Cena labe 21Ve stínu Velké pardubické tradičně zůstávají rámcové dostihy, z nichž takřka každý by sám o sobě byl ozdobou samostatného mítinku. Pěkné počasí, dobře připravená dráha s nenáročnou oranicí vytvořily ideální podmínky pro skvělý sport s řadou skvělých výkonů i nádherných finišů v cílové rovině.


O ten ale diváci byli ochuzeni v samotném vrcholu rámcového programu Ceně firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. - Ceně Labe (stch cc, L, 6+, 5200 m, 400.000 Kč) v němž stylem zadrženě 12 triumfoval sedmiletý AENEAS (Galileo), před 4 lety v Českém derby šestý reprezentant barev Statku Blata Český ráj manželů Dufkových. V dostihu přitom dlouho vedla favorizovaná francouzská bělka z lotu Guillaume Macairea Born to Be a Queen (Walk in The Park), vedená v Pardubicích taktéž debutujícím francouzským žokejem KIlianem Dubourgem. Jeho oku lahodící elegantní styl byl příjemným oživením "malé Velké pardubické", klisna ale na posledním skoku udělala chybu a její test na případnou účast v příštím ročníku Velké pardubické skončil pádem. Před závěrečným skokem už na favoritku zaútočil Aeneas, kterému se po jejím pádu otevřela volná cesta k prvnímu triumfu na pardubické dráze. Druhé místo obsadil Zataro (Moonjaz), polobratr dnes úspěšné Ztracenky, a třetí Del Rey (Pouvoir Absolu).
Vítězný Aeneas, který na rovinách patřil k elitě když skončil druhý v českém St. Leger a třetí ve Slovenském derby, po čtyřech překážkových triumfech v Lysé ukázal, že dokáže vyhrát velký dostih i v Pardubicích. "Podle mě je to ideální kůň do Pardubic - umí v dostihu odpočívat a má finiš," uvedl po dostihu Josef Bartoš a dodal: "dnes nám pomohly i podmínky, není těžká oranice."
Cena Labe bývá nejvážnější cestou ke startu ve Velké pardubické, který nevyloučil ani trenér Váňa. "Pokud bude zdravý, nebránil bych se tomu."

Odpoledne plné silných finišů

Prosluněné sváteční odpoledne odstartovala Stříbrná trofej - Cena pivovarů Staropramen (stch I.k., 4400m) v níž měl desetinový favorit Dominique (Motivator) všechny šance na další úspěch, do cílové roviny točil na prvním místě s plnýma rukama žokeje Faltejska, ale chybný odskok na poslední překážce a následný pád znamenal konec nadějí. Jeho chybu využil k prvnímu kariérnímu triumfu šestiletý svěřenec Luboše Urbánka FOUDRE D'ALLIER (Network), předloňská 65.000 € akvizice stáje Lokotrans s Janem Kratochvílem v sedle, který se v létě vrátil zpět z francouzského tréninku. Druhý skončil Arlington (Fly to the Stars) s Jaroslavem Myškou a třetí obhájce loňského vítězství Dusigrosz (Full of Gold).

Hattrick koní českého chovu

Poražený Jaroslav Myška se dostatečně odškodnil hned v následující Ceně společnosti VCES a.s. - Ceně Laty Brandisové (stch cc, I.k., 4+ kl., 4200 m), v němž sice předvedla skvělý výkon předloňská vítězky Ceny trojročných kobýl Nikeandnemesis (Xtension), ale její pokus o start-cíl triumf zmařila ZTRACENKA (Pop Rock), kterou Jaroslav Myška rozhoupal ke krásnému závěru, jímž Nikeandnemesis o 1 1/4 délky porazila. Odchovankyně Františka Vocáska, kterou nyní pro stáj Nýznerov připravuje Stanislav Popelka, je polosestrou úspěšné steeplerky Zulejky (Magnus), která sice dvakrát nedokončila kurz Velké pardubické, ale získala druhé místo v Ceně Vltavy.

Ztracenka otevřela hattrick koní českého chovu, o jehož druhou část se postaral talentovaný napajedelský odchovanec GATSBY (Egerton - Greek Wedding, Arch) v Ceně Kudy z nudy - Ceně ČASCH (stch cc, I.k., 4200 m), kde svou dosavadní výbornou bilanci 3 vítězství a jednoho druhého místa ze 4 startů obohatil o další triumf. Svěřenec Pavla Tůmy jej dosáhl díky silnému finiši, kterým v závěru předstihl o trhák se před cílovou rovinou pokoušejícího Giorgione (Poet's Voice) s Josefem Bartošem. Gatsbyho vedl žokej Faltejsek.


NN21 gatsby2

Že trpělivost růže přináší potvrdila v Poháru BICZ holding (hdcp III.k., 4600 m), jediném handicapu v nedělním programu, sedmiletá KORNELIA (Scater). Jakubem Kocmanem defenzivně jetá klisna ze stáje Martina Bláhy využila nižší hmotnosti a skvělou koncovkou jistě o 2 1/2 délky zdolala o dva roky mladšího Sexy Lorda (Egerton) a po premiérovém zářijovém triumfu získala druhé kariérní vítězství. Svěřenkyni Stanislava Popelky si trenér sám odchoval a z chovu Popelků pochází i její matka Korinka (Bin Shaddad), pětinásobná překážková vítězka a třetí z Ceny Labe (L) v roce 2009.

gratulace popelka2

Chelmsford - talent s velkou budoucností

Nechybělo mnoho, aby domácí chov slavil úspěch i v druhém největším dostihu rámcového programu Ceně hejtmana Pardubického kraje - Ceně Vltavy (stch cc, NL, 5+, 4500 m). V něm nasadila velmi svižné tempo loňská vítězka Poplerova memoriálu Dajuka (Jukebox Jury) s Lukášem Matuským, úspěšně prošla celým kurzem, v němž před velkou vodou ztratili nohy Popinjay a Tiep de l'Estat, ale v závěru nenašla odpověď na skvělý finiš desetinového favorita CHELMSFORDA (Sunday Break), který ji po tuhém boji o 1/2 délky porazil. Po čtvrté v řadě vítězného pětiletého Chelmsforda, v němž roste stáji Jasna a trenéru Váňovi staršímu mimořádný talent, vedl dnes double slavící Josef Bartoš.

Tečku za rámcovým programem udělal nejrychlejší kros dnes Poplerův memoriál skupiny Profireal Group (stch NL, 3300 m), ve kterém dlouhé sólo Lad Ina (Calming Influence), který si v průběhu dostihu v rychlém tempu vytvořil mnohadélkový náskok, v závěru utnul favorizovaný  CHRYSTAL CROSS (Crossharbour) trenérky Myškové s Jaroslavem Myškou v sedle, reprezentující stáj Aleše Jerie. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net