pardubice2Josef Váňa mladší sice ve 123. Velké pardubické s Českou pojišťovnou letošní pouť ukončil poměrně záhy, mezi českými žokeji v letošním roce však na překážkách prozatím vládne. Boj o titul šampióna pro rok 2013 však zdaleka není rozhodnutý, a právě pardubické loučení může v partii našich nejlepších jezdců na skocích mnohé napovědět.


Po dvojitém úspěchu v rámci minulého víkendu tabulce šampionátu vévodí právě Josef Váňa mladší, za ním jsou ale v pořadí jeden bod ztrácející Dušan Andrés a další dva zásahy chybí Josefům Sovkovi a Bartošovi. Protože do konce sezóny po Pardubicích chybí ještě překážkové dostihy v Praze, Slušovicích a Kolesách, definitivní rozhodnutí tentokrát při pardubickém mítinku nepadne. Pokud by se ale naplnily papírové představy, měl by k titulu téměř jistě našlápnuto dědic nejslavnějšího dostihového jména ve střední Evropě.

agrofertpark logoJosef Váňa mladší má k dispozici nejenom náskok, ale také nadějnější koně než jeho soupeři – alespoň pro pardubické dostihy to platí ve většině případů. „Šampionát? Myslím, že to je nadějně rozehrané,“ říká Váňa mladší, který v hlavním sobotním dostihu povede favorizovaného Budapeste, toho, se kterým záhy ukončil pokus o absolvování letošní Velké. „Mám tam nejen Budapeste, ale i několik celkem dobrých koní, kteří mají šance, A navíc jsem v šampionátu v situaci, že ani nemusím vyhrávat, stačilo by, kdyby taky nevyhrávali ti ostatní jezdci, kteří jsou za mnou,“ říká Váňa, který by samozřejmě ale preferoval, kdyby mu cestu k titulu mezi jezdci zpříjemnilo ještě nějaké to vítězství  „Věřím, že přijde, naši koně na konci sezóny mají dobrou formu a i když jsme ve Velké pardubické neměli štěstí, v dalších dostizích se ta forma projevovala celkem dobře.“ Váňa ani nemusí dodávat, že by z Pardubic nerad odjížděl se svěšenou hlavou tak, jako se to stalo po největším dostihovém odpoledni druhé říjnové neděli.

Přestože v žokejském šampionátu jde o poměrně slušné peníze, odmítají aktéři souboje o vítězství nějakou vzájemnou nevraživost. „Přetahování s Dušanem Andrésem nebereme vzájemně nijak zle, je to výborný jezdec a pokud ten souboj nevyhraju, nebude to žádná ostuda,“ konstatuje Josef Váňa před pardubickým dostihovým loučením.

Je ale nepochybné, že favoritem honby za titulem je právě on. Svědčí o tom i ambice kvarteta nejlepších žokejů z hlediska pohledu sázkařských kurzů. Josef Váňa a jím vedení koně jsou v sázkových kurzech favority hned třikrát, zatímco Josef Bartoš i Dušan Andrés jsou angažováni oba v sedle jednoho favorita a Josef Sovka nemá v kapse žádnou „tutovku“ předem. Jenže v dostizích není nikdy nic jistého, a na to spoléhá i Josef Bartoš, kterému se v úterý povedlo vyhrát v Miláně. „Minulý víkend se mi moc nevedlo a Pepča Váňa si pojistil vedení, ale šampionát ještě nekončí,“ konstatuje bojovně Bartoš. „Mám v sobotu v Pardubicích koně, se kterými se dá něco vyhrát,“ říká Bartoš, jenž rozhodně nepatří mezi ty, kdo by svůj úkol vzdávali předem…

Text: Petr Guth    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net