JCK dobehVýbornou úroveň měl vrchol dnešního odpoledne v pražském Conseq Parku, 69. Jarní cena klisen, která se odehrála v novém rekordu dostihu. Pro klasické vítězství si z Drážďan přijela do Prahy bělka Fashion Queen, kterou pro první letošní dostih výborně připravila Claudia Barsig a odjezdil ji Rene Piechulek. Vítězka Memoriálu Rudolfa Deyla Polyanta i poprvé startující šampionka Saša ale své příznivce nezklamaly a v poctivém dostihu podaly výborné výkony. Saša skončila třetí a Polyanta bojovala rovnocenně o první dotaci. Navíc obě by měly stát i delší tratě, takže by Oaks  mohlo být velmi zajímavé. 

V Květnovém handicapu patřícím do II. kategorie se prosadila Indian Lass trenéra Jaroslava Jelena, pro kterého to znamenalo již třetí letošní prvenství a výtečnou 50 procentní úspěšnost. Dvě vítězství si připsala trenérka Ivana Pejšková.

Deset tříletých klisen se krátce po 16. hodině postavilo na start prvního klasického dostihu sezóny, 69.
Jarní ceny klisen (3l. kl., Listed, 1600 m, 550.000 Kč). Největší pozornost byla upřena ke třem aktérkám, suverénní vítězce Memoriálu Rudolfa Deyla a neporažené Polyantě (Soldier of Fortune), německé vítězce Listed dostihu v Hannoveru FASHION QUEEN (Santiago) a loňské Nejlepší dvouleté klisně Saše (Makfi). Obě posledně jmenované klisny měly nevýhodu prvního startu v sezóně, ale obě se s tím vyrovnaly výborně. Krátce po otevření dvířek boxů přešla do čela stejně jako v minulém dostihu Polyanta, ale zanedlouho se před ní dostala Johanka (Pop Rock). V cílové rovině znovu převzala vedení Polyanta a dlouho se zdálo, že udrží čistý štít, ale z vnější strany ještě přišlo nebezpečí v podobě dotahující bílé německé zástupkyně. Obě klisny spolu svedly v rychlém dostihu nádherný souboj, ve kterém o půl délky dominovala Fashion Queen reprezentující Stall Barsig. Trenérka Claudie Barsig a žokej Rene Piechulek (mj. druhý ze Slovenského derby v sezóně 2015) tak slavili velký úspěch hned při svém prvním startu na českém závodišti. Třetí místo tři délky za nimi patřilo rovněž výborně běžící Saše, a krátkou hlavu za ní doběhla Coffola (So You Think). Zbývající tři dotovaná místa získaly s odstupem Johanka, Katarina (American Post) a Chica Querida (Frozen Power). Dlužno ještě vyzdvihnout výkon Polyanty, protože má velkou zásluhu na skutečnosti, že jsme byli svědky nejrychlejší Jarní ceny klisen v 69leté historii dostihu. Fashion Queen totiž dosáhla času 1:37,85, kterým o 5 setin vteřiny překonala 24 let starý výkon Ajanty.

FashionQueen Polyanta
Dvě hlavní aktérky rekordně rychlé Jarní ceny klisen, Fashion Queen a Polyanta těsně po doběhu (foto: Petr Nowicki)

Úvodní dostih slavnostního chuchelského odpoledne otevřela Cena dne vítězství (3l., IV. kat., 1200 m, 40.000 Kč) určená tříletým koní. Polovina ze šesti startujících prožila dostihový křest a našli se mezi nimi dva koně, kteří měli nad svými ostřílenějšími vrstevníky navrch. Dostih dlouho vodil favorit Macario (Amico Fritz) a asi v polovině cílové roviny se dostala do čela Marianka (Calming Influence), ale nakonec ji dokázal nečekaně o třičtvrtě délky porazit podél bariéry útočící debutant IRANDO (Sharpour) podporovaný pro Stáj Filip Pavlínou Filipovou. Délku za vítěznou svěženkyní trenérky Berthier podala dobrý výkon rovněž debutující Lady Hortenzie, dcera populárního "zlatohříváka" Heretica. Vítězný Irando pochází z prvního ročníku potomstva výborného mílaře Sharpoura a je jeho prvním vítězem.

Roli velké favoritky handicapové Ceny Ajanty (3+, III. kat., handicap, 1200 m, 60.000 Kč) splnila tříletá zástupkyně stáje Riviera MAYDA (Approve). Klisnu čtvrtou v Memoriálu Rudolfa Deyla jevící se jako sprinterku se rozhodl realizační tým trenéra Tomáše Váni raději ponechat na kratších tratích a vyplatilo se. Dostih rychle odbíhal pod taktovkou Hyacinta (Slickly) a Prestige of Gracie (Captain Rio), ale ti nakonec nestačili na dotovaná místa. Stephane Breux zaútočil s Maydou cca 300 metrů před cílem, klisna akcelerovala a v cíli měla délkový náskok na Parketu (Bully Pulpit), za níž o půl délky získal třetí místo Victorious Laugh (High Chaparral).

JCK dekorovani
Čestné ceny vítězům 69. Jarní ceny klisen předával houslový virtuos Pavel Šporcl (foto: Petr Nowicki)

Také následující Memoriál Jana Košťála (3+, IV. kat., handicap, 1400 m, 40.000 Kč) rychle rozeběhli dva koně, ale i oni tempu v cílové rovině podlehli. Taktovku dostihu po nich převzala favorizovaná Archipenka (Archipenko), ale neměla vyhráno, protože v závěru dostihu na ni ještě zaútočil čtyřletý MARIONEL (Alfred Nobel) ježděný ž. Martinem Laubem a o hlavu pro svého majitele Mgr. Marka Šimáka poprvé vyhrál. Necelou délku za Archipenkou doběhl nejméně zatížený Tagugu (Noroit). Marionela připravuje ve Velké Chuchli Ing. Ivana Pejšková a tohle bylo první vítězství jejího svěřence v aktuální sezóně. To druhé ale na sebe nenechalo dlouho čekat...

Čekání na první vítězství skončilo hned v následujícím dostihu, Ceně Emont Bohemia, s.r.o. (3+, III. kat., handicap, 1400 m, 60.000 Kč), také pro stáj Rabbit Trhový Štěpánov a trenéra Petra Juránka. A podobně jako Mayda, tak i polobratr vítěze Michalova memoriálu a druhého ze slovenského Saint Legru Montjeu Thirda MONTE GELATO (Durante Alighieri) byl jediným zástupcem klasického ročníku v dostihu. Monte Gelata vedl ž. Michal Mach a hřebec figurující na přihláškách do Českého derby předvedl silný finiš a téměř o dvě délky porazil loňskou dvojnásobnou vítězku Pouline (Scyris) a nejvíce zatíženého Monte Christa (Tiger Cafe).


MonteGelato vitez
Tříletý Monte Gelato (Michal Mach) vítězí v Ceně Emont Bohemia, s.r.o. nad bojující trojicí Pouline - Monte Christo - Ibar (foto: Petr Nowicki)

Po Jarní ceně klisen dostala možnost ukázat se v sedlech nastupující generace jezdců. Cena Střední školy dostihového sportu a jezdectví (3+, V. kat., handicap, 1800 m, 20.000 Kč) byla neojobsazenějším dostihem odpoledne a po půldruhé hodině mohl slavit další vítězství tým okolo trenérky Ing. Pejškové. Její svěřenec ONDREÁŠ (Socr House) hájící barvy DS Ondra, Matyáš, Flash stejně jako Marionel vyhrál poprvé v životě, na rozdíl od svého jezdce, talentovaného Daniela Vyhnálka, který zvítězil potřetí a letos už podruhé.  Druhým místem, třičtvrtě délky zpět, potěšil zástupce "učilištní stáje" Labond (Forever Bond) s Anetou Trnkovou v sedle a poslední medailové umístění patřilo War Horseovi (Mukhalif) vedenému Simonou Laubeovou.

Favoritům se nedařilo v Květnovém handicapu (4+, II. kat., handicap, 1800 m, 90.000 Kč). Loni druhá ve slovenské Jarní ceně klisen a vítězka Ceny Arvy Florentina (Belenus) totiž při svém sezónním vstupu nestačila na dvojici soupeřů majících shodný kurz na vítězství 9:1. Vítěz z minulé chuchelské neděle Magic Tirol (Golden Tirol) se musel o třičtvrtě délky sklonit před loni v srpnu třetí v Memoriálu Josefa Dolejšího INDIAN LASS (Indian Haven), která pod taktovkou ž. Jana Vernera potvrdila dobrou formu svěřenců Jaroslava Jelena, který tak má letos již tři vítězství. 

Dalším z trenérů, kteří během dnešního chuchelského odpoledne zaznamenali první vítězství v sezóně, i když v tomto případě se jednalo přesněji řečeno o první vítězství v českém turfu, byla Štěpánka Myšková. Ta měla v Ceně Bosny (3l., IV. kat., 2400 m, 40.000 Kč) dva svěřence. Její favorizovaná Lodgia Rock (Pop Rock)  se starala od oblouku u internátu o tempo dostihu. V cílové rovině ale nestačila na trojici koní. Z nich měl nejvíce sil její tréninkový kolega EVŽEN (So You Think), který si za asistence žáka Davida Lišky připsal o půldruhé délky první životní triumf. Za reprezentantem stáje Englicovi a Kulhánkovi doběhla druhá Society Solvent (Tiger Cafe). A o krk zpět doběhl debutující Nick (Soldier of Fortune). Polobratr klasické vítězky Nidary (Kallisto) za sebou o hlavu zanechal Lodgii Rock. 

Michaela Zemanová

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net