synthPrvní letošní dostih na pardubickém závodišti představil v překážkovém prostředí poměrně neznámé vítěze. Trenér Ivan Kub, který nachystal k úspěchu čtyřletou Sabanu, si na překážkách zapsal teprve třetí zásah v kariéře. Už jako jezdec byl specialistou na rovinové koně a ti byli dosud i jeho trenérskou profesí. Jak sám přiznává, překážkový postup se Sabanou byl tak trochu ctností z nouze…

Kobylka nám nechtěla chodit do startovacích boxů, vždycky měla svou hlavu, a pro roviny byla prakticky nepoužitelná,“ přiznal Ivan Kub, který chystá koně v jihočeském Smolivci s bratrem Petrem bez toho, že by měli k dispozici tréninkové skoky. „Ona se vždycky ukazovala jako kvalitní kůň, a určitě jsme s ní chtěli něco dokázat. Překážky byly logickou volbou v okamžiku, kdy se ukázalo, že se starty na rovinách to prostě nezvládne,“ dodal Kub. První překážkové krůčky klisna udělala na dnes už nefunkčním závodišti v Tochovicích a pro skoky projevila nečekaný talent. „I když až tak velké překvapení to nebylo, je po plemeníkovi Magnusovi, a mezi jeho potomky se narodila spousta koní s talentem pro skoky. Ona je tedy jen jednou z mnoha podobných koní. Skákání ji vyloženě baví, všichni, kdo na ní skáčou, to o ní říkají,“ pochvaluje si trenér přesto, že on sám se skokanského tréninku ze zad klisny nezúčastňuje. „Když je s ní potřeba skákat doma, vezme si to na starost brácha a v Tochovicích nám ji jezdí zkušenější Pavel Horčička. To, co na skocích umí, je i jeho zásluha,“ říká na adresu jezdce, který působí u legendárního trenéra Václava Chaloupky právě v Tochovicích na Příbramsku. Klisna je jako čtyřletá samozřejmě na počátku překážkové kariéry, ale dnešním výkonem si řekla o pozornost „velkých hráčů“ na české překážkové scéně. „Jsem rád, že jsem měl možnost se na ni posadit, je to dobrý kůň,“ pochvaloval si jezdec Jakub Kocman, který disponuje zkušenostmi z ježdění na britských ostrovech a i tam odtud má schopnost poznat kvalitního koně v okamžiku, kdy se k nějakému dostane. „V tomhle dostihu nastoupilo několik koní, kteří můžou na překážkách v budoucnosti mít zajímavou kariéru, ale ona s nimi neměla větší problém. Když jsem jí dal pokyn, zrychlila a nikdo se nás nedržel. A to je chvíle, kdy má jezdec ten nejlepší pocit,“ pochvaloval si Kocman.

Poklonu klisně ostatně složil i trenér Čestmír Olehla, jehož favorizovaný Starbuck skončil v první testu roku 2013 v poli poražených. „Je to klisna, o které ještě uslyšíme,“ je si jistý Olehla. „Neprohráli jsme proto, že by Starbuck zaběhl špatně, ale ona byla prostě a jednoduše moc rychlá, v tom to celé bylo. Jako trenér jsem chystal jejího otce Magnuse a to byl výborný kůň. Musím přiznat, že z vítězství jeho potomků mám tak trochu radost i v okamžiku, kdy můj vlastní svěřenec prohraje. Beru to tak, že Sabana vyhrála i pro Magnuse,“ dodal Čestmír Olehla.

Autor: Petr Guth    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net