AAA 8350Sobotním mítinkem v Mostě se uzavřela nejen sezóna na tomto severočeském závodišti, ale i program dostihů nejvyšší kategorie. Závěrečná jednička přinesla největší radost stáji růžovobílým barvám stáje Lokotrans, ale udělala symbolickou tečku i za úspěšnou sezónou pro domácí chov. Tomu se letos podařilo nejen vyhrát Velkou pardubickou, klasický dostih i klání při EJC, ale vyšlo z něj jedenáct jedničkových vítězů, což je nejvíce od roku 2017.

 
Vítězem s pořadovým číslem 11 se stal dosud nezvítězivší tříletý napajedelský odchovanec LAILAHO (Stormy Jail - Lailah, Relaxed Gesture), jemuž se v 95. Českomoravské ceně (I.k., 2+, 1400 m, 150.000 Kč) podařilo zdolat preferovanější soupeře a potvrdit třídu, kterou lehce naznačoval už v předešlých startech včetně EJC MIllion, kde skončil pátý. Proti dvojnásobnému vítězi Českomoravské ceny Mr Rightovi (Echo of Light) i letní španělské koupi stáje Luka-Vedral favorizovanému Salar Island (Sakhee's Secret) začal hnědák stáje Lokotrans zvolna. Zatímco na čele šlapala dvojice Mr Right - Chop Chop, Martin Laube usadil Lailaha na bariéře na konci pole. Ač mostecká rovinka útokům ze zadních pozic moc nenahrává, Lailaho do ní točil na předposledním místě, ale podél bariéry se rychle přiblížil vedoucímu Mr Rightovi, zatímco zvenčí na něj útočil Salar Island. V posledních metrech pak právě Lailaho ukázal nejvíce sil a o půl délky zvítězil před Salar Island, který po hattricku toužícího Mr Righta zdolal o krk. Čtvrtý doběhl Manoamano (Alexandros), pátý Chop Chop (Rip Van Winkle).

NN21 lailaho

Dosud v každém z osmi startů umístěný Lailaho je synem před 3 lety uhynulého Stormy Jaila (Stormy Atlantic), vítěze jedničkového sprintu v Chuchli a třetího ve slovenské Velké jarní. Hřebec působil v chovu od roku 2009, zájem o něj výrazně vzrostl poté, co se z úvodního ročníku skvěle ukázali  šampión dvouletých Renny Storm, vítěz velkého handicapu ve Francii, či velmi solidní Aurora. Z pozdějších ročníků si vedl nejlépe vítěz Memoriálu Vlastimila Smolíka Orpheus.
Matka Lailah, jediný potomek kanadského Gr.1 vítěze Relaxed Gesture (Indian Ridge), vyhrála 3 dostihy včetně trojky na 2000 metrů v Karlových Varech. Na dráze se dosud ukázalo 5 jejích potomků z nichž 3 zvítězili. Bába Latinita (Paico) vyhrála Slušovické Oaks (CH) a doběhla pátá v derby. Její matkou je legendární Latina (Masis), Kůň roku, derby vítězka a skvělá matka z rodiny založené francouzskou La Lézardé.

AAA 8338

V Mostu se vyhrávalo start-cíl stylem a dařilo tříletým       

Ač Lailaho navzdory sprinterské distanci dokázal uspět útokem ze zadních pozic, v Mostě se dnes vyhrávalo hlavně stylem start-cíl. Ten předvedl i Lailahův stájový kolega a další naděje do příští sezóny letos velmi úspěšného trenéra Luboše Urbánka BRILLIANT STAR (Sea The Stars), který po dva týdny starém sedmidélkovém triumfu mezi nezvítězivšími dokázal v Mostě opět vyhrát, když v sedle s Martinem Laubem ovládli Cenu Hipodromu Most (III.k., 3+, 2000 m). Vítězství z předešlého mítinku, a také stylem start-cím, zopakoval i tříletý svěřenec Jaroslava Drlíka ze stáje Joly NAPOLEON BAY (New Bay), který s Jiřím Palíkem v sedle tentokrát bodoval o dvě kategorie výš - ve dvojkovém handicapu Cena primátora města Mostu (3+, 1200 m). Stejnou taktiku úspěšně zvolil i Václav Janáček v sedle tříleté MACCAIA (Martillo) ze stáje Richarda Mädera, která svůj třetí start proměnila v Ceně společnosti Tipsport (hdcp IV.k., 3+, 2200 m) v premiérové vítězství.

Ve hře byli i dvouletí, kteří ukázali, že i Jiří Charvát má ve stáji nadějného koně pro sezónu 2022. Dcera bývalé úspěšné nositelky modružlutých barev Dumnonie (Silver Frost) WHIRL WIND GIRL (Toronado) i při svém debutu v Říjnové mostecké míli (III.k., 2, 1600 m) předčila zkušenější soupeře vedené Highland Precious (Highland Reel) a pod Janem Vernerem o hlavu zvítězila.   

NN21 whirl

V soubojích tříletků se staršími se dnes dařilo klasickému ročníku, což potvrdila i TARAWERA (Twilight Son) z Luka racing syndicate v Ceně DHK Baník Most - Černí andělé (hdcp IV.k., 1600 m). Jediným starším koněm, který narušil hegemonii tříletých, byl v závěrečné Severočeské ceně Hitrádia FM (hdcp V.k., 2000 m) sedmiletý LYSYANARGENT (Kendargent) z lotu Františka Mourka, vedený žákyní Zuzanou Jeníčkovou. (miv)    
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net