Hurt TomasSpokojený musí být trenér Tomáš Hurt s včerejšími dostihy v Benešově. Nejenže se jemu a paní Trachtové podařilo uspořádat pěkný dostihový den, který proběhl korektně, ale poprvé v životě připravil pro dostihový den čtyři vítěze. Ale nejen o těchto skutečnostech bude náš aktuální rozhovor.


Nejprve se vás zeptám, jak hodnotíte včerejší dostihový den v Černém lese z hlediska pořadatele?

Já myslím, že můžeme být spokojeni. Podařilo se připravit dostihovou dráhu v dobrém stavu odpovídajícímu provinčnímu závodišti, nebyla tvrdá a ani nikde nestála voda. Josef Borč byl převezený do nemocnice, zatím nevím, jak na tom je, ale nikomu jinému se nic nestalo. V prvním dostihu sice uklouzl kůň a další přes něho spadl, ale jezdci si musí uvědomit, že tu máme oblouk ostrý a musí tomu přizpůsobit svou jízdu. Myslím, že většina jezdců už s tímto počítá. Takže se dostihový den vydařil a i na to konto jsme se s paní Trachtovou rozhodli, že uspořádáme 25. srpna v Benešově ještě jeden dostihový den.


Před včerejším dostihovým dnem jste o něm neuvažovali?

Uvažovali, už jsme o něm jednali i na Jockey Clubu, ale čekali jsme, až jak proběhne dostihový den a také v jakém stavu po něm bude dráha. Dnes ráno jsem ji projel traktorem s kruhem a vypadá dobře, takže můžeme dostihy uspořádat. Zvolili jsme termín 25. srpna proto, že v tento den nejsou žádné jiné dostihy a následující víkend jsou Netolice a také Praha, takže se jevil termín příští neděle jako nejvhodnější pro dostihový den na provinčním závodišti.


S kolika dostihy počítáte a kdy na ně budou vypsány propozice?

Počítáme se šesti dostihy. Vzhledem k tomu, že den předtím jsou dostihy v Pardubicích, tak vypíšeme jen jeden překážkový dostih a pět dostihů bude rovinových. Propozice budou zveřejněny zítra, tedy v úterý. Aby měli přihlašovatelé dostatek času se s nimi seznámit, bude uzávěrka přihlášek příští  pondělí a OSK proběhne až ve středu.


A jaký byl pro vás dostihový den z pozice trenéra? Čtyřikrát vyhrát za odpoledne není moc obvyklé…

Já jsem si to vlastně během dostihového dne ani neuvědomil… Pobíhal jsem mezi dostihovou dráhou, stájí a paddockem, a ani jsem kolikrát neviděl, že náš kůň vyhrál. Hlavně jsem šťastný, že se nám povedlo tolikrát vyhrát za celou stáj a pro paní Trachtovou, že jsme jí udělali radost. Přiznám se, že jsem většinu vítězství ani nečekal a bral jsem spíše domácí prostředí jako nevýhodu. My při tréninku nechodíme s koňmi po trávě, ale v písku, a koně to tu dobře znají, tedy všechny východy a možnosti, jak z dráhy utéct. Zvlášť u našich tříletých klisen jsem měl obavy, aby něco nevyvedly. A musím pochválit Katku Hlubučkovou, že Adélu a Madam Desirable zvládla výborně. To nejsou úplně jednoduché koně na ježdění.


Jedním z vašich včerejších vítězů byla také účastnice Oaks Nasia. Včera sice vyhrála čtyřkový dostih, ale s 68 kilogramy…

Oaks se bohužel nepovedlo, na své soupeřky nestačila. Ukázalo se, že v jedničkové společnosti zatím běhat nemůže. Potřebuje ještě dozrát. Původně jsme byli s paní majitelkou domluveni, že ji necháme do konce srpna být, ale když přihlášky nebyly moc obsazené, tak jsme ji do dostihu dali s tím, že poběží jen v případě dobré dráhy. A to se nakonec povedlo. S těmito kilogramy vyhrála díky své třídě.


Nebudete jí dávat do dostihů určených jen klisnám?

Uvažujeme o tom. Je to ideální klisna, může běhat dostihy od 1800 do 2400 metrů. U Nasie nám letos končí dvouletý pronájem s hřebčínem Moszna, měla by se tedy po sezóně vrátit domů. Ale u ní bychom rádi požádali o možnost prodloužení ještě na jeden rok. Není ještě dospělá a myslím, že ještě neukázala na dráze vše, co umí.


Chystáte na podzim nějakou generační obměnu ve stáji?

Po prázdninách se pojedeme podívat do Moszny na koně. Určitě by měli nějací noví koně do stáje přijít a možná i noví majitelé. Z našich majitelů ve stáji nikdo nekončí, ale nijak výrazně rozšiřovat počet dostihových koní nebudeme. Nyní máme 14 koní a to je optimální. Doba, kdy jsme měli okolo 25 koní, je už je pryč. Náklady na provoz koní se neustále zvyšují, a dostihů a dostihových dnů ubývá.


Jsme už ve druhé polovině sezóny. Co byste ještě rád se svými svěřenci dokázal?

Byl bych rád, kdyby se nám povedlo vyběhnout s našimi dvouletými hřebci. Mám tu tři šikovné hřebce nadějných původů, některé z jejich matek jsem i trénoval. Jsou to ale puberťáci, zajímá je vše okolo, takže je s nimi horší pořízení. Nechali jsme je vykastrovat a doufám, že se nám s nimi ještě na podzim povede vyběhnout. A také bych byl rád, kdyby se nám ještě podařilo jedničkové vítězství s Charhizardem. Jeho letošní výsledky nejsou takové, nějak se vždycky vše v dostihu nepovedlo optimálně. Výkonnost ale neztrácí, jen je potřeba více štěstí. Plánujeme tedy s ním jedničkový handicap 31. srpna v Mostě. Pokud by se dostih nevyvedl, tak by zřejmě zkusil Charhizard na podzim ještě proutěnky. Zaskákaný je, ale doufám, že zůstane ještě na rovině.

(mze)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking