vana josef new2Dostihová sezóna 2016 byla pro trenéra Josefa Váňu mimořádná na výsledky v italském překážkovém sportu. Nejenže jeho svěřenec vyhrál potřetí vrchol zdejší překážkové sezóny Gran Premio Merano, ale zaznamenal tu celkem 29 vítězství. To je nejvíce během 15 let, kdy posílá své koně na italské dostihy. S Josefem Váňou jsme si ale povídali také o plánech pro letošní zimní starty jeho svěřenců nejen v Itálii. A dozvěděli jsme se také o některých nových koních, kteří obývají boxy v tréninkových střediscích Mlýnce a Bohuslavi.


Pane Váňo, loni se vám povedlo přivézt z Itálie dosud největší počet vítězství. Určitě u vás panuje velká spokojenost…
Já ta vítězství moc nepočítám, ale když říkáte, že jsme vyhráli v Itálii 29x, tak to už je slušná porce… Vyhráli jsme Gran Premio, grupa jedna dostih na jaře, a i hodně dalších dostihů. Spokojený tedy určitě jsem.

Kolik koní je u vás v přípravě pro starty v Itálii během letošní zimy?
Máme rozpracovaných asi patnáct koní, ale nevím v tuto chvíli, jestli všichni budou startovat. Na 6. ledna v Pise jsme naplánovali start čtyř koní, ale jedna klisna má trochu přiteklou nohu, takže je možné, že tam nakonec pojedeme jen se třemi koňmi. A asi nebude žádná sranda přejet přes Alpy, protože na středu je hlášeno zhoršení počasí, takže nás možná čekají krušné chvíle.

Budete se také ještě pokoušet uspět ve Francii?
Ve Francii se nám zatím nevedlo, ale budeme to i nadále zkoušet, abychom tam také uspěli a něco zde vydělali. Asi zkusíme závodiště Fontainebleau, zřejmě už v únoru.

Mazhilis viteziGP
Sezóna 2016 přinesla Josefu Váňovi také další úspěch v Gd-1 Gran Premio Merano - tentokrát prostřednictvím reprezentanta stáje Köi Dent Mazhilise a Jana Kratochvíla

A můžete nám něco prozradit ohledně nejzajímavějších posil vašeho tréninkového střediska?
Zatím největší posilou je polobratr Buonarottiho Broughton, který už pro nás vyhrál v Itálii a který se už předtím dobře ukázal na britských ostrovech (třikrát vyhrál na rovinách a čtyřikrát na překážkách – pozn. red.). Dovezli jsme také dva koně z Polska a jsou to zástupci loňského klasického ročníku. Jedná se o vítěze Saint Legeru Dusigrosze, který má francouzský původ a od něho si slibuji do překážek. Měl ale náročnou sezónu.  A naším dalším čtyřletkem z Polska je druhá z polského Oaks Francaise, která se také narodila ve Francii a má překážkový původ. A co se týče tříletého ročníku, tak tam to asi budeme mít těžší, pro letošek nemáme tolik Galileů…

Jsme na prahu nového roku a pro vás vlastně už za pár dní začne také nová dostihová sezóna. Jaké máte pro letošní rok přání?
Důležité je, abychom byli zdraví a pokud budou i naši koně, tak se nám snad zase podaří pěkné výsledky na dostizích nejen u nás.

Michaela Zemanová

Fotografie Petr Guth, další jeho snímky nejen z dostihového sportu si můžete prohlédnout zde

Počet vítězství svěřenců Josefa Váni v Itálii:
2002 1
2003 1

2004 8   (včetně prvního vítězství v dostihu Graded)
2005 11
2006 15 (včetně prvního vítězství v dostihu Graded 1)
2007 14
2008 – 15
2009 12
2010 – 11
2011 17
2012 13
2013 – 21  (včetně prvního vítězství v Gran Premio Merano)
2014 – 15  (včetně druhého vítězství v Gran Premio Merano)
2015 17
2016 – 29  (včetně třetího vítězství v Gran Premio Merano)
---------------------------------------------------------------
Celkem: 200 vítězství (průměrně 13,3 vít. na sezónu)

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net