RibelinoLetošní 130. Velká pardubická byla jeho posledním dostihem. Jak nás dnes informoval zástupce stáje Lokotrans, ukončil dvanáctiletý hnědák Ribelino (Truth Or Dare) dostihovou kariéru. Úspěšného reprezentanta růžovobílých barev, který se do análů českého turfu zapsal nesmazatelným písmem jako vítěz Velké pardubické z roku 2015, nyní čeká zasloužený odpočinek. Trávil jej bude nedaleko svého dosavadního domova u své ošetřovatelky Alžběty Maráškové.

 
Ribelino vešel do historie nejen jako vítěz Velké pardubické, ale i jako jediný kůň, jemuž bylo vítězství připsáno u zeleného stolu několik týdnů po doběhu, když byl kvůli pozitivnímu nálezu antidopingové kontroly diskvalifikován první v cíli Nikas (Scater). Ribelino ani jeho majitel si tak neužili ovace plných tribun a na jejich triumf občas veřejnost pohlíží s menším respektem než na triumfy vítězů, kteří si je odvezli už z Pardubic. Nicméně právě v onom ročníku podal Ribelino svůj nejlepší výkon a čas 8:56,01, kterého tehdy dosáhl, je dodnes rekordem dostihu.

Ribelino přišel do českého turfu už jako hotový překážkový kůň z Francie. V zemi galského kohouta absolvoval svůj jediný rovinový start a také dalších 12 v překážkových dostizích, ve kterých získal jedno vítězství v krosu v Lignieres a dalších 6 umístění. První sezóna v Čechách v roce 2014 se mu příliš nevyvedla, z 5 startů jen 3 dokončil a ani v jednom se neumístil, ale do následující vstoupil jako zcela jinak. V květnu v Pardubicích vyhrál Úvodní cros-country Koroka (I.k.), po ní následovalo druhé místo v I. kvalifikaci, pak zářijový triumf ve dvojkovém krosu a poté zmíněný triumf ve Velké pardubické.

Nepřehlédněte: Bully Pulpitovi se v Maďarsku daří. Z prvních dvouletků už většina vyhrála

Bohužel na tuto formu už nikdy plně nenavázal. Následující sezónu první tři dostihy nedokončil a zakončil ji čtvrtým místem v srpnové kvalifikaci, po které se ze zdravotních důvodů delší dobu odmlčel. Na dráze se znovu ukázal až o 21 měsíců později a po nevýrazných výsledcích v kvalifikacích se postavil znovu na start Velké pardubické, v níž skončil na 11. místě. V roce 2019 převzal jeho přípravu od Stanislava Kováře trenér Luboš Urbánek a ač výsledky v kvalifikaci byly lepší než v předešlé sezóně a zářijovou dokončil na čtvrtém místě, ve Velké pardubické skončil na Taxisu. I letos šel cestou kvalifikací, ve IV. skončil na pátém místě a s dostihovou kariérou se následně rozloučil třináctým místem ve Velké.

Za dobu v českém tréninku absolvoval 25 startů, téměř výlučně v Pardubicích, vyhrál 3 z nich a v dalších 7 se umístil, díky čemuž vydělal 2,754.210 korun. (miv)

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking