RamssioVelmi snadného triumfu v 74. J&T banka St. Leger (3l. kl. + hř., Listed, 2800 m, 600.000 Kč) dosáhl svěřenec trenéra Václava Luky RAMSSIO (na snímku Moniky Vodičkové z jarní části sezóny), který dosud nejvíce upoutal čtvrtým místem v Českém derby. Majitel František Hrubý tak slaví po deseti letech další úspěch v dostihu nejvyšší kategorie a celkem třetí v klasickém dostihu. Trenér Luka zaokrouhlil počet svých klasických vítězů na tucet. Žokej Jan Verner zastoupivší zraněného ž. Davida Lišku si připsal šestý klasický úspěch ve své kariéře.


Na startu posledního klasického dostihu sezóny stanulo devět koní včetné jediné odvážné klisny, vítězky "Ceny Hřebčína Napajedla" Ile Jones (Zambezi Sun). Leaderem podstatné části dostihu byl Dalandi (Alandi), který vodil dostih až do cílové roviny s několikadékovým náskokem na druhého Angkor Wata (Nathaniel). Jan Verner posunul favorita Ramssia před lahovickým obloukem na třetí místo a cílová rovina se stala jeho velkým sólem, když okolo cílového mezníku proběhl s desetidélkovým náskokem na Svensona (Blame), který se při čtvrtém životním startu poprvé měřil s elitou ročníku. Ile Jones odsunula Angkor Wata na čtvrté místo a tabulový doběh doplnil dlouho vodící Dalandi. Ramssio dosáhl výborného času 2:56,77, kterým jen o půl sekundy zaostal za rekordem dostihu i pražské dráhy, který utvořila před 14 lety Ready For Life.

Za 4.000 euro ve Francii zakoupený Ramssio je synem plemeníka Whippera (Miesque's Son), který vyhrál tři dostihy grupy 1. Jako dvouletý ovládl Prix Morny, ve třech letech přidal další Gr.1 triumf v Prix Maurice Le Marois a ve čtyřech letech zvítězil v Prix Maurice de Gheest. Ovlivnil český turf skrze vítěze Českého derby a dvou dostihů Graded 1 na italských překážkách Roches Crosse, dalšího klasického vítěze Talara i Settler's Sona, který v Chantilly vyhrál pod vedením trenéra Michala Listed na 3000 metrů. Ramssiova matka Rampoldina neběhala a v chovu zatím dala 6 startovavších potomků, z nichž 5 zvítězilo. 

Druhý vrchol odpoledne, kterým byla 45. Velká cena Prahy CK Martin Tour ( 3+, Listed, 1600 m, 600.000 Kč) byl velmi dobře obsazený. Kromě vítězů posledních dvou ročníků Saši (Makfi) a Noble Cliffse (Canford Cliffse) byl na startu velký favorit dostihu Wireless (Kentucky Dynamite) nebo talentovaný tříletý mílař Torque Power, který minule potvrdil svou třídu druhým místem ve Francii. Na čele dostihu byly vidět nedlouho po startu růžovobílé barvy stáje Lokotrans hájené Ideal Approachem (Bushranger) a Red Persianem (Haatef). Na opačném konci pole cválali v poklidu Wireless a Torque Power. Bílého zástupce stáje a chovu Valentina Bukhtoyarova začal posunovat Radek Koplík v lahovickém oblouku pomalu dopředu. V cílové rovině pak jeden ze dvou tříletých koní v dostihu TORQUE POWER (Toronado) dlouhým táhlým finišem zvítězil o tři čtvrtě délky před dotahujícím Sagarem (Excelebration). Dobrý výkon podal také třetí Father Frost (Rip Van Winkle), který o nos porazil čtvrtého Wirelesse a o hlavu pátou Sašu. Radek Koplík dosáhl dnes double a letos už pátého vítězství ve velkém dostihu. Spokojený samozřejmě bude i trenérský kouzelník Arslangirej Šavujev. Ze šesti letošních vítězství jeho svěřenců se dva odehrály ve významném dostihu. 

Hned na úvod chuchelského programu viděli diváci jeden ze dvou nejvíce obsazených dostihů mítinku, kterým byla zkouška seriálu Fitmin Cupu pro české odchovance, Cena Fitmin Lifetime Nutritional Programme (2l., III. kat., 1400 m, 60.000 Kč). Diváci si přišli na své, když na distanci usilovalo o vítězství sedm koní a nakonec se na závěrečných metrech zúžil souboj na dva z nich. Oba se narodili v Hřebčíně Napajedla a jsou syny plemeníka Pouvoir Absolu (Sadler's Wells). Hned při debutu si dokázal pod vedením vedoucího jezdce šampionáru na rovině ž. Adama Floriana připsat vítězství svěřenec trenéra Harise a reprezentant stáje Candy & Aqua ABSOLUTIC, který je čtvrtým potomkem třetí z Jarní ceny klisen Anjou (Sholokhov) a vnukem výborné Arganty. Jen o nos odešel poražený Avignon, zatímco favorizovaná Darkelton Lady (Egerton) je pozorovala s odstupem tří délek. 

N19 absolutic


Favoritce, kterou byla při svém comebacku vítězka z počátku dubna Darina (Exciting Life), se nedařilo ani v Ceně Unicredit Bank (3+, handicap III. kat., 1600 m, 60.000 Kč). Dostih rozhodl pro sebe převzetím vedoucí pozice 400 metrů před cílem žokejem Radkem Koplíkem podporovaný zástupce stáje Václav Slovák PENSEUR (Intello), který se tak ve čtyřech letech vyčlenil z kategorie nezvítězivší. Druhou Dernieru (Canfford Cliffs) porazil o dvě délky. Třetí místo získal leader dostihu Wicker Stone (Whipper). Bratři Koplíkovi jsou často k vidění v zahraničí a trenér Zdeno si připsal na domácí dráze pátý triumf svého svěřence, zatímco pro žokeje Radka úspěch s Penseurem znamenal čtvrtý triumf v Česku v aktuální sezóně.

Mnoho nechybělo, a Radek Koplík zvítězil hned v následujícím handicapu, Ceně SUSPRO (3+, handicap II. kat.,1800 m, 90.000 Kč), kde odvodil většinu dostihu s jedním ze dvou nejvíce zatížených koní v poli, Bee Chicem (Elusive City). O výhru ho těsně před cílem připravili dva koně. Dva týdny po vítězství v Meranu si připsal další triumf zástupce stáje ALPEJ GALIS (Suteki Shinsukekun - Ghalaphade, Galileo), kterého vedl zkušený žokej Jiří Chaloupka a na druhé místo společně odsunuli o tři čtvrtě délky rovněž velmi dobře běžící outsiderku Boruvku (Casamento). Bee Chic zůstal třetí. Trenér Haris má velmi úspěšný konec léta, dnes docílil double (a velmi se mu také dařilo v Meranu) a do šampionátu trenérů na rovině si připsal páté prvenství.

Pěkný výkon v Ceně Střední školy dostihového sportu a jezdectví (3+, handicap V. kat., 1800 m, 20.000 Kč) předvedla žákyně Alena Plimlová v sedle zástupkyně stáj Swiss Fans - Fedorowicz MAINE D'ANGE (Motivator), se kterou na začátku cílové roviny byla na konci čtrnáctihlavého pole a poté poblíž divácké bariéry míjela jednoho soupeře za druhým. Při svém třetím vítězství v nedlouhé kariéře zvítězila mladá jezdkyně v sedle svěřenkyně velezkušeného trenéra Fedorowicze od  dvě délky před Marker Sunem (Mamool) s Lucií Fialovou a Luciferem (Tiger Cafe), kterého vedla Lucie Podráská. 

Ani v deseti letech neztrácí nic ze své výkonnosti zástupce stáje DC Zámrsk MUDr. Bruna  NOBLE FOX (Generous), který v letošní sezóně dokázal vyhrát už podruhé. Tentokrát kraloval soupeřům v Ceně J&T jatky (3+, handicap III. kat., 2400 m, 60.000 Kč), kde za asistence ž. Jiřiny Andrésové po aktivním způsobu průběhu udržel vítězství o tři čtvrtě délky před dotahujícím zástupcem tříletého ročníku Orleanem (Egerton). Favorizovaný Mostar (Age of Jape) měl ztrátu na třetím místě na vítěze více než pět délek. Vítěze připravuje Dušan Andrés připisující si v aktuální sezóně čtvrtý triumf, zatímco jeho manželka Jiřina zvítězila letos šestkrát a patří mezi deset nejúspěšnějších jezdců v rovinové sezóně.

V Ceně hledáme rodiče (3+, handicap IV., kat., 1200 m, 40.000 Kč) uspěli dva koně s nejnižšími hmotnostmi v poli. Sérii šesti pátých míst v sezóně pod taktovkou ž. Kateřiny Hlubučkové protrhla BOUŘKA (Mir Sada - Bouře, Perugino), kterou k druhému letošnímu vítězství nachystal pro stáj LOKOTRANS Slovakia CZ trenér Kantek. Osmiletá klisna o necelou délku porazil Ibara (Look Honey), a blízko byl i třetí Monte Christo (Tiger Cafe), který ale nosil mamutí zátěž 66,5 kg.
 
Vedoucí jezdec rovinového šampionátu Adam Florian se stal prvním jezdcem mítinku, který si šel pro čestné ceny za vítězství v dostihu a také poslední. V Ceně Kurýrní služby Messenger (3+, handicap IV. kat., 1200 m, 40.000 Kč) provedl totiž na první pozici vítězně cílem desetiletého VALMONTa (Forever Bond - Victoria Caesaris, Blushing Flame), který pro stáj Challenger Horse a trenéra Duchoně vybojoval vítězný duel nad zlepšením Alfazivem (Evasive). Oba koně za sebou o více než délku nechali favorizovaného Opinion Makera (Zoffany).

Michaela Zemanová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking