Řadou témat se zabývala tisková konference Jockey Clubu ČR, která dnes proběhla v Hotelu Paříž v Praze. Nicméně ta asi nejpodstatnější informace zazněla hned v úvodu, Zazněla z úst prezidenta Jockey Clubu Jiřího Charváta, který prohlásil, že "v příštím roce zcela jistě překročíme hranici 50 miliónů na dotacích českých dostihů." Významným navýšením objemu cen, který začal už letos, kdy bylo vyplaceno 44 miliónů korun, Jockey Club, respektive Rada JCČR, pokračuje v plnění svého závazku každoročně navyšovat objem prostředků v tuzemských dostizích.
"Po mém nástupu do funkce prezidenta jsme se jako Rada Jockey Clubu zavázali, že budeme zvyšovat dotace. Na letošní rok to mělo být minimálně 44 miliónů, na příští 49, dále 54 a pak 60 miliónů korun," uvedl Charvát s tím, že letos dosáhl objem cen 44,3 miliónů a v nastoupeném trendu hodlá Jockey Club pokračovat. Zatímco v letošním roce bylo zvýšení objemu cen realizováno zvýšením dotací především dostihů nižších kategorií, v příštím roce by měly naopak posílit především nejvýznamnější dostihy. "Nárůst je dán jednak tím, že přibydou dva dostihové dny - v Praze a v Mostě, oba přibližně s objeme cen půl miliónu, a dalšího 3,5 miliónu by mělo zajistit zvýšení cen dostihů I. a II. kategorie. Jockey Club na toto zvýšení přispěje závodištích 60%, zbylých 40% budou financovat sami pořadatelé, především z přihlášek," vysvětlil Charvát.
Na lepší časy se zřejmě blýská i v otázce podpory domácího chovu anglického plnokrevníka, který se navzdory nepochybným úspěchům posledních let rapidně zredukoval. Nejlepší cestou, jak jej podpořit, je vedle fungujícího a rostoucího dostihového provozu a zvyšování cen institut majitelských a chovatelských prémií. Jak na tiskové konferenci konstatoval prezident ČSCHPMDK Ladislav Nagy, i v tomto ohledu by mělo dojít ke zlepšení situace. "Mám dojem, jak z jednání s ministrem zemědělství, tak s úředníky z ministerstva, že si uvědomují, že nemohou nechat chov anglického plnokrevníka padnout a myslím, že je na velmi dobré cestě rostoucí podpora státu prostřednictvím Ministerstva zemědělství na podporu českých odchovanců."
Nagy se zastavil i u ukončení činnosti historicky nejvýznamnějšího chovatele plnokrevníka v naší zemi Hřebčína Napajedla a aktuálního stavu snah o jeho záchranu. "Hřebčín Napajedla byl prohlášen za kulturní památku, proti tomuto rozhodnutí podaly obě strany rozklad, my nyní s napětím čekáme, zdali bude jako památka prohlášen celý areál včetně pastvin, což by usnadnilo vstup potenciálnímu investorovi, který by v areálu hřebčína chtěl provozovat chov koní."
Nepřehlédněte: Z poslední evropské dražby ročků míří do Česka hřebec po Cable Bay
Vstřícnost státu potvrdil i zástupce pardubického pořadatele Jaroslav Müller. "Dnes proběhlo jednání na MZe, vystupujeme koncepčně, jednotně a mám z toho dobrý pocit." Pochvaloval si i zájem diváků o pardubické dostihu. "Na druhou kvalifikaci jsme mítink spojili s gastro festivalem a přišlo 8 tisíc diváků, lístky na Velkou pardubickou jsme měli prodané už v létě." Také konstatoval, že Dostihovému spolku se daří dobře a je "stabilizovanou společností." Ač konkrétní čísla, jak se zvýšení cen největších dostihů projeví konkrétně v Pardubicích či přímo v dotaci Velké pardubické, na tiskové konferenci nezazněla, Müller konstatoval, že "v příštím roce budeme moci být více odvážní ohledně prize money, a to i díky podpoře Jockey Clubu."
Spokojenost s letošními výsledky projevil i šéf Tipsportu Petr Knybel. "Máme důvod být spokojeni. To krásné číslo (obrat letos poprvé přesáhl 100 miliónů, pozn. red.) zavazuje, ale myslím, že jsme ještě nedosáhli stropu a můžeme ho vylepšit. To, že 40% sázek je uzavřeno na závodištích je malý zázrak, u ostatních sportů nám kamenné pobočky generují jen 3% tržeb, 97% je online. Kapacity okének na závodištích jsou už ale vyčerpány a v nich prostor pro růst nevidím, naopak vidím obrovský prostor v onlinu," uvedl Knybel. Podle něj by hlavní roli v dalším růstu dostihových sázek měl sehrát lepší informační komfort pro sázkaře, apeloval na spojení informačních systému Tipsportu se systémem JC, aby sázející na jednom místě našli všechna data. Jednou z cest je zavadení trackerů do deček pod sedly, z nichž budou generována data o pozici koně v dostihu tak, jak to čeští diváci znají z dostihů ve světě. Z finančních důvodů Tipsport ve spolupráci s Jockey Clubem pracují na vlastní verzi, která by podle Knybelova vyjádření měla být nejen lacinější jak co se týká pořízení, tak provozních nákladů, ale i přesnější. "Existuje první prototyp a jsem přesvědčen, že už se začátkem sezóny začneme testovací provoz." Knybel také trochu zaskočil jak diváky, tak kolegy u pódia svou vizí, že by se obrat sázek na tuzemské dostihy mohl během několika let zpětinásobit. "Když si to odmakáme, je to možné," uvedl.
Miloslav Vlček
foto Jockey Club ČR