Na chuchelskou premiéru přivezla jediného koně, který se představil hned v úvodním dostihu a velmi zaujal. Tříletý Panther se mezi debutanty prosadil s lehkostí, která naznačila, že strop jeho schopností leží mnohem výš. O Pantherovi, jeho dalších startech, ale i plánech s dalšími adepty klasických dostihů, které chystá na tento víkend do Mostu i jinak, jsme si v pondělí odpoledne povídali s jeho trenérkou Janou Manovou.
“Panther splnil to, co jsme očekávali. Člověk vždycky jde na start s debutantem s pokorou, protože i když tušíte, že máte doma dobrého koně, nikdy nevíte, jak na tom bude v dostihu a jestli se něco nestane. Určitě nějaké kvality v sobě skrývá,” říká Manová. Ohledně dalších kroků je ale zatím opatrná. “Vzhledem k tomu že dostih byl včera, tak musíme ještě počkat, jak na tom koník bude, ale naplánované to zatím máme tak, že pokud bude v pořádku, půjde rovnou do Velké jarní ceny bez dalšího přípravného start. Ale samozřejmě vše závisí na tom, jak stráví ten nedělní dostih. Přece jen ta dráha nebyla zdaleka ideální, jak bych si představovala na áčkovém závodišti. Byla tvrdá, tráva žlutá, podmínky nehodné závodiště kategorie A. Takže prostě musíme počkat a uvidíme,” shrnuje trenérka a dodává, že bude záležet i na handicapu, který hřebec za vítězství dostane.Nepřehlédněte: Mikhail Glinka se přestěhoval do Hřebčína Měník. Otec dvou šampiónů tam připouští za 20 tisíc korun
V tom bude mít nevýhodu oproti koním, kteří předvedli formu už jako dvouletí. “Je to velký kůň, roste, nerada spěchám na koně a mám radši, když dostanou prostor a nebylo třeba za každou cenu aby vyběhl,” vysvětluje trenérka důvod, proč loni Panther navzdory několika ambiciózním přihláškám nevyběhl. “Věděli jsme, že má své kvality a samozřejmě když vidíte, že máte dobrého koně ve stáji, tak si říkáte, že by mohl vyběhnout, ale nakonec jsme usoudili, že raději počkáme až bude kůň úplně hotový, než abychom běhali v době, kdy ještě potřeboval trochu času.”
Panther je hlášen do všech tří dostihů trojkoruny, od míle do 2800 metrů. Jeho rodokmen nabízí všehochuť - otec Shalaa (Invincible Spirit) byl úspěšný sprinter, zatímco mateřské straně rodokmenu dominují vytrvalecké vlivy Monsuna (Königsstuhl), Old Vica (Sadler’s Wells) a Rainbow Questa (Blushing Groom). “My jsme si úplně původně mysleli, že to bude kůň dokola, teď v posledních dnech nás přesvědčuje o tom, že dokáže být rychlý,” odpovídá na otázku distančního optima. “Já bych jej po tomto dostihu odhadovala na středotraťaře. Má ale své kvality a uvidíme, co s nimi dokáže ucválat. Ale myslím, že ideální pro něj budou střední tratě.”
Panther ale není jediným koněm ve stáji loňské vice-šampiónky rovinových trenérů, jehož by Jana Manová ráda viděla na startu klasického dostihu. Dvě z příslušnic něžnějšího pohlaví by o možnost startu v jarní klasice měly usilovat tuto sobotu v Mostě, kde se poběží Memoriál Rudolfa Deyla. Do něj trenérka přihlásila druhou z loňské Ceny zimní královny Anonymu (Attendu), tak i novou klisnu ve stájí Ebony Inthejungle (Bungle Inthejungle), loni připreavovanou Zdeno Koplíkem. “Anonyma se připravovala v Cagnes-sur-Mer, jako dvouletá potvrdila svou kvalitu a když máte takovou klisnu, tak s ní klasickou cestu zkusíte. Ebonyinthejungle je u nás krátce, teprve se s ní seznamujeme, ale líbí se nám, je to pěkná silná klisna s hezkou cvalovou akcí a podle prvních dojmů si myslím, že to bude klisna na delší tratě,” myslí si trenérka.
V Mostě v dostihu III. kategorie na 2200 metrů by měl do letošní sezóny vstoupit také Minor (Eagle Top), loňský vítěz Ceny portálu Fitmin & TURF Magazín, který sezónu zakončil pátým místem v Pražském zimním favoritu. “V práci se nám líbí, uvidíme, jak se zařadí. Raději bych s ním jela na větší závodiště, ale věřím, že i s Mostem se dobře popasuje a po něm uvidíme.” Ač stejně jako Panther figuruje na přihláškách do všech tří klasik otevřených hřebcům, v první jej pravděpodobně neuvidíme. “Pravděpodobně jej budeme škrtat, protože si myslím, že jeho optimum bude dokola a tohle by na něj bylo krátké. Víc nám ukáže mostecký start.”
Na svůj první start zatím čeká poslední z klasických nadějí Ultra’s Son (Ultra), na kterého trenérka rozhodně nespěchá. “Má před sebou ještě nějaké galupy a až podle nich se rozhodneme, kdy vyběhne,” říká o koni, který je hlášen do Českého derby i St. Leger. “U něj jsme přesvědčeni, že to opravdu bude kůň dokola, tak nevíme, jestli půjdeme tou českou nebo spíš slovenskou cestou. Uvidíme, jak rychle se dostane do té správné formy a podle toho se rozhodneme.”
Na prvním letošním vítězství centrály z Pavlina dvora se možná spolupodílela i příprava v Cagnes-sur-Mer, kam trenérka v zimě s několika koňmi vyrazila. “Líbilo se mi tam, ale je to těžké. Musíte na ni mít hodně dobré koně abyste tam sbírali nějaké úspěchy,” ohlíží se za tamním působením. “Ale každopádně to byla výborná zkušenost a mohli jsme si užívat skvělé tréninkové podmínky,” dodává. Na azurové pobřeží vyrazila jen s koňmi, kteří tam vyběhli, jediným dalším účastníkem byl právě Panther. “Mysleli jsme si, že by tam vyběhl, ale nakonec se to nepodařilo,” vysvětluje. A jestli mu tamní příprava pomohla? “Určitě mu neuškodila,” uzavírá se smíchem.
Miloslav Vlček
foto Andrea Zavadilová a Pavla Pechmanová