Ve Wood Fine Marketu na Praze 5 se dnes dopoledne uskutečnila tisková konference se zástupci pražského závodiště, kde došlo nejen na hodnocení uplynulé sezóny, ale také byla média seznámena s výhledem na příští dostihovou sezónu, investicemi do závodiště a s tím spojenými změnami v jeho areálu. Po skončení tiskové konference jsme požádali o bližší informace k některým novinkám ředitele pražského závodiště Martina Pecku.
Na chuchelském závodišti se letos uskutečnilo 18 dostihových dní čítajících celkem 141 dostihů s objemem dostihových výher 17,28 mil. Kč. Pro příští rok je plánováno 14 mítinků. "Mezi dostihovými dny máme dva nové termíny," upozornil manažer pražského závodiště Jiří Zlamaný, "a to podvečerní červencový mítink a potom závěrečný listopadový den, o který nás požádal Jockey Club ČR. Laťku jsme si z roku 2018 nastavili vysoko a nechceme ji snižovat."
Novinkou příští sezóny bude častější konání dostihů v jiné dny než v neděli a také kombinované dny. Pětkrát se totiž bude běhat v sobotu (to se týká i derby - mítinku), jednou v pondělí (o Velikonocích) a v červenci se otevřou brány pražského závodiště jednou i v pátek. Tři dostihové dny budou kombinované s klusáky, kdy se nejprve uskuteční blok klusáckých dostihů, pak bude následovat cca 1,5 hodiny přestávka a poté sedm cvalových zkoušek.
Ke snížení dojde u dotace Českého derby, která bude o půl milionu nižší než letos (příští rok se tedy poběží o 2 mil. Kč). "Dotace derby hodně vyčuhovala nad dotace ostatních dostihů a i po snížení zůstane České derby stále nejbohatším středoevropským dostihem. Navýšíme ale dotace jiných dostihů nejvyšší kategorie. Memoriál Jaroslava Maška, Cena Nory Jeane a Memoriál Harryho Petrlíka budou mít v příštím roce statut dostihů první kategorie a poběží se o 150 tis Kč, stejně jako další jedničkové dostihy." Jedničkové dostihy v rámci derby-mítinku pak budou mít dotaci 200 tisíc korun, posílí i dotace klasických dostihů a dalších vrcholů.
Návštěvnost dostihových dnů se v uplynulé sezóně vyjma mítinku Českého derby a Evropského poháru žokejů pohybovala běžně mezi 1600 až 2700 platícími diváky. Nárůst diváků je oproti loňské sezóně 20 procent. "Chtěli bychom pro příští rok zvednout průměrnou návštěvnost na 3000 platících diváků. Byli bychom rádi, aby se Velká Chuchle stala místem setkání lidí všech věkových generací," uvedl ředitel TMM s.r.o. Martin Pecka.
Do areálu závodiště pak bylo majiteli letos investováno 12 mil. Kč. "Provedli jsme rekonstrukci restaurace v prvním patře tribuny a salonků, bylo vybudováno tréninkové kolbiště a kruhová jízdárna, a taktéž parkoviště pro majitele a jezdce. Probíhá také revitalizace dostihové dráhy, na kvalitě trávníku se podepsaly povodně. Stav a kvalita dostihové dráhy je pro nás jedním z nejzásadnějších faktorů," řekl na tiskové konferenci ředitel Martin Pecka.
V příštím roce plánuje rodina Vítkových více než dvojnásobné investice - ty by měly dosáhnout objemu 30 milionu korun. Jednou z těchto investic by měla být nová hala, která brzy vyroste mezi horními stájemi na místě "kroužků" využívaných trenéry pro klusovou práci. "Tyto pozemky spadají do Turfu Praha, nejsou státní, takže je můžeme pro výstavbu použít. Hala bude sloužit od dubna do přibližně poloviny listopadu jako ustájení pro účastníky závodů. Některé stáje, jako například plechové, už jsou pro ustájení koní přijíždějících k nám na závodiště naprosto nevhodné a my chceme všem poskytnout odpovídající ustájení. V zimním období pak bude hala sloužit jako jízdárna."
"O kruhové jízdárny trenéři koní ale samozřejmě nepřijdou," odpověděl na naši otázku Martin Pecka," jen je přesuneme na jiné místo poblíž. Stávající kroužky navíc mají nevhodný povrch, dělá se na nich bláto a drží se se tu voda, takže nové kruhové jízdárny budou mít lepší povrch. Chtěli bychom, aby hala byla v provozu nejpozději před zahájením příští dostihové sezóny, aby tu mohli být hned ustájeni účastníci prvních dostihů."
Druhou velkou investicí příštího roku bude výstavba nového kolbiště s opracovištěm, mobilními tribunami a kontejnerovou věží. V příští roce se totiž budou v areálu závodiště konat také čtyři parkurové závody. "Jedním z nich bude Cena Eliota. Pojmenování závod dostal podle koně Františka Ventury, jediného českého olympionika."
Zajímala nás také, zda se chystá větší rekonstrukce tribuny. "Tribuna má naštěstí výbornou statiku, ale jejím mínusem jsou inženýrské sítě," řekl nám Martin Pecka. "Potřebovala by generální rekonstrukci, až na to jednou budou investice. Celou ji teď nemůžeme vyřešit, ale snažíme se ji modernizovat po částech."
Na závěr jsme ještě pana ředitele požádali o vyjádření k tomu, že se v zákulisí mluví o tom, že už nejsou trenéři s dostihovými koňmi na pražském závodišti vítaní. Trenér Endaltsev se při svém stěhování do Francii zmínil, že odjel i kvůli tomu, že mu nebylo umožněno získat další boxy. "Já jsem v poslední době také slyšel, že nechceme dostihové koně na závodišti. To ale určitě není pravda, ani to, že bychom někoho ze závodiště vyháněli. V poslední době skončil kromě trenéra Endaltseva z osobních důvodů trenér Šatra a pan Martin, nikdo jiný neskončil. Naopak o více boxů požádala trenérka Havelková. Pan Endaltsev původně chtěl z Velké Chuchle odejít už v lednu s tím, že odjíždí do Francie, ale pak se vrátil zpět. Na podzim si ustájil několik nových koní a chtěl po nás další boxy, ale bohužel v okolí jeho stáje nebyly žádné volné, takže jsme mu je nemohli poskytnout. Volná tehdy byla jen stáj č. 27. Myslím si, že z Chuchle odešel kvůli tomu, že obdržel francouzskou licenci. Doufám, že veřejnost uvidí, že to rodina Vítkových myslí s koňmi na pražském závodišti vážně a že se to projeví i při srovnání závodiště příští rok se situací před dvěma roky."
Michaela Zemanová
Vizualizace nového kolbiště a opracoviště pro parkurové závody