velka cervnova 2018První a třetí místo v hlavní předzkoušce Českého derby, Velké červnové ceně, obsadili Saul (Champs Elysees) a Top One (Mikhail Glinka), koně, kteří mezi přihlášenými do Českého derby nefigurují. Do 14. června však mají šanci - za 155.000 Kč koně do derby dohlásit. Necelé dva dny po dostihu jsme se zeptali trenérů Heleny Vocáskové a Grzegorze Wroblewského, zda této možnosti využijí.

 
Jednoznačné vyjádření nám dala Helena Vocásková, aktuálně vládnoucí průběžnému šampionátu trenérů. "Kůň je po dostihu v pořádku, dohlašovat ho určitě budeme." Dodejme, že koně kromě nedělního výkonu Saula pro derby doporučuje i rodokmen - jeho otec Champs Elysees (Danehill) už jednoho vítěze Českého derby dal (Gontchar), matka je dcerou vítěze Epsom derby a Irish Derby Generouse (Caerleon) a její pravá sestra Catella byla německou šampiónkou, úspěšnou především na distanci 2400 metrů.

Pravděpodobná se zdá i účast Top One, ale definitivní rozhodnutí ještě nepadlo. "Já bych jako trenér byl moc rád, kdyby Top One v derby startoval," uvedl pro naše stránky trenér Grzegorz Wroblewski. "Stále se zlepšuje, 200 metrů navíc mu jen pomůže, a kůň je jen jednou tříletý a jen jednou má šanci běžet derby. Majitel o dohlášce uvažuje, jsme domluveni, že mu do konce týdne zavolám, jak kůň vypadá a zda je v pořádku a definitivně se rozhodne. Po dostihu je v cajku a myslím, že je veliká šance, že derby běhat bude. Jsem domluven i s žokejem Mazurem a trenérem u kterého v Polsku působí, že by na derby mohl přijet."
Nechybělo však mnoho, aby Top One ani nemohl uvažovat o startu v derby. "V zimě vůbec nevypadal, že by z něj něco mohlo být, proto jsme jej do derby nehlásili. Dokonce jsem uvažoval o tom, že jej vykastruji a přejde na překážky, pak ale první start vyhrál a plány na kastraci se oddálily. Ve Varech neměl dobrý dostih, žokej asi plně neporozumněl tomu, co jsem chtěl, ale nyní ukázal, co v něm je. Věřím, že by to v derby mohlo být dobré," doplňuje Wroblewski. (miv)  

Související článek:
Handicapy po Velké červnové a Starohájském kritériu    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net