu

Už u kanálu měla Vivienne Wells náskok tří délek před polem, později jej ještě o délku zvýšila. Na protilehlé rovince se jinak pořadí příliš neměnilo, jen Opasan i Zariyannka si začali lepšit pozice, na konci pole začínal ztrácet Renasi. Do cílové roviny vbíhala jako první Vivienne Wells sledovaná Swinging Thomasem a Polish Kingem, ale zatímco druzí dva začali brzo slábnout, čtvrtý Francimor se záhy posunul na druhou příčku. Klíčový však byl okamžik, kdy Radek Koplík nasměroval Opasana do prostoru mezu Ruselem s Swinging Thomasem, slovenský hnědák následně nasadil svůj pověstný finiš a ač se stejně jako v minulých startech tlačil k bariéře a Koplík jej musel rovat, stačilo to na jisté půldélkové vítězství před statečnou Vivienne Wells. Pěkným finišem se na úroveň třetího Francimora dostal Troop Commander a tito dva se nakonec museli rozdělit o třetí místo v mrtvém doběhu. Tabuli uzavřel Rate, šestý finišoval Rusel a poslední dotace zbyla na Core Jardin. Osmá pozice patřila Swinging Thomasovi, devátým místem zklamala Zariyannka.

Vítězný Opasan, trénovaný Jozefem Chodůrem pro stáj BORMANN, vyběhl průměrný čas 2:33,36, na kterém se podepsala především vlažnější úvodní část dostihu. Jak jeho jezdec tak i trenér uspěli v Českém derby poprvé. "V oblouku jsem měl plné ruce, bál jsem se jen špatných koní přede mnou, aby nezůstali stát moc brzo," komentoval průběh dostihu Koplík. Spokojen byl i trenér Chodúr, který však Opasana zřejmě nepošle na start Slovenského derby. "Teď uvidíme jak zregeneruje po dostihu. Rýsuje se Slovenské derby, ale to asi vynecháme, je to krátká doba on přece jen vydá ze sebe v dostizích všechno, bývá unavený a nechceme riskovat jeho zdraví, tak počkáme asi až na český Saint Leger," uvedl do České televize na téma dalších Opasanových plánů.      

ceske derby 2020 ceny

Opasan, zakoupený stájí Bormann jako roček na Tattersalls December Yearling Sale za 5.500 gns, je synem vítěze 11 dostihů (včetně čtveřice Gr.3) od míle do 2000 metrů French Navy (Shamardal), působícího od roku 2016 v irském Kildangan Stud šejka Mohammeda, kde připouští za 4.000 €. Letos má tedy první tříletý ročník a Opasan je jedním z deseti jeho vítězů, zatím žádný neuspěl v blacktype dostizích.
Matka Ouija's Sister (Groom Dancer) neběhala, Opasan je jejím pátým startovavším potomkem a druhým vítězem po Abrahams Blessing, který ač byl synem rychlého Fasliyeva (Nureyev) vyhrával na utravytrvaleckých distancích. Bába Cruinn a Bhord (Inchinor), vítězka 3 dostihů, je polosestrou evropské šampiónky a sedminásobné Gr.1 vítězky Ouijy Board (Cape Cross), matky vítěze Epsom Derby Australia (Galileo).          

Záznam derby dne z České televize

Jedničkový double pro bošovickou centrálu Václava Luky 

Škrtnutí Markoniho LP i neúspěch v Derby desáté Fragy si trenér Václav Luka mladší vynahradil hattrickem v rámcovém programu včetně vítězství v obou dalších jedničkových dostizích. Mimořádně pohledný a napínavý souboj nabídla 17. Tattersalls Mile (I.k., 3+, 1600 m) v jejímž hvězdami nabitém poli bojovali v závěru o vítězství Ignacius Reilly (Worthadd), týden po triumfu ve Svatováclavské startující Mr Right (Echo of Light) a po dvou jalových výkonech opět brilantní Torque Power (Toronado). V cíli byl nakonec o hlavu první bělouš Syndikátu V3J IGNACIUS REILLY s Janem Rájou, který ohlásil konec jezdecké kariéry. Druhé peníze patřily Mr Rightovi, který už na začátku cílové roviny převzal vedení a pak bojoval až do konce a třetí, taktéž o hlavu, finišoval zvenčí útočící Torque Power, opět jdoucí ze zadních pozic. Čtvrtý skončil Black Canyon (Manduro), Kronprinz (Lord of England) po zklamání z Memoriálu Vlastimila Smolíka na 2400 metrů neuspěl ani na míli a doběhl předposlední před Magic Baronem (Dabirsim), který však o většinu šancí přišel už na startu.  

Ignacius Reilly, kterého si vybral Václav Luka starší jako odstávče na Tattersalls December Sale, kde za něj zaplatil 3.000 gns, je synem bohužel již uhynulého hnědáka Worthadd (Dubawi), vítěze Derby Italiano (Gr.2, 2200 m), který však většinu kariéry strávil na mílových tratích, na nichž vyhrál Gr.2 Premio Ribot a Premio Carlo Vittadini a získal druhé místo v anglických Lockinge Stakes (Gr.1).
Matka In The Pink, dcera sprintera Indian Ridge (Ahonoora), vyhrála 3 dostihy na tratích 1400 - 1600 metrů. V chovu dala 4 vítěze, valach Pink Coat (Alhaarth) uspěl v listed proutěnkách, ostatním se dařilo hlavně na mílových tratích.

tatt mile 2020


Po třech startech ve Francii se do Chuchle po téměř roční paouze vrátil loňský vítěz Saint Leger stáje Hrubý RAMSSIO (Whipper) s ž. Václavem Janáčkem, který ve hvězdně obsazeném 61. J&T Zlatém poháru (I.k., 4+, 2400 m) znovu předvedl co umí a jistě o 2 1/2 zvítězil. Druhé a třetí místo obsadili slovenští Koně roku Arcturus (Fast Company) a Zoriana (Jukebox Jury), kterým příliš nevyhovovalo vlažné tempo úvodu dostihu nasazené navrátivším se rekonvalescentem Indian Eaglem (Adlerflug) a dost pulovali, čtvrtá skončila Palmera (Jukebox Jury). Více než konečný čas 2:38,76 vypovídají o průběhu prvních fáze dostihu časy úvodních čtyřstovek 31,11 a 28,26.

Za 4.000 euro ve Francii stájí Hrubý zakoupený Ramssio je synem plemeníka Whippera (Miesque's Son), který vyhrál tři dostihy grupy 1. Jako dvouletý ovládl Prix Morny, ve třech letech přidal další Gr.1 triumf v Prix Maurice Le Marois a ve čtyřech letech zvítězil v Prix Maurice de Gheest. Ovlivnil český turf skrze vítěze Českého derby a dvou dostihů Graded 1 na italských překážkách Roches Crosse, dalšího klasického vítěze Talara i Settler's Sona, který v Chantilly vyhrál pod vedením trenéra Michala Listed na 3000 metrů. Ramssiova matka Rampoldina neběhala a v chovu zatím dala 6 startovavších potomků, z nichž 5 zvítězilo. Ramssio je 3x3 prochován na Sadler's Wellse. 

zlaty pohar 2020


fitmin gratulace v3j hruby

Ale Chuchle to dnes nebyly jen jedničkové dostihy. První ročník Memoriálu Tomáš Šatry (hdcp II.k., 3+, 1800 m) rozhodl nástup pouhými 49 kilogramy zatížené outsiderky HOFERGIRL (Harbour Watch) na konci oblouku, která si pod Michaelou Musialovou vytvořila na začátku cílové roviny rozhodující náskok, který sice soupeři stahovali, ale nestáhli. Délku za hnědkou stáje Bella horse, kterou připravuje Ingrid Janáčková Koplíková, skončil Galios (Bully Pulpit) 

Z rámcových dostihů nás samozřejmě zajímal také další díl Fitmin Cupu 2020 Cena portálu Fitmin & TURF Magazín (III.k., 2, 1400 m), na jehoř startovní listině bylo 13 dvouletků, ale 4 z nich zůstali na startu. Lehké vítězství získala favorizovaná SOLEMEENA (z Serena, Rainbows for Life), odchovankyně svého majitele Martina Bláhy, a stala se první vítězkou po Shamalganovi (Footstepsinthesand) na českém území. V sedle svěřenkyně Václava Luky mladšího, který tímto dostihem načal svůj dnešní hattrick, byl žokej Petr Foret. 

Hezky výkon podala v úvodní Ceně prezidenta Jockey Clubu ČR (hdcp IV.k., 3+, 1200 m) čtyřletá dosud nezvítězivší METLAKATLA (Alaska River - Merbela, Bully Pulpit), která s 51 kg na hřbetu odskočila ve sprintu z boxu č. 14 na čelo a pod Taťánou Mášovou už před sebe až do cíle nikoho nepustila. Odchovankyni Ladislava Nagyho a Miloše Komance, též členy majitelského syndikátu Kelso Stables, trénuje právě Ladislav Nagy, pro něhož to bylo první vítězství v kariéře.  Pro první kariérní vítězství si vedle Metlakatly dnes docválala i čtyřletá CHOP CHOP (Rip Van Winkle) stáje Arenzo v Ceně Wago (hdcp III.k., 3+, 1200 m) a v závěrečné Ceně Autosalonu Dajbych (hdcp III.k., 3+, 2400 m) načal třetí stovku kariérních double žokej Václav Janáček, který dovedl vítězně do cíle čtyřletého valacha stáje Přikryl s.r.o. GRIGRI DE LANCRAY (Rail Link).   

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking