pcweV sobotu 22. října se uzavře sezóna na centrální překážkové dráze v Pardubicích. Na programu je sedmička dostihů, jejichž pole sice povětšinou nejsou početná, ovšem především vrcholu programu kvalita neschází. V Ceně města Pardubic se totiž představí trojice koní, kteří před dvěma týdny startovali ve Velké pardubické. V našem nejslavnějším dostihu se ovšem žádný z nich nedostal dál než na sedmou překážku.

 
Do Ceny města Pardubic (Stcc, II. kat., 4200 m) každoročně míří neúspěšní účastníci Velké pardubické, a proto je zajímavé, že posledním koněm, který v ní složil vítězný reparát, byl v roce 2015 Ter Mill. Letos se ho bude snažit napodobit polovina z šestičlenného pole, když dobré šance má nepochybně Imphal. Svěřenec Stanislava Popelky skončil před dvěma týdny na Taxisu, ale předtím ukázal dobrou formu vítězství v závěrečné kvalifikaci. Zkrácení distance pro něj navíc neznamená problém, protože letos zvítězil i na o bezmála kilometr kratší trati. Do jeho sedla se znovu vyhoupne žokej Jaroslav Myška.

V závěrečné kvalifikaci za ním na druhém místě finišoval Dusigrosz, jemuž ve Velké pardubické vystavil stopku Francouzský skok. Svěřenec Josefa Váni dlouho sbíral úspěchy především v klasických steeplechase, když na kontě má triumfy ze Zlatého poháru, Stříbrné trofeje nebo Velké mostecké steeplechase. Letos se vedle zmíněného kvalifikačního stříbra zaskvěl také vítězství v lysolabském Memoriálu Evy Palyzové. Tyto úspěchy s ním slavil žokej Ondřej Velek, který ho povede také tentokrát.

Nepřehlédněte: Haras de Beaufay úspěšně pokračuje v prodejích. Syn Hermiony vydražen za 60 tisíc eur

Třetím z účastníků Velké pardubické je Kaiserwalzer z lotu slovenského trenéra Jaroslava Brečky. Ve Velké pardubické debutoval loni, kdy spadl na Taxisu, letos se dostal jen o dvě překážky dále, tedy na Popkovický skok. Každopádně i on se může pochlubit jedničkovým vítězstvím, když loni překvapivě ovládl zářijovou kvalifikaci. Také tehdy byl v jeho sedle už dvojnásobný vítěz Velké pardubické Lukáš Matuský, s nímž si evidentně sedí, protože obě kariérní překážková vítězství získal právě s jeho podporou.

Ze Slovenska přicestuje také Fort Ryan (Vyhnálek). Tréninkový kolega Kaiserwalzera získal v pardubických krosech několik umístění, nicméně všech pět překážkových vítězství vybojoval na domácích drahách. Svěřenec Alžběty Faltejskové Korfu (ž. Odložil) loni při závěrečném dnu pardubické sezóny zvítězil, když na jeho štítě skončil i hrdina Ceny Labe Well Absolut, ale letos byl směřován do kratších dostihů, v nichž se mu nedařilo. Čáryjape obě pardubická vítězství získal o dvě kategorie níž. V sedle bude mít svého trenéra Martina Lišku.

Rozhodne mítink o šampiónovi překážkových žokejů?

Z rámcového programu zmínku zaslouží především handicapová Cena Mr Spexe – vítěze 132. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou (Stcc, III. kat., 4000 m). Z jejích osmi účastníků se totiž hned sedm představilo v rámcovém programu Velké pardubické. Shodně třetí skončili před dvěma týdny Alegoria (Kocman), Averis (ž. Matuský) a Medic (Kvapilová), o jejichž dobré aktuální formě tak není pochyb.

S blížícím se závěrem sezóny se do centra pozornosti dostává také Lázně Poděbrady Cup, tedy šampionát překážkových jezdců. Jeho pořadí je letos mimořádně vyrovnané, když na špici je čtveřice jezdců se shodným počtem jedenácti vítězství. Z nich budou v Pardubicích scházet zraněný Jan Faltejsek a distancovaný Marcel Novák, což otevírá šance pro dvojici Lukáš Matuský a Jan Odložil. Díky nejvyššímu počtu druhých míst aktuálně vedoucí Lukáš Matuský absolvuje tři překážkové dostihy, Jan Odložil bude v akci dokonce pětkrát. Dodejme, že po pardubickém dostihovém dnu se uskuteční už jen osmička překážkových dostihů ve Slušovicích a Kolesách.

V šampionátu Pardubického závodiště prozatím vede Jan Faltejsek před scházejícím Adamem Čmielem a Janem Odložilem, který naopak bude jako jediný z této trojice v akci.

Pokud v sobotu nechcete přijít o nic podstatného, do Pardubic dorazte už před polednem, kdy bude odstartován úvodní dostih. To nejdůležitější tradičně nabídne přímý přenos České televize, jehož začátek je na programu Čt sport plánován na 14 hodin a 20 minut. (jf)

Tisková zpráva Dostihového spolku    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net