Tuma PavelOceněním práce trenéra Pavla Tůmy a jeho kolektivu ze střediska Dvorce je nedělní čtvrté místo reprezentanta stáje Dr. Charváta Trip to Rhodose v grupa 1 dostihu Prix du Cadran v rámci mítinku Prix de l´Arc de Triomphe. Mladý trenér má letos na svém kontě již devět prvenství v dostizích nejvyšší kategorie a celkově jich za svou devítiletou trenérskou kariéru jeho svěřenci vyhráli dvacet. To jubilejní dvacáté velké vítězství zařídila Skara v Ceně zimní královny. Náš rozhovor s Pavlem Tůmou nebude jen o úspěchu v Longchamp, ale vzhledem k tomu, že víkend přinese nejdůležitější překážkový mítink tuzemské sezóny, budeme se bavit i o největších nadějích pro pardubické dostihy. Tam totiž bude tréninkové středisko Dvorce zastupovat nejen Khalshani a Natalie, ale také nová akvizice Ascover, pořízená v létě na aukci v Deauville. Francouzský polokrevník se zúčastní  Ceny Jany Kašpara pro pětileté koně.


Nejprve nejdůležitější otázka poté – je Trip to Rhodos po Prix du Cadran v pořádku?
Přijeli jsme domů dnes (v pondělí – pozn. redakce) okolo oběda, byl v ohradě a vypadá v pořádku. Dva dny pořádně nežral, ale to se spraví, Trip je takový.

Původně byla ve hře ještě Tripova účast na European Jockey´s Cup 26. září v Praze, ale nakonec jste jeli do Longchamp na dostih grupy jedna. Co o tom rozhodlo?
Doktor Charvát nechce podporovat prohry, dlouho mu vadil neúspěšný start Khalshaniho ve Švýcarsku, není tedy úplně nakloněný zahraničním startům. Podobně jako jsme se rozhodovali v létě mezi Budapeští a Baden-Badenem, tak teď byla ve hře Prix du Cadran a Evropský pohár žokejů. Nakonec jsme se na Prix du Cadran domluvili, pan doktor říkal, že by jinak se mnou nevydržel…  :-)

Trip to Rhodos běhal Prix du Cadran již loni a letos to dopadlo mnohem lépe. Poučil jste se z předchozího ročníku nějak?
Především jsme zvolili vhodnějšího jezdce. Nechci říkat lepšího, ale takového, který našeho koně opravdu chtěl jezdit a který mu věřil. Loni například jezdil Tripa v Chantilly Filip Minařík, který se mi pak po dostihu přiznal, že Tripovi moc nevěřil a že to mohlo být lepší než čtvrté místo. V loňské Prix du Cadran byl v Tripově sedle Olivier Peslier. Ten se choval dost odměřeně až arogantně, a taky výsledek v dostihu nebyl nejlepší. Cristian Demuro vlastně v neděli jezdil jen Tripa, měl na nás čas a byl velmi komunikativní a ochotný naslouchat. Hlavně jsem mu potřeboval sdělit, že je důležité, aby Tripovi věřil a pak jsem mu také nakreslil, jak by měl vypadat průběh dostihu. A to splnil. Co se týče samotného průběhu dostihu, tak bylo zajímavé, že jak se koně seřadili po startu, tak také doběhli do cíle. Porazili jsme loni druhého Bathyrhona, Trip podal velmi dobrý výkon, takže určitě spokojený jsem.

Můžeme říci, která z vytrvaleckých tratí je pro Tripa jeho parketou?
Já si myslím, že umí zaběhnout dobře od 2400 do 4000 metrů. A delší dostihy už nejsou…

TripToRhodos PrixCadran
FOTO: Reprezentant stáje Dr. Charvát Trip to Rhodos s Cristianem Demurem v Gr. 1 Prix du Cadran



Jak vlastně probíhala vaše cesta do Longchamp?
Vyrazili jsme v pátek po obědě, a kolem půlnoci jsme byli na závodišti v Baden-Badenu, kde obvykle při cestě do Francie nocujeme. V sobotu dopoledne si Trip poklusal po louce a v kukuřici poblíž závodiště a kolem 15. hodiny jsme vyrazili do Longchamp, kam jsme přijeli okolo 20. hodiny. Cesta byla bez problémů, s dopravními zácpami okolo Paříže se musí počítat.

Letošní sezóna notně pokročila a o víkendu nás čeká Velká pardubická a další významné body české překážkové sezóny.  V neděli vyšlete do boje nejen osvědčené Khalshaniho, Natalii a nadějného Tzigane du Berlais, ale také vůbec poprvé vítěze svého jediného startu ve Francii Ascovera. Jak dlouho u vás je  a jaké s ním máte ambice?
Ascovera zakoupil za velké peníze pan doktor Charvát v létě na aukci v Deauville. Měli jsme ho vyhlédnutého, moc se mi líbil, ale ta cena byla opravdu hodně vysoká. Ostatně pan doktor k tomu podotkl:  „Kupuji ti drahé koně, ty s ním vyhraješ 10 tisíc korun a hraješ si na machra…“, s čímž musím souhlasit.  Přivezli jsme ho z Francie spolu s Peintre Elusifem, který běhal tady Velkou jarní cenu. Lukáš Sloup nám říkal, že Ascover je v pěti letech ještě zelený kůň. Vyhrál sice svůj jediný start s velikým náskokem, ale bylo to na menším závodišti. 
Původně jsme s ním chtěli startovat ve Starohájské steeplechase, ale kvůli administrativním průtahům jsme to nestihli. Ascover je narostlý pěkný kůň, doma skáče dobře. Máme tu i Irskou lavici a zvládá jí dobře. V Pardubicích půjde poprvé a nevím, co s ním udělá například Haďák a oranice, bude to taková zkouška. Ale kvalitní kůň to je.

A jaká jsou vaše očekávání od Khalshaniho, který se objeví na startu Stříbrné trofeje a od Natalie, která bude bojovat v Ceně Laty Brandisové?
Co se týče Khalshaniho, tak když v dostihu nestartuje Mustamir trenéra Holčáka, tak by asi měl vyhrát… Nachystaný je, je to ale starý pardál, je už zima a běhá od února. U něho je důležité, aby ho to bavilo. Natalie nám loni v Ceně Vltavy spadla na malé vodě, ale už je to zažehnané a letošní jediný start vyhrála. Je zdravá. Akorát musím řešit problém s jezdci na oba koně. Lukáš Matuský nebude jezdit a tak Khalshaniho povede Dušan Andrés a pro Natalii zatím jezdce nemám.

V neděli se také objeví v akci Tzigane du Berlais, který bude startovat v Ceně ČASCH. Poslední dva starty se hodně zlepšil...
Jeho jezdec Martin Liška mu věří. Tzigane zatím není žádná hvězda. Do budoucna je to kvalitní kůň, ale zatím ještě neumí moc závodit.

Natalie
FOTO: Natalie zvítězila čtyřikrát z posledních pěti startů

Tuzemská sezóna již brzy skončí. Plánujete ještě startovat letos s některým koněm v zahraničí?
Pokud to umožní počasí, tak bychom mohli ještě vyrazit v listopadu do Itálie, zřejmě do Grosseta. Týkalo by se to trojice koní. Po zranění se bude vracet na dráhu Okrinek a také Nostalgik, který se zranil v létě. Ten by se mohl ještě objevit na startu o posledním pardubickém mítinku, podobně jako Peintre Elusif, který už zahájí překážkovou kariéru. 

Vaše letošní statistiky vypadají výborně, máte nejvíce vyhraných dostihů v sezóně včetně dvou klasických vítězství a dalších sedm úspěchů ve významných dostizích. Jste tedy se sezónou spokojený?
Máme hodně dobré koně, například Skara je skvělá, Dumnonia, Trip to Rhodos. Je to tedy hlavně o koních ve stáji. Například s Raviellou jsme byli v Lysé poslední. Tam ukázal své mistrovství Allan Petrlík, jehož koně čtyřikrát vyhráli, to je u mne borec… O úspěšnosti naší sezóny hodně napoví pardubický víkend. Kdyby se nám tam podařil nějaký úspěch, považoval bych sezónu 2015 za úspěšnou, ale do té doby s jejím hodnocením ještě počkám. Potýkám se ale nyní s personálním problémem. Už mám nějaké pracovníky rozjednané, ale ještě bych potřeboval dva lidi. Mělo by totiž brzy přijít šest až sedm ročků, které má pan doktor Charvát doma a ve Francii, a které budeme obsedat. A také chceme co nejlépe absolvovat s koňmi zimní přípravu. 

Michaela Zemanová   







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking