Prvomajova dobehZítra ve 14. hodin bude zahájen už druhý letošní mítink na závodišti v Lysé nad Labem, kde uvidí návštěvníci osm dostihů. V programu mají převahu roviny, kterých je pět, ale tradičním vrcholem odpoledne je Prvomájová steeplechase crosscountry na 4200 metrů o 150.000 Kč. Dostih je výborně obsazený a slibuje velmi zajímavou podívanou. Většina jeho účastníků už dokázala v překážkovém sportu vyhrát velkou steeplechase anebo kros. V pozici favoritky na start určitě půjde populární "Delinka", devítiletá Delight My Fire (Way Of Light). V jejím sedle bude podruhé ž. Bartoš.  


Delight My Fire nevyšla loňská sezóna nejlépe, ale na podzim ukázala ve Velké slušovické steeplechase, že stále patří k nejlepším. O tom svědčí i to, že se přiblížila hranici zisku 4 miliony korun. Klisna zatím na dráze v Lysé nad Labem nestartovala, ale to by nemělo vadit. Na startu bude také druhý z loňského ročníku dostihu a účastník Velké pardubické Pareto (Rainbows For Life), který byl pokaždé na zdejší dráze na některém z tabulových míst. Trenér Josef Váňa vyšle na start dalšího šancového koně, Power Zara (Desert Prince). Vítězi kvalifikačního dostihu pro Velkou pardubickou v sezóně 2017 se loni vyvedla druhá půlka sezóny, kdy kromě čtvrtého místa v Ceně Labe podal dobrý výkon i v listopadu v krosu na treviské dráze. Jako vítězka Ceny Laty Brandisové přezimovala Poinsettia (Egerton), která je jedním z mála koní pokračujících v tréninku pod vedením MVDr. Olehly po jeho odchodu ze Světlé Hory. Klisna byla před dvěma roky na zdejším dráze třetí v Memoriálu Evy Palyzové, a loni z ní jezdec v Prvomájové steeplechase spadl. 

Jedním ze dvou nejstarších koní v poli je jedenáctiletý Catch Life (Rainbows For Life), který si v březnu dobře počínal v Trevisu, ale naposledy na bratislavské dráze zůstal za očekáváním.  Výbornou formu mají svěřenci trenérky Novákové, která vyšle do dostihu zástupce stáje Vocetka Tamase (Royla Court), snadného vítěze steeplechase třetí kategorie v Brně. V tuzemské nejlepší společnosti ale zatím chyběl. Jedenáctiletému Larizanovi (Jape) trenéra Popelky se vždy na zdejší dráze dařilo, mj. tu byl dvakrát druhý v Memoriálu Evy Palyzové. V lońském ročníku Prvomájové ale spadl a zranil se. Zítra se tedy vrací na dráhu po roční přestávce.

Delight My Fire
Účastí v Prvomájové steeplechase vstoupí do své sedmé sezóny vítězka 10 dostihů Delight My Fire patřící DS Pod Buchlovem paní Preclíkové. Sázková kancelář Tipsport klisnu favorizuje s kurzem na vítězství 1,8:1

Trenér Bodlák přiveze do Lysé nad Labem nejen Delight My Fire, ale také Slivku (Mikhail Glinka). Vítězka dvou dostihů nejvyšší kategorie včetně Ceny Arvy si odbude pod vedením žokeje Bartoše překážkovou premiéru. Zúčastní se úvodního dostihu, kterým jsou proutěné překážky na 3000 metrů. V něm bude ale učitě chtít uspět také Gold Havanah (Havana Gold), vítězka pěti dostihů z posledních čtyř startů včetně svého prvního dostihu přes proutěné překážky.

Z rovinového programu je nejzajímavější trojková cena na 1700 metrů o 45.000 Kč s devíti účastníky, která předchází hlavnímu dostihu. Po dvou týdnech se vrací na závodiště svěřenkyně trenéra Hurta Čamilla (Camill), která tu ovládla dobře obsazený dostih se stejnou propozicí. Tentokrát ale ponese vyšší hmotnost. Vítězstvím také vstoupil do sezóny Alexandr (Approve) a ve hře je i přes nejvyšší hmotnost v poli 62 kg Stormico (Stormy Jail). Zvědavi budeme také na výkon čtyřleté klisny francouzského chovu Mo My Dream (Martillo), která bude debutovat. Jejím trenérem je Filip Neuberg. Výhodu domácí dráhy bude mít Pale Martini (Kandahar Run). Tenrokrát ponese o 5 kilogramů méně než při zdejším Velikonočním mítinku a to mu může pomoci. Lusinda (Havana Gold) absolvuje teprve druhý start v životě, stejně jako minule na zdejší dráze debutující Naex (Excelebration). Třetím místem nedávno v Kolesách ukázal matador Malq (Prince Kirk), že stále nepatří mezi důchodce a může těžit z nejnižší hmotnosti. Wicker Stone (Whipper) vstupuje do sezóny za nové tréninkové středisko, trenéra a majitele. Vrací se na roviny po více než dvouleté pauze, kdy se věnoval překážkové disciplině. 

Michaela Zemanová
Fotografie: Andrea Zavadilová

Sázková nabídka Tipsportu na dostihový den v Lysé nad Labem


     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net