Zlaty Pohar EZ dobehSezóna tuto neděli na pražském závodišti pokračuje osmi dostihy se začátkem ve 14. hodin. Bohužel malý zájem byl o účast ve vrcholu odpoledne, 12. Zlatém poháru Elektrizace železnic Praha, a.s. V dostihu o 360 tisíc korun přes proutěné překážky I. kategorie je pět uchazečů, z nichž dva byli dohlášeni. Minulý týden se konaly největší překážkové dostihy ve Wroclawi, dnes jsou Pardubice a v neděli významé dostihy v Meranu, takže to se samozřejmě na obsazení dostihu podepsalo. Nicméně i tak může přinést hlavní dostih ve Velké Chuchli pěknou podívanou.


Z loňských účastníků bude znovu na startu jen Dangerous Gleam (Generous), jenž loni skončil čtvrtý za Tahinim, Mustamirem a Aztekem. Nevýhodou svěřence trenéra Stanislava Popelky ale může být absence startu v aktuální sezóně. Jeden start má letos v nohách zástupce stáje Statek Blata Český ráj Sundara (Galileo), který se po roční dostihové přestávce vrátil do dostihového provozu druhým místem za Amadeonem (Amadeus Wolf) v dostihu třetí kategorie v polovině srpna na pardubické dráze. Amadeon bude také na startu dostihu a jako jediný z účastníků dosud v překážkovém dostihu nejvyšší kategorie absentoval. Z devíti absolvovaných dostihů přes překážky ale dokázal pět proměnit ve vítězství. Výsledky z letošní sezóny staví do pozice favorita Lamuma (Samum), jenž před dvěma týdny bojoval o vítězství ve Velké mostecké steeplechase a o dvě a čtvrt délky prohrál s Peintre Elusifem (Elusive City). A velmi dobrý výkon podal už předtím ve Zlatém poháru, v němž byl rovněž druhý za Mustamirem. Druhým dohlášeným do Zlatého poháru Elektrizace železnic je matador Sixtyseven (Rainbows For Life), naposledy pátý ve zmíněné Velké mostecké steeplechase.  

Jeden ze tří dostihů třetí kategorie je určený nejmladším dostihovým koním. V Ceně společnosti SUDOP Brno, spol. s. r. o. - Ceně EBF na 1400 metrů se utká 14 juniorů, vesměs bez dostihové zkušenosti. Nejzkušenějším koněm v poli je zástupce DS Pegas Nemo (Planteur), který již startoval dvakrát včetně Francie. Dostihový křest má již za sebou další šestice koní -  dcera Sweet Answer (Peintre Celebre) Swan Princess (Stormy Jail), Alysson (Tiger Cafe), Power Angel (Dark Angel), Manoamano (Alexandros), Rustikal (Born To Sea) a a také polobratr Krasavy (Pop Rock) Kristiano (Moonjaz), jenž debutoval šestým místem v Ceně Masise.

Lamum
V hlavním nedělním dostihu, 12. Zlatém poháru Elektrizace železnic Praha, a.s., bude na startu také druhý z pardubického Zlatého poháru a Velké mostecké steeplechase Lamum stáje Lokotrans

Dalších sedm koní teprve bude zahajovat kariéru. Je mezi nimi také svěřenec trenérky Pavly Váňové Ankgor Wat (Nathaniel), o němž mluvil v předjaří její syn Josef pochvalně. Hřebce, který pochází z rodiny francouzského derby - vítěze Lope de Vegy, zakoupil Jiří Odcházel za 80.000 euro. Trenérka Martina Havelková poprvé vyšle do dostihu klisnu Hanaha Inthejungle (Bungle Inthejungle) a bošovické tréninkové středisko bude poprvé zastupovat Great Gunnar (Aussie Rules) stáje Westminster Race Horses. Zajímavý rodokmen má také český odchovanec Anjellico (Egerton) či polosestra Korfu (Blue Coral) Astoria (Silver Frost). Ivory Light (Leading Light) je polobratrem třetího ze slovenské Velké jarní ceny Irwin Forge (Fuisse). A známého sourozence má také svěřenec trenéra Arslangireje Šavujeva Blitzkrieg (Sea The Monn). Je jím Silver Ball (Rio de la Plata).

Dostihový den otevře Cena společnosti Tipa Telekom Plus, a.s. na 1000 metrů. Schopností tříletých Kostiye (Dark Angel), Easyridera (Dream Ahead), Cool Baby (intense Focus) a Taella (Mikhail Glinka ) prověří  mj. Archipenka (Archipenko) a více než 60 kilogramy zatížení Wobull se Now (Bully Pulpit), Irando (Sharpour) a Pale Martini (Kandahar Run). V handicapové Ceně společnosti AŽD Praha, spol. s r.o. na 1800 metrů o 60.000 Kč by měl být po druhém místě ve Velké ceně BBAG preferovaným koněm Galis (Suteki Shinsukekun), spolehlivými koňmi jsou také Iwnianka (Tempelwächter) či tříletá Mambo (Bully Pulpit). A nebezpečný může být i Lucian (Literato) s Davidem Liškou v sedle.

Michaela Zemanová


     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net