chuchle4Historická událost se chystá na páteční dopoledne a blízké odpoledne na pražském závodišti. Prvních pět dostihů mítinku (start 1. dostihu je již v 11:10 hod.) proběhne v rámci projektu francouzské sázkové kanceláře PMU, který by mohl přinést další zdroj financování českých dostihů. Dostihů zahrnutých do PMU se zúčastní od 12 do 16 koní, výjimkou je pouze hlavní dostih, 14. Černový pohár. Na jeho startu bude sedm koní na čele s obhájcem prvenství Master of Goldem a také Koněm roku 2016 Dally Hit. Klisna minule podala výborný výkon a podle slov trenérky Pejškové je dostih pro ni přípravou na Tattersalls Mile.


Pro reprezentantku stáje Hippolit Star-Pejšková Dally Hit (Ad Valorem) bude účast v 14. Červnovém poháru o 100.000 Kč na 1800 metrů třetím letošním startem. Minule se ve Velké květnové ceně statečně popasovala s vítězným Aldarem, kterému poskytovala hmotnoství výhodu 1,5 kilogramu a byla za ním jen o třičtrtě délky. Co si myslí o jejích pátečních možnostech trenérka Ing. Ivana Pejšková? "Dally již ve Velké květnové ceně naznačilla, že se vrací do své skvělé loňské  formy.  Byla poražena klasickým vítězem Aldarem po boji, a troufám si říci, že jedním z nejlepších koní trenéra Šavujeva. S tím se zřejmě Dally potká v Tattersalls Mile při Derby dni koncem června. Je to pro mě velká výzva a těším se na rovnocennou odvetu. A právě Červnový pohár bude sloužit pro její přípravu. Koně, kteří ji zde čekají, již v minulosti porazila, a tak čekám podobný výsledek. Ale jak říkám, měla by v dostihu absolvovat jen pracovní galup a hlavní pozornost směřuju na odvetu koncem června."

Dostihového dne konaného mimo víkend se mohli zúčastnit také šampioni v zahraničí Václav Janášek a Tomáš Lukášek. Prvně jmenovaný usedne do sedla obhájce prvenství, svěřence Grega Wroblewského Master of Golda (Gold Away). Toho letos dokázala Dally Hit ve Velké květnové ceně při stejných hmotnostech téměř o 6 délek porazit. Předtím ale dokázal vyhrát Gomba handicap a být druhý s vyšší zátěží v Memoriálu Jaroslava Maška.

Dally Hit a Master of Gold zbývající soupeře výkonnostně převyšují a vítězství někoho z dalších koní by bylo překvapením. Indian Lass (Indian Haven) byla loni v dostihu druhá, a naposledy dominovala v Květnovém handicapu na stejné délce trati, takže by ji pěkné dotované umístění nemělo minout. Bahama Pa Pa (Medicean) nese oproti posledním dvěma startům nižší hmotnost a z toho by měl těžit. Druhý z loňského slovenského Saint Legeru Montjeu Third (Pop Rock) doběhl ve Velké květnové ceně pátý, s téměř pětidélkovým odstupem za Master of Goldem a tak by ho také umístění nemělo minout. Approcaillis (New Approach) má na svém kontě letos dva starty a zatím se ani vzdáleně nepřiblížil výkonu z loňského posledního hlavního mosteckého dostihu, kde bojoval o vítězství. Desetiletý Malq (Prince Kirk) by také uspěl ziskem nižšího dotovaného místa.

DallyHit Palik vyrez 
Třetím letošním startem Koně roku 2016 Dally Hit a ž. Jiřího Palíka bude hlavní páteční dostih, 14. Červnový pohár (foto: Petr Nowicki)

V rámci mítinku se rovněž uskuteční dva dostihy třetí kategorie. Prix www.blacktypepedigree.com na 1600 metrů konanou jako dostih PMU vybojuje 16 koní a ještě je nachystaný pod čarou Apenin pro případ, že by některý z koní nestartoval. Mezi účastníky dostihu jsou tři tříletí koně - mj. vítěz trokového testu z Chuchle na 1400 metrů a účastník Ceny trojročných žrebcov Monte Gelato (Durane Alighieri) a Duke of Darhorse (Duke of Marmalade), který po Memoriálu profesora Michala nepokračoval do Velké jarní ceny. Třetím zástupcem tříletého ročníku je šestá z Jarní ceny klisen Katarina (American Post). Hřebci disponují nižší hmotností v dostihu, zatímco Katarina nese o 4 kilogramy více než oni. Mezi jejich soupeři mj. jsou letos výborný Magic Tirol (Golden Tirol), další vítězové Private Ryan (Ryan) a Surikata (Suestado). Výborné výsledky má také za sebou vítěz z Bratislavy a účastník Ceny Jezdectví Sirius (Stormy Jail), který v handicapovém dostihu nese nejvyšší hmotnost 64,5 kilogramy. V jeho sedle bude Václav Janáček. Počítat se také musí se spolehlivým Monte Christem (Tiger Cafe). Ten má v dostihu nižší hmotnost a v jeho sedle bude vítěz žákovského utkání z minulého týden Daniel Vyhnálek.

Mimo program PMU proběhne další zkouška pro nejmladší dostihové koně, Cena Derby klubu na 1200 metrů. Mezi pěti účastníky má jako jediný dostihovou zkušenost Golden Alighieri (Durante Alighieri), druhý z Ceny nadějí blízko vítězi. Stáj Rabbit Trhový Štěpánov ještě posílá do dostihu za 10.000 guineí jako odstávče pořízenou irskou rodačku Rabbit Win (Rip Van Winkle), jejíž matka je polosestrou vítězky Gr. 3 Prix Chloe Sparkling Beam (Nayef). Tradičně dobré dvouleté mívá středisko rodiny Vocáskových. To bude zastoupeno za 11.000 euro angažovaným Kominikem (Big Bad Bob). Jeho matka Ballet Move (Oasis Dream) zvítězila ve Francii. Kominik je prvním koněm, kterého má v Němčicích stáj Dr. Charváta. Nejvyšší pořizovací cenu z účastníků dostihu dvouletých má svěřenec trenérky Pejškové Sicialian Rock (Society Rock), který je polobratrem vítěze šesti dostihů v Itálii. Stál jako roček 13.500 euro.

Jak jsme již zmínili v úvodu, dostihový den PMU je v českém cvalovém sportu novinkou, zatím se v Česku konal pouze zkušební klusácký dostihový den loni červnu v Ostravě. Český fanoušek si sice nemůže u společnosti PMU legálně vsadit (sázky na dostihy samozřejmě bude ve Velké Chuchli přijímat jako obvykle Betino), ale Jockey Club ČR a pořadatel by se měli podělit o tři procenta z obratu PMU na páteční dostihový den. Termín konání dostihů je v čase, kdy se ve Francii neběhá. "Uspořádání dostihového dne je úžasný krok k narovnání nedobré sázkové situace v ČR na poli dostihového sportu," tvrdí trenérka Pejšková. "Vzhledem k neblahé minulosti tzv. černých bookmakerů za socialismu se tolik let po sametové revoluci stále nedaří využít hráčské posedlosti českých lidí tak, aby šly prostředky aspoň částečně zpět do dostihových koní, jak to funguje ve všech vyspělých dostihových zemích. Přitom statistiky říkají, kolik miliard prosází čeští sázkaři v různých sportech nebo loteriích. Díky Dr. Charvátovi se uskuteční tři taková odpoledne a jistě stojí za to, aby byli návštěvníci o smyslu těchto dostihových dní správně informováni. Je zcela zřejmé, že jde o zkušební provoz a tak si nemůžeme vybírat den ani hodinu, kdy se tento den bude pořádat. Jistě se bude v budoucnosti vyhodnocovat, kolik lidí bude na naše dostihy sázet a podle toho nám budou nabídnuty zajímavější termíny. Velkým kladem je přenos dostihů on-line na galopp-tv, takže i pracující si budou moci celou atmosféru užít." Abonenti TV Equidia se samozřejmě budou moci dívat na páteční dostihy skrze její přenos, uvidí ale jen prvních pět dostihů.

K pátečnímu dostihovému dni ještě dodejme, že se brány závodiště otevřou pro veřejnost už v 10 hodin. Děti do 15 let mají vstup zdarma.

Michaela Zemanová
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking