Josef Vana mlLoni jsme žokeje Josefa Váňu ml. na českých drahách viděli jen sporadicky, ale o to více se mu dařilo v zahraničí. Stal se jezdeckým šampionem Itálie a dokázal vyhrát čtyřikrát také ve Francii. A daří se mu i v nové sezóně, do níž vkročil v neděli dvěma vítězstvími na závodišti v Pise.  Nejen to ale bylo tématem našeho rozhovoru. Dozvíte se totiž také více o nových posilách ve stájích tréninkových středisek rodiny Váňových. A nebude chybět ani přání Josefa Váni ml. pro sezónu 2018. 
Nejprve se krátce ohlédněme za loňským rokem. Třináctá sezóna v sedle pro vás byla zřejmě tou vůbec nejlepší. A to nejen na počet vítězství v jedné sezóně, kterých jste dokázal 41, ale také na zisk prvního titulu italského šampiona na překážkách a zdejší významná vítězství. Hodnotíte rok 2017 jako nejúspěšnější ve vaší kariéře?

Určitě ano. Byla to moje nejúspěšnější sezóna na vítězství a také na výsledky v Itálii. Vyhrál jsem tu čtyři grupové dostihy včetně tří dostihů grupy jedna. Podařilo se mi vyhrát šampionát a totéž se povedlo i tátovi. Zisk jezdeckého a trenérského šampionátu jsou našimi velkými úspěchy. Tátův úspěch v trenérském šampionátu mě těší ještě více, protože také odráží výbornou práci celého našeho pracovního týmu.

Poslední dva dostihové dny v Itálii byly v prosinci zrušeny. Můžete tuto situaci čtenářům více přiblížit?
První dostihový den zrušili Italové kvůli chybějícím financím. Přitom obdrželi v říjnu dotaci osm milionů euro z hracích automatů. Uspořádali poté dostihy v Meranu a v Miláně o vysoké ceny. Nepamatuji se, že by se někdy běhaly prodejní dostihy o 25 tisíc euro anebo grupy o 100 tisíc euro. Byli bychom raději, aby peníze lépe do dostihů rozvrhli a třeba i část financí ponechali již na leden. Ten druhý dostihový den 21. prosince jsme po dohodě mezi sebou zase zrušili my, trenéři. Pořadatel totiž chtěl udělat dostihy s dotací jen 8 tisíc euro, což je snížení na polovinu obvyklé dotace. Bylo by to hodně finančně náročné jet na takové dostihy, a to i pro domácí účastníky. Všichni by na ně cestovali a z Merana je to také do Pisy daleko.

J.Vana ml Italie
Loňská sezóna v Itálii znamenala pro Josefa Váňu ml. první místo v šampionátu s 35 vítězstvími, výbornou úspěšnost na vítězství 29 % a vyježděných více než 400 tisíc euro pro majitele koní

V neděli už proběhl v Pise první dostihový den nové sezóny. K tomu, jak byl pro vás úspěšný, se ještě dostaneme. Nejprve by mě zajímalo, zda-li bylo na dostizích znát, že stávka přinesla očekávaný výsledek?
Určitě to k něčemu bylo. A také bylo vidět, že nejdou v Itálii dostihy „do kopru“. Na dostizích v neděli bylo hodně lidí, bylo tam opravdu živo. A to i u stájí. A k vidění bylo i hodně nových koní. V Itálii je tedy dost lidí, kteří chtějí překážkové dostihy dělat, a myslím, že to tam může jít dopředu.

A jak hodnotíte první dostihový den v Itálii z vaší pozice jezdce a manažera stáje?
Bylo to super. Dvě vítězství, dvě druhá místa a všichni koně za peníze. A myslím, že jsme mohli mít i tři vítězství, mnoho nechybělo. Dařilo se nám tedy výborně, byl jsem moc spokojený. Máme teď super tréninkové podmínky. Zamrzlo jsme měli jen jeden týden. To nehrálo velkou roli a teď se trénuje výborně.

Ráda bych se vás zeptala na jednoho z vašich nedělních vítězů. Polského rodáka Temperamenta si pamatuji z velkých rovinových dostihů. Dlouho ale, zřejmě ze zdravotních důvodů, nestartoval. A vy jste s ním dokázal vyhrát hned při jeho překážkovém debutu. Jeví se vám i jako kůň pro větší dostihy?
Měl problémy s nohama a přitom, jak je to velký kůň, se ani není čemu moc divit. Počkali jsme si na něj a vyplatilo se to. Jsem z jeho prvního startu nadšený. To, že zvítězil při debutu a porazil tak dobrého koně jako je Roman, to je hodně slibné. Věřím, že pokud bude Temperament zdravý, čekají ho i větší dostihy.

A mohl by podle vás ještě některý z dalších koní běhajících v neděli časem zamířit do lepší společnosti italských překážkářů?
Hodně dobrým koněm je čtyřletý Big Fly. Moc takových koní jako je on nemáme. Ale u něho je problém s hlavou, nechce totiž moc závodit. Ale teď v neděli se mi líbil.

Můžete nám prozradit nejzajímavější nové koně, které přišli v zimě k vám do tréninku?
Před asi měsícem k nám přicestoval polobratr dvojnásobného vítěze grupy 1 Grand Steeple-Chase de Paris Milorda Thomase, o tři roky mladší Martinstar po plemeníkovi Martaline. Měl by startovat přibližně za měsíc a moc se na něho těším. A dalším koněm, o kterém si myslím, že by mohl být v budoucnu hodně zajímavý, je dvouletý nákup pana inženýra Odcházela, hřebec pořízený za 80 tisíc euro po plemeníkovi Nathaniel. Chodí pod sedlem asi měsíc, ale jeví se moc dobře. Takového ročka jsme ještě neměli.

Martinstar
Velmi zajímavým nováčkem ve střediscích Váňových je šestiletý Martinstar, polobratr skvělého mnohonásobného grupového vítěze Milord Thomase. Snímek zachycuje jeho vítězství koncem listopadu v prodejním dostihu v Auteuil, po kterém byl zakoupený za 24 tisíc euro pro úspěšnou dostihovou stáj Scuderia Aichner SRL 

Loňská sezóna pro vás byla nejen nejúspěšnější, ale také hodně odlišnou v tom smyslu, že se odehrávala v drtivé míře na zahraničních závodištích. Bude tomu tak i letos?
Ano, určitě bude. Budu jezdit hlavně v zahraničí. Když jsem byl mladý, tak jsem jezdil všude, ale teď mám odpovědnost vůči své rodině a rodičům, kterým chci co nejvíce pomáhat, protože je u nás v tréninku okolo sedmdesáti koní. Navíc tím, že máme stále více koní pro zahraniční starty, tak trávím hodně času mimo domov. Takže by ta letošní sezóna opět měla pro mne znamenat jen minimum startů v Česku.

Jsme stále ještě na začátku nového roku. Dal jste si nějaké předsevzetí? A co byste si přál v sezóně 2018?
Předsevzetí jsem si žádné nedal. Ale přál bych si být zdravý a vyhrávat velké dostihy. A také bych si už moc přál být ve Velké pardubické čtvrtý… Jel jsem Velkou desetkrát a čtyřikrát jsem projel cílem na pátém místě.  Za tu dobu jsem asi ještě nikdy neseděl na tom správném koni, protože jsme v tomhle období vyhráli Velkou šestkrát. Takže kdybych se posunul na lepší výsledek ve Velké, tak to by mi také udělalo radost.

Michaela Zemanová

Fotografie: Petr Guth, více jeho snímků si můžete prohlédnout zde    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net